Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ще

Шкіра та її функції
Шкіра людини - дивовижний орган. «Одягаючи» усе наше тіло, вона є як би його посередником з навколишнім середовищем. Шкірою ми сприймаємо дотиком, завдяки їй утримуємо в організмі тепло. Для людини вона той захисний бар'єр, подолати який не в змозі більшість з атакуючих нас полчищ мікробів. Шкіра має здатність перетворювати енергію механічного впливу в енергію нервового процесу. Вона попереджає про небезпеку, саме тому шкіра людини налічує цілий мільйон больових точок. У ній закладені спеціальні визначники холоду і тепла.Крім того, на ній навіть простим оком можна помітити пори — отвори сальних і потових залоз. Словом, шкіра виконує різні функції, хоча далеко ще не всі вони з'ясовані.

Однак головне про неї відомо, і, щоб зрозуміти, чому шкіра має здатність вбирати лікарські та поживні речовини, які на неї наносяться (а майже всі процедури, про які піде мова в цій брошурі, пов'язані із застосуванням таких речовин), треба згадати, як вона влаштована.

Шкіра складається з трьох основних шарів: надкожицы — епідермісу, власне шкіри — дерми і підшкірно-жирової клітковини.

Надкожица в свою чергу має декілька шарів, кожен з яких виконує свою певну функцію.

Самий верхній її — роговий шар являє собою щільну масу напівпрозорих клітин, що мають вигляд тонких пластинок. Вони постійно відкидаються і замінюються новими. Це властивість шкіри відіграє велику роль у видаленні з її поверхні мікробів і бруду.

У найглибшому (базальному) шарі надкожицы відбувається розмноження епітеліальних клітин. Тут же виробляється особлива барвник (меланін), здатний затримувати ультрафіолетові промені. Воно і дає шкірі пігментну забарвлення. Колір шкіри залежить також від глибини розташування кровоносних судин і загального стану організму. Він може бути білим, рожевим, смаглявим.

Власне шкіра (дерма) утворена з щільної волокнистої тканини з пружними еластичними волокнами, завдяки яким вона має здатність розтягуватися і приходити в колишній стан. Коли пружність волокон втрачається, шкіра стає в'ялою, сухою, зморшкуватою.

Під впливом нервової системи через шкіру відбувається також тепловий обмін між зовнішнім середовищем і організмом. Різні температурні коливання діють на нервові закінчення — рецептори, закладені в шкірі, які в свою чергу впливають на шкірні кровоносні судини. На холоді судини звужуються, чого зменшується приплив крові і шкіра віддає менше тепла в навколишнє середовище, зберігаючи його для організму. У спеку кровоносні судини, навпаки, розширюються, і тоді відбувається віддача тепла.Шкіра дуже ефективно захищає людини від мікроорганізмів, так як кисла секреція потових і сальних залоз створює несприятливе середовище для їх розвитку.

Поверхня шкіри поцяткована безліччю борозенок і складок. У осіб з «рухливим обличчям» вони з'являються в силу звички щурить очі, морщити лоб під час роботи — вираз «зосередженості», у людини, яка багато пережила, з'являються «скорботні складки».

Сміх теж залишає на обличчі свої сліди — мімічні зморшки. З плином часу з'являються та вікові зморшки — незгладимий слід прожитих років.

За кольором шкіри можна судити про стан здоров'я людини. Прекрасний чистий колір обличчя, рівний рум'янець зазвичай говорять про хороше здоров'я, про організмі міцному, загартованому фізичною працею або спортом. І навпаки, блідість, жовтизна шкірного покриву часто свідчать про недокрів'ї, серцево-судинної недостатності, захворюваннях печінки, легенів, порушення функції залоз внутрішньої секреції та інших захворюваннях.

В підшкірно-жировій клітковині проходять кровоносні і лімфатичні судини, що розгалужуються до надкожицы. Кров і лімфа, рухаючись по канальцям і судинах, що живлять клітини шкіри і забирають відпрацьовані продукти обміну.

Шкіра людини забезпечена великою кількістю нервових волокон, які зв'язують її з центральною нервовою системою та всіма внутрішніми органами. Основні нервові сплетення знаходяться глибоко в підшкірному шарі. Від них відходять численні розгалуження у власне шкіру і надкожицу. Тут нервові закінчення реагують на безпосередні подразнення зовнішнього середовища і передають їх у кору головного мозку.

У власне шкірі закладені сальні залози, розташовані по всьому тілу, крім долонь і підошов. Особливо багато їх на волосистій частині голови, підборідді, крилах носа і на лобі. Сальні залози виділяють жирове речовина, яка, будучи природного змащуванням шкіри, оберігає від сухості і швидкого ороговіння верхні клітини надкожицы, пом'якшує їх і робить еластичними. У вологому повітрі жирова змазка оберігає шкіру від розмокання і передчасного злущування рогових клітин, а при високій температурі — від надмірного висихання.

Кількість потових залоз у різних місцях неоднакова, найбільше їх на долонях, підошвах і в пахвових западинах. З потом з організму людини віддаляються шкідливі речовини. Потовиділення регулює водний і сольовий обміни. Шкіра бере участь у загальному обміні речовин і в газообміні (поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ).

Категорія: Ще | Додав: 03.12.2016
Переглядів: 424 | Рейтинг: 0.0/0