Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Ще

Профілактика пошкоджень очей
Робота в хімічній лабораторії, шкільної майстерні, безпосередньо на підприємстві вимагає вміння не тільки правильно поводитися з ручними інструментами, але і володіти навичками та прийомами роботи на верстатах. Це дуже важливо для попередження нещасних випадків, у тому числі травм органу зору. Травми очей займають одне з перших місць серед інших видів травматизму у дітей.

Найбільш часто відзначаються випадки травматизму в квітні — травні, коли хлопці висипають на вулицю й розпочинаються ігри з палицями, дерев'яними шпагами, стрілами і т. д., а також у вересні — жовтні, коли вони зустрічаються після літніх канікул. Крім того, осінні місяці небезпечні ще й тим, що, приступаючи до занять у майстернях, КПК, на виробництві, хлопцям доводиться відновлювати або купувати заново трудові навички.

Травми очей різні за своєю тяжкості та наслідків.

У деяких випадках відбувається засмічення очі пилом, соринками, тобто дрібні сторонні тіла потрапляють на рогівку і затримуються під повіками. Їх легко можна видалити, але для цього обов'язково треба звернутися до лікаря або медичної сестри, а не терти очі і не намагатися самому видалити смітинку, інакше можна внести брудними руками інфекцію і почнеться запалення слизової оболонки ока — кон'юнктивіт, обумовлений не тільки механічним, але інфекційних подразником.В інших випадках травми наносяться відлітають частками металу при рубанні, обточування деталі на наждачному точилі, при свердлінні металу, при відкушуванні дроту кусачками і т. д.

Впровадження в рогівку дрібних частинок сталі, заліза, чавуну, латуні, шматочків окалини і наждаку — найбільш часто зустрічається у школярів поранення очей при роботі в навчальних майстернях. Внаслідок такого пошкодження до відчуття болю приєднуються сльозотеча, світлобоязнь, почервоніння ока і т. д. Осколки часто настільки малі, що їх може побачити тільки лікар-офтальмолог, який при огляді очі користується спеціальним освітленням і збільшувальною лупою.Іноді спостерігаються термічні опіки, які є наслідком безпосереднього впливу на око вогню, гарячих рідин, парів і газів, розплавлених металів.

Хімічні пошкодження очей (опіки) викликаються попаданням в око кислот, лугів, вапна і т. п. при необережному поводженні з ними.

Чим небезпечні поранення очей?

За своєю будовою очей є тонким, ніжним і складним органом, тому він дуже чутливий до ушкоджень. Рани очей заживають з утворенням грубих рубців, які порушують його тонку структуру і призводять до зниження зору.

У результаті поранень очей можуть утворюватися рубці рогівки, за рощення зіниці, помутніння кришталика і склоподібного тіла. Ці зміни створюють перешкоди для проходження світла всередину ока, внаслідок чого знижується гострота зору.

У здоровому оці промені світла, відбиваючись від предметів, проходять через прозорі середовища ока (рогівку, кришталик і т. д.) і переломлюються на сітківку, де утворюється зображення. Якщо є помутніння рогівки, кришталика або склоподібного тіла, то промені світла або зовсім не проходять всередину очі, або проходять частково розсіюються в різні сторони. При цьому зір знижується в різній мірі. Крововилив всередину очі також затримує проходження світла і погіршує зір.
При травмі ока зір може знижуватися не тільки внаслідок помутніння прозорих середовищ, що перешкоджають проходженню світла на сітківці, але і в результаті пошкодження зорово-нервового і м'язового апарата ока. Наприклад, при пошкодженні зорового нерва подразнення сітківки променями світла не може бути передано у відповідний центр головного мозку, отже, зір буде відсутній. І учням, і педагогам слід знати, що поранення очей можуть привести до важкого каліцтва на все життя, а в деяких випадках до втрати зору.Будова ока таке, що важке поранення одного ока може призвести до сліпоти іншого, здорового ока. Тому обов'язково треба відразу ж звернутися до лікаря, який спеціальним інструментом видалити чужорідне тіло, навіть глибоко потрапило.

У школі ж при травмі очі треба негайно накласти асептичну пов'язку (стерильний бинт) і допомогти потерпілому школяреві дістатися в спеціалізоване очне відділення.

Попередження пошкоджень очей у шкільних майстернях, КПК і на виробництві цілком можливо, якщо дотримуватися необхідні санітарно-гігієнічні умови. Які?

Насамперед кожен школяр повинен пройти інструктаж (його проводить вчитель праці) по техніці безпеки і правилам особистої гігієни та неухильно виконувати на практиці його вимоги.

Вчитель праці на перших же заняттях пояснює всім учням загальні правила техніки безпеки. Крім того, кожної нової операції, кожному новому завданню передує детальний інструктаж викладача про прийоми роботи, робочої пози, а також про вмілому поводженні з ручним інструментом, безпечної роботи на верстатах.

Перед включенням верстата слід переконатися, що він справний і має захисний кожух, а інструмент добре заточений. Ні в якому разі не можна проводити вимірювання заготовки, переміщення підручника і чищення верстата на ходу під час його роботи.

При користуванні напилком, молотком, стамескою та іншими інструментами, що мають дерев'яні ручки, потрібно перевіряти їх стан. Ручки повинні бути щільно насаджені на рукоятку, мати металеві скріпні кільця, не мати шорстку, сучкувату або расщепленную поверхню. При обробці металевих чи дерев'яних виробів тирса, стружки не можна здувати або видаляти з поверхні руками — це створює небезпеку поранення рук і очей. Видаляти стружку з верстата треба гачком або щіткою.

Більшість школярів, які отримали травми очей, у момент ушкодження працювали, не користуючись захисними пристосуваннями (окуляри, захисні екрани на верстатах і т. д.). Одні з них не хотіли користуватися цими пристосуваннями, так як ті нібито заважали їм — запітніли скла, сповзали з голови і т. д. Інші забули надіти окуляри. Треті вирішили, що ці пристосування їм взагалі не потрібні.

Між тим правильне використання захисних пристосувань у багатьох з них вберегти очі від травми.

Скарги на незручність роботи в захисних окулярах або з екранами в деяких випадках справді обгрунтовані. Вони пояснюються тим, що ці захисні пристосування, мабуть, не відповідали розмірам особи школяра або були брудними, що трапляється при недбалому зберіганні. В майстерні повинен бути набір очок відповідних розмірів, щоб кожен школяр міг правильно підібрати їх для себе. Захисні пристосування бувають двох видів — індивідуальними та загальні.

Індивідуальні засоби захисту. Спеціальні окуляри є одним з широко застосовуваних засобів індивідуального захисту очей. Для захисту школярів від механічних пошкоджень очей широко застосовуються захисні окуляри 04 відкритого типу. Це окуляри з бічними щитками, безбарвними стеклами, зміцненими для надійного захисту очей від дрібних твердих частинок, тирси, великої пилу. Вони можуть бути рекомендовані для захисту очей верстатників (токарі, сверловщики, фрезерувальники, шліфувальники, заточники) і людей аналогічних професій.

При рубанні металу, обрубки деталей вручну або із застосуванням пневматичного інструменту, ремонтних, будівельних роботах для захисту очей від вітру, пилу, піску, цементу, твердих уламків, що летять в різні боки, застосовуються окуляри закритого типу (ЗП1). Оправа окулярів складається з металевого корпусу, вони мають еластичну стрічку, одеваемую на голову, нерідко зміцнюються в шкіряній напівмасці. Перевага цих очок перед окулярами відкритого типу — здатність захищати очі з усіх сторін. Недоліком є те, що вони дещо обмежують поле зору, а їх скла запотівають.

Крім очок, застосовуються захисні маски та щитки з органічного скла.

Після індивідуального підбору окулярів кожен школяр повинен стежити за їх чистотою, після роботи протирати скла і оправу шматочком чистої матерії, наприклад фланелі, і укладати в коробку або футляр.

Одним з важливих елементів індивідуального захисту від нещасних випадків є правильне використання спецодягу. Що це означає? Працювати необхідно в халаті, причому застебнутому, щоб поли халата не могли бути захоплені обертовими механізмами верстата. З цією ж метою слід підбирати волосся під берет або косинку і ніколи не знімати халат поблизу працюючого верстата. Проводити прибирання верстата можна тільки після його повної зупинки.

При роботі потрібно дотримуватися і правил особистої гігієни: мити руки після роботи, містити в чистоті свою спецодяг, не приймати їжу в майстерні або на робочому місці в цеху. Шкіра рук при роботі неминуче забруднюється і навіть невеликі садна і поранення можуть послужити «вхідними воротами» для хвороботворних мікробів. Чиста шкіра володіє бактерицидною властивістю, тобто здатна виділяти речовини, що згубно діють на мікроби. Це властивість значно послаблюється, якщо шкіра забруднена.Спеціальні спостереження показали, що якщо помістити деякі мікроби на шкіру чисто вимитих рук, то через 10 хв вони повністю гинуть.

На брудних же руках через 10 хв зберігається 95% від їх загального числа. Ці досліди наочно демонструють необхідність дотримуватися чистоти рук. У вас в майстерні, в школі є умивальник, мило, пемза, щітка і рушник. Тільки не лінуйтеся зайвий раз вимити руки.

Загальні засоби захисту зручні тим, що вони не одягають на обличчя, але служать надійним бар'єром від можливого попадання в око відлітають осколків та стружки. Це захисні металеві сітки, укріплені на верстатах. Краще всього якщо сітка забезпечена пристроями, що дають можливість відкидати її на час пояснення викладача. Верстати і наждачні точила з захисною метою обладнуються запобіжними екранами з прозорого органічного скла.

Ефективними захисними пристроями є пристосування, призначені для уловлювання і відведення стружки і осколків. При роботі на токарному верстаті застосовують прозорі екрани різної форми. Абразивний круг на точильному верстаті, наприклад, повинен мати огородження у вигляді металевого кожуха, а також захисну пластинку. Можна перерахувати ще ряд пристроїв, встановлюваних на верстатах при обладнанні майстерні або робочих місць в КПК і на базових підприємствах.

Правильне використання школярами захисних пристосувань, свідоме ставлення до небезпеки важких уражень очей — надійна гарантія у боротьбі з травматизмом очей.

Перша допомога при ушкодженнях очей. Потерпілого треба негайно направити до медичної сестри школи або виробничого підприємства для надання першої допомоги. Пошкоджений очей не можна чіпати руками, не слід намагатися витягувати з ока смітинки, осколки і т. д. самостійно.

Перша допомога, яка надається медичними працівниками, полягає у накладанні на пошкоджене око марлевої пов'язки. Для пов'язки слід використовувати стерильний бинт, який є в аптеці. Пов'язка накладається чисто вимитими руками. Якщо в школі в цей час немає медичної сестри, може накласти пов'язку член санітарного посту. Для цього є спеціальна аптечка, до складу якої входять всі необхідні кошти. Після накладення пов'язки потерпілого треба направити з супроводжуючим у поліклініку до лікаря-окуліста.

При хімічних опіках спочатку треба обов'язково видалити ватним тампоном шкідливу речовину і тільки після цього ретельно і тривало протягом 20-30 хв промивати око проточною водою або фізіологічним розчином (краще з спринцівки). Відразу промивати очі водою не можна, тому що багато хімічні речовини (силікатний клей, негашене вапно тощо) взаємодіють з водою і дають різку опікову реакцію. Швидкість надання першої допомоги при опіках очі, як при жодному іншому ураженні, має колосальне значення для подальшого розвитку патологічного процесу в оці, а отже, і для збереження очі.

Категорія: Ще | Додав: 03.12.2016
Переглядів: 562 | Рейтинг: 0.0/0