Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів |
Під стенозом фатерова каналу (склероз фатерова соска) мається на увазі рубцеве переродження папиллы, що приводить до механічного порушення відтоку жовчі, її хронічного застою з розвитком вторинних запальних змін в жовчних шляхах, печінці та підшлунковій залозі.Стеноз фатерова каналу не є настільки рідкісною формою патології, як прийнято було вважати кілька років тому.Навпаки, частота цього захворювання в останні роки зростає, досягаючи за літературними джерелами в середньому 10 - 20% по відношенню до хворих, оперованих з приводу хронічного калькульозного холециститу та інших доброякісних захворювань жовчних шляхів. Важко сказати з чим це пов'язано - з збільшенням чи частоти ускладнених форм хронічного холециститу, про що свідчать численні спостереження останніх років, чи з поліпшенням методів їх розпізнавання. У всякому разі склероз фатерова соска виникає часто і більш схильний до подальшого розвитку, ніж до зворотного. В залежності від величини анатомічного звуження фатерова каналу і супрастенотического розширення жовчних проток розрізняють три ступені або стадії розвитку рубцево-стенозируюших змін папиллы: 1 - легкий або помірний, 2 - виражений і 3 - різкий стеноз фатерова каналу. Кожній ступені відповідає певна рентгенологічна симптоматика, на підставі якої і створюється можливим провести зазначену градацію. 1 ступеня стенозу фатерова каналу відповідає незначне або помірне розширення позапечінкових жовчних проток. Ширина холедоха не перевищує 1 - 1,5 см. Внутрішньопечінкові жовчні протоки, як правило, не розширені, але контрастированный їхній малюнок виглядає яскравіше і чіткіше, ніж у нормі. Термінальний відділ загальної жовчної протоки дещо загострений або не змінено. Сфінктер Мирицци виражений. В дванадцятипалу кишку контрастна речовина надходить уповільнено (рис. 50). На повторному знімку, зробленому через 3 хв.після введення контрастної речовини, виявляється значна кількість його в проксимальному відділі жовчного дерева.
При 2 ступені стенозу фатерова каналу відзначається виражене розширення всього жовчного дерева. Загальний жовчний проток значно розширено, діаметр його дорівнює 1,5 - 2 див. Термінальний відділ протоки різко звужений (рис. 51), часто має вигляд «писального пера».Контури звуженої ділянки рівні і чіткі. Вихідний відділ протока має вигляд вузького каналу з шириною просвіту не більше 1 мм, а іноді це просто капілярний хід. Фази скорочувальної діяльності сфінктера Одді не виявляються. Загальний жовчний проток веретенообразно розширений або має вигляд цистерни.Контрастна речовина надходить у дванадцятипалу кишку лише в невеликій кількості, і малюнок керкринговых складок обеднен. Сфінктер Мирицци виявляється менш виразно. Внутрішньопечінкові жовчні протоки розширені аж до гілок 3 - 4-го порядку. Структура їх добре виражена. Виявляється широка мережа дрібних жовчних ходів. На повторній рентгенограмі помітні зміни рентгенологічної картини не відзначається.
3 ступінь стенозу фатерова каналу супроводжується різким розширенням магістральних проток і внутрішньопечінкових жовчних ходів.Ширина просвіту його досягає 2,5 - 3 див. Сфінктер Мирицци зазвичай не виявляється. Термінальний відділ загального жовчного протоку не простежується. Дистальна частина протока має вигляд перекинутого купола з чіткими, рівними і закругленими контурами (рис. 52). В дванадцятипалу кишку контрастна речовина не надходить або надходить у вкрай незначній кількості (сліди). Динаміка контрастного зображення жовчних шляхів на повторному знімку повністю відсутня.
До непрямими ознаками стенозу фатерова каналу можна віднести велику частоту рефлюксу контрастної речовини в вірсунгов протока. Останній заповнюється контрастною речовиною на значно більшому протязі, ніж у нормі. При 2 і 3 ступеня папілярного стенозу вірсунгов протока розширено, часто извит і контрастується не тільки у вигляді основного стовбура, але і дає численні розгалуження. | |
Переглядів: 640 | |