Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів |
Локалізація каменів у термінальному відрізку холедоха і фатеровом соску (за наявності тут фізіологічних звужень желчевыводящего тракту) є типовою для холедохолитиаза і тому зустрічається часто. Зазвичай такі камені розташовуються супрапапиллярно в интрапанкреатической частини холедоха над його власним сфінктером, рідше виявляються интрапапиллярно в самому фатеровом соску.Вельми характерним для них є одночасна наявність каменів в загальному печінково-жовчному протоці. При обтурації каменем термінального відділу загальної жовчної протоки або фатерова соска рентгенологічно визначається різкий лінійний або напівмісячний (у вигляді опуклого меніска) обрив контрастної тіні протоки. Надходження контрастної речовини в дванадцятипалу кишку зберігається або ж спостерігається картина повної непрохідності холедоха і фатерова соска і контрастну речовину в кишечнику не виявляється. У деяких випадках при розташуванні каменів нижче гирла головного панкреатичного протоку може спостерігатися рефлюкс у нього контрастної речовини на більшому або меншому протязі (рис. 48).Навпаки, при здавленні каменем гирла панкреатичної протоки контрастна речовина в нього не надходить, незважаючи на виражене розширення протоки, яке може бути встановлено шляхом панкреатографіі.
При каменях, не викликають обтурації в області термінального відділу холедоха і фатерова соска, зазвичай виявляються округлі дефекти наповнення, облямовані смужкою контрастної речовини (рис. 49), або виявляється полуокруглый пристінковий дефект наповнення на тлі заповнених контрастним речовиною загального жовчного протоку і дванадцятипалої кишки.Основною ознакою, що дозволяє визначити супра - або интрапапиллярное розташування каменів є їх ставлення до власного сфинктеру загальної жовчної протоки, який визначається на рентгенограмах у вигляді циркулярного звуження термінальної частини холедоха на рівні початку його внутридуоденальной частини.
Камені фатерова соска, навіть при відсутності явищ обтурації, можуть призводити до вторинних рубцево-склеротичних змін фатерова соска і запальної індурації підшлункової залози. Так, при явищах хронічного панкреатиту може виявлятися циркулярне звуження і деформація стінок термінального відділу загальної жовчної протоки в області прилягання до нього підшлункової залози. У випадках стенозу фатерова соска можуть бути виявлені характерні звуження, рубцеві деформації і затримка надходження контрастної речовини в дванадцятипалу кишку, а також рефлюкс контрастної речовини в розширений панкреатична протока. | |
Переглядів: 561 | |