Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження новонароджених |
Патогенез. Під родовими травмами новонароджених розуміють ушкодження в організмі новонародженого, викликані механічно діє на плід при пологах силою. Причиною родової травми може бути невідповідність між величиною дитини і розмірами тазу матері,особливо при звуженому тазі або при ненормальний стан плода. Родові травми можуть виникати також в результаті акушерського втручання, інструментального чи ручного (екстракція щипцями, ручне посібник). Пошкоджень піддаються м'які тканини, внутрішні органи, кістки, а також центральна і периферична нервова система.Характерним для кісткових ушкоджень новонародженого є особлива вразливість періосту, що виражається субпериостальными крововиливами. Переломи ключиць і кінцівок. Серед родових травм новонароджених найчастіше зустрічаються переломи ключиць. Вони спостерігаються при пологах у всіх положеннях дитини, при ручному та інструментальному втручаннях, а також при пологах без всякого втручання. Найчастіше вони зустрічаються у великих дітей з вагою 3500 г і більше. Іноді відбувається перелом обох ключиць. За даними В. О. Маркса (1936), у дітей, народжених щипцями, переломи ключиць зустрічаються в 4% випадків, при повороті на ніжку - у 8%. Саме велика кількість спостережень за переломи ключиць опублікував А. С. Тупинг (1932). На 28 303 пологів він виявив 550 переломи ключиць, що становить 1,9% до загального числа пологів. Клінічно в цих випадках зазвичай визначається набряк в області ключиці. Однак спостереження показують, що переломи ключиці при клінічному дослідженні часто пропускаються або діагностуються як параліч верхнього плечового сплетення типу Duchen - Erb. Значення рентгенівського дослідження при родових паралічах явно недооцінюється. Між тим воно часто може внести ясність і дозволяє пояснити причину паралічу (тиск кісткової мозолі на нервове сплетення). Нерідко з'ясовується наявність, поряд з паралічем, а також перелом ключиці.Тому при всіх родових паралічах рентгенівське дослідження плечового пояса слід вважати обов'язковим. Одноразове рентгенівське дослідження може не показати наявності перелому. Але нове дослідження, проведене через 10 - 12 днів, дозволяє виявити ознаки утворення кісткової мозолі. Переломи ключиці найчастіше відбуваються в її більш тонким середньої третини. Зазвичай це поперечні переломи, рідше - косі, без зміщення уламків або зі зміщенням під кутом, відкритим частіше донизу або з захождением уламків один на одного, іноді навхрест.У рідкісних випадках перелом ключиці поєднується з переломом плеча. Значно рідше спостерігаються при пологах переломи плечової, стегнової кістки та кісток передпліччя і гомілки. За даними А. С. Тупинга, родові переломи плеча спостерігаються в 0,01% всіх пологів; переломи ж кісток передпліччя - ще рідше. Зазвичай все це поперечні переломи, інколи зі значним зміщенням відламків. Всі вони спостерігаються при акушерських посібниках (рис. 88, 89, 90).
При непомічених травмах кінцівок у недоношених дітей при субпериостальных крововиливах на рентгенограмі визначається реакція періосту у вигляді ніжних нашарувань. Кісткова мозоль на місці перелому виявляється на рентгенограмі через 10 - 12 днів після перелому. З утворенням кісткової мозолі в інших відділах скелета в субэпифизарных зонах з'являються дрібні смуги і лінії просвітлінь за рахунок мобілізації вапна (рис. 91 - 94).
Пошкодження хребта у новонароджених спостерігаються дуже рідко, тільки в шийному і верхньому відділі грудних хребців. Уражаються 5 - 7 шийні хребці, рідше 1 та 2 або 2 та 3 грудні хребці. При ураженні шийних хребців спостерігаються обширні крововиливи в підшкірну клітковину шиї. Описаний підвивих шийних хребців при пологах. Переломи інших хребців мають кримінальний характер. Ця важка травма пов'язана з крововиливом в хребетний канал. Рентгенологічна картина мало вивчена. Власних спостережень ми не мали. Прогноз несприятливий. Переломи ребер зустрічаються надзвичайно рідко - при форсованому повороті, а також при грубому охватывании тулуба під час екстракції. Stumpf описав дитини, у якого після дуже важкого повороту з косого положення були переломи всіх ребер і правої горизонтальної гілки лонної кістки. Родовий епіфізеоліз. Епіфізеоліз виникає внаслідок відриву епіфіза від метафіза довгої трубчастої кістки і зміщення його по лінії паросткового хряща при грубих акушерських маніпуляціях, при стрімких пологах, недосконалому костеобразовании. Клінічно спостерігаються велика припухлість, крововиливи, обмеження рухів, болючість при пальпації ураженої ділянки кінцівки. Епіфізеоліз проксимального кінця плечової кістки з підвивихом слід диференціювати від параліч Ерба, при якому відсутні набряк і крововиливи. Рентгенограма плечової кістки в перші дні не показова, так як зсув хрящового епіфіза рентгенологічно не визначається. В період максимального розвитку кісткової мозолі рентгенологічна картина стає надзвичайно демонстративною. При эпифизеолизе дистального кінця плечової кістки на рентгенограмі видно зміщення передпліччя в ліктьову сторону і розбіжність осей плечової та ліктьової кісток. Через 10 - 12 днів видно муфтообразное утворення кісткової мозолі (див. рис. 97). Епіфізеоліз проксимального кінця стегна виникає при екстракції при тазовому передлежанні. Раннє розпізнавання епіфізеолізу проксимального кінця стегна на підставі клінічної картини, так і рентгенологічних даних надзвичайно важко. Клінічно може бути запідозрений перелом або травматичний вивих стегна. На рентгенограмі-перелом не визначається. Через 10 - 12 днів на рентгенограмі стає видимою кісткова мозоль навколо хрящової головки стегна (див. рис. 97). При эпифизеолизе дистального кінця стегна помітні різка припухлість та деформація колінного суглоба, крововиливи, іноді крепітація. На рентгенограмі колінного суглоба в бічній проекції відразу після народження бэкларовское ядро зміщене, що є прямим рентгенологічним ознакою епіфізеолізу стегна (рис. 95, 96, 97).
Гематоми. До наслідків родових ушкоджень відносяться обызвествленные гематоми, що утворилися навколо не виявлених на рентгенограмах тріщин кістки. Говорячи про диференціальній діагностиці обызвествленной гематоми і кісткової мозолі, С. А. Рейнберг вказує, що гематома має муфтообразную форму, просочена солями вапна і на рентгенограмі визначається у вигляді «підноситься в одну сторону над кісткою скорлупообразной тіні».Таку картину ми спостерігали при рентгенологічному дослідженні новонародженого хлопчика, видобутого за ніжку, у якого з перших днів життя відзначалися припухлість і болючість в середній і нижній третинах стегна. На серії рентгенограм стегна, вироблених в перші 15 днів життя, кісткові зміни не визначалися, і лише по закінченні цього терміну з'явилися штрихові тіні починала просочуватися солями вапна гематоми.У іншої дитини з заднім вивихом кісток передпліччя, що виникли внаслідок родової травми, ми виявили звапніння гематоми в області дистального метафіза плечової кістки також лише через 14 діб після народження (рис. 98). | |
Переглядів: 1076 | |