Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження новонароджених |
Бічна оглядова рентгенограма. Згідно з викладеним на бічній рентгенограмі голови чітко видна різниця між значними розмірами мозкового черепа, що має опуклу форму, і малими розмірами лицевого черепа (рис. 3). На місці майбутнього вінцевого шва на не завжди строго симетричних рентгенограмах визначаються дві майже паралельні одна одній смуги просвітлення, що відокремлюють один від одного лобову і тім'яні кістки. Між лобової і тім'яними кістками по верхньому краю є просвітлення неправильної форми, відповідне переднього родничку.
Між тім'яними кістками і луска потиличної кістки на місці майбутнього ламбдовідного шва визначається смуга просвітлення шириною від 1 до 3 мм. Луска потиличної кістки у новонародженого є найбільш масивною з кісток склепіння. Довга коса щілина, видима на рентгенограмі в області луски потиличної кістки, являє собою залишки поперечного потиличного шва - sutura mendosa (рис. 4).
У передньому відділі луски лобової кістки видно досить інтенсивна краеобразующая лінія; задній ж верхній край її має гладкі або злегка зазубрені контури. Краеобразующая лінія тонких тім'яних кісток нерідко ледь намічається або навіть зовсім не видно; іноді в ній визначається легка зазубренность (рис. 5).
Передній основний джерельце видається на бічній рентгенограмі просвітлення неправильної форми, обмеженим лобової і тім'яної кістками, великим крилом основної кістки і лускою скроневої кістки. Задній бічний (соскоподібний) джерельце, обмежений тім'яними кістками, тім'яної вирізкою скроневої кістки та луска потиличної кістки, на бічній рентгенограмі або зовсім не визначається, або представляється у вигляді широкого просвітлення до 3 см у поперечнику. Луска скроневої кістки має невеликі розміри. Кам'яниста частина скроневої кістки має вигляд затінення неправильної форми, у якому розрізняються задні кордону пірамід і отвори внутрішніх слухових проходів. Барабанна частина має вигляд замкнутого півкільця розміром приблизно 1 х 10 мм, розташованого біля нижнього краю кам'янистої частини скроневої кістки на кордоні з основною. Бічні частини потиличної кістки дають інтенсивну тінь в області основи черепа. Між нижнім краєм луски потиличної кістки і бічними її частинами на місці межзатылочного синхондроз визначається смуга просвітлення шириною від 1,5 мм до 1,5 см, що іноді помилково трактується як кістковий перелом. В області турецького сідла, що має напівкруглу форму, помітні частково окостенілі передні клиноподібні відростки; задні ж відростки, утворені хрящами, ще не окостенілі, на рентгенограмі не визначається. На бічній рентгенограмі чітко визначаються також межі даху очниці і її дна. В області верхньої щелепи видно тонкі кісткові перегородки між фолікулами молочних зубів. Нижня щелепа відносно великих розмірів; в неї також видно фолікули молочних зубів. Відростки нижньої щелепи processus coronoideus і condyloideus не визначаються, так як їх окостеніння ще не настав. Тіні носових кісток на бічній рентгенограмі налягають один на одного і представляються у вигляді маленької трикутної тіні розміром приблизно 1,5 х 2 мм. Нижче кута нижньої щелепи в під'язикової кістки завжди бачили тільки одну тінь ядра окостеніння неправильної форми, розміром 3 м 3 мм. Задня оглядова рентгенограма. На задній оглядовій рентгенограмі зображення луски лобової кістки накладається на зображення луски тім'яних кісток. На місці метопического шва визначається смуга просвітлення, що тягнеться до іншого просвітлення неправильної чотирикутної форми, на місці переднього тім'ячка, розташованого між лобової і тім'яними кістками. На місці вінцевого шва намічається тонка, ледве помітна смужка просвітлення. По внутрішніх краях тім'яних кісток видно легка зазубренность.Верхній край луски потиличної кістки обмежений смугою просвітлення, відповідної ламбдовидному шву. В області верхньої частини луски посередині її визначається поздовжнє щілиноподібні просвітлення розміром приблизно 1 х 20 - 30 мм, який іноді помилково приймають за тріщину в кістки (рис. 6), між тим його анатомічним субстратом є неокостеневший ділянку луски.
Лицевий череп на оглядовій задній рентгенограмі представлений більш детально, ніж на бічній (рис. 7). Лобові пазухи у новонародженого ще не видно, так як їх пневматизация починається лише на другому році життя. Очниці відносно великі. У внутрішнього краю кожної очниці визначається тінь малого крила основної кістки, вістрям звернена назовні, а в області нижньо-зовнішнього її відділу - тінь великого крила основної кістки. Між обома цими тінями всередині очниці видно просвітлення неправильної форми, відповідне верхнеглазничной щілини;у новонародженого вона значно ширше, ніж у дорослого, і досягає завширшки 6 - 8 мм Між скуловой відростком лобової кістки і лобовим відростком виличної кістки визначається просвітлення довжиною близько 2 мм на місці майбутнього шва. Нижня стінка очниці утворена тонкою пластинкою верхньої щелепи і частково відростком виличної кістки.
На задній оглядовій рентгенограмі, виробленої при звичайній зазначеної вище укладанні голови, піраміди проектуються нижче очниць. На рентгенограмі ж, виробленої з притиснутим до грудей підборіддям при похилому положенні касети під кутом 10 градусовк площині снимочного столу, тіні пірамід проектуються всередині тіней очниць; на верхніх поверхнях пірамід при цьому визначаються тіні ядер лабіринтів і напівкруглих каналів, а в бічних відділах - великі ніздрюваті просвітлення - antrum. Нижче тіней пірамід на звичайній задній оглядовій рентгенограмі видно масивні бічні частини потиличної кістки. Між боковими частинами потиличної кістки іноді видно напівкругла вирізка великого потиличного отвору. На задній оглядовій рентгенограмі видно також щодо масивна тінь нижньої щелепи з смугою просвітлення посередині і з ніздрюватими просветлениями, відповідними фолікулів молочних зубів.На тінь середньої ділянки нижньої щелепи проектуються зображення верхніх шийних хребців, зокрема видно не зовсім ще окостеневший зуб эпистрофея. На знімках черепа слід звертати увагу на симетричність, форму і кривизну черепної коробки, на стан швів і тім'ячок, на виразність внутрішнього малюнка і трьох його ям - передній, середній і задній. Невеликі поглиблення на внутрішній поверхні кісток склепіння, які утворюються поступово в результаті тиску звивинами головного мозку на внутрішню пластинку черепної даху, у нормальних новонароджених відсутні. Губчата речовина в плоских кістках черепа до часу народження також відсутня, і тому внутрішня і зовнішня платівки ще недифференцируются. Ніжні розгалуження мозкової артерії видно в області лобової кістки на бічній рентгенограмі. Методика і техніка рентгенологічного дослідження Показаннями до дослідження голови новонародженого є «родові пухлини», що виникають при спонтанних пологах і при форсованому акушерському посібнику, системні захворювання, вроджені аномалії, ненормальна м'якість або надмірна щільність кісток черепа, переломи, загальний сепсис та ін. При рентгенографії черепа виробляються дві оглядові рентгенограми на плівках 18 х 24 см в бічній і задній проекціях. Аксіальні і полуаксиальные знімки у новонароджених не виробляються. При виробництві бічній рентгенограми ми укладаємо дитину на бік, не розгортаючи його, в комплекті ковдр і пелюшок, в яких він доставлений в рентгенівський кабінет. Центральний промінь прямує на область турецького сідла (рис. 8).
При виробництві задньої рентгенограми дитина укладається на спину, причому слід уникати нахилу голови в яку-небудь сторону; центральний промінь прямує на перенісся. При цьому зручно робити знімки в кувезі Апасова, фіксуючи голову дитини поролоновими або гумовими подушечками. Оглядова бічна рентгенограма проводиться для дослідження кісток склепіння черепа, варіантів їх окостеніння, а також для дослідження швів і тім'ячка. При наявності родової пухлини отримати суворо бічне зображення голови не вдається; ще важче в цих випадках отримати симетричну оглядову задню рентгенограму. Із-за відмінностей у величині і формі голови в різних дітей часто не вдається отримати на оглядовій задній рентгенограмі абсолютно однакову проекцію. На оглядовій задній рентгенограмі голови чітко видно луска потиличної кістки, її верхній край, лобова і тім'яні кістки, лицевий череп, шви і тім'ячка. | |
Переглядів: 1900 | |