Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений |
В цьому розділі розглядаються головним чином звапніння хрящових структур верхніх відділів органів дихання, трахеї, легеневої паренхіми і плеври. Багато хто з них, як, наприклад, звапнення хрящів гортані, легеневої паренхіми (при туберкульозі) плеври, вивчені досить докладно. Деякі звапніння легенів нетуберкульозного походження, особливо паразитарні, через рідкості спостережень не виходять ще з рамок казуистической літератури і мало відомі в рентгенівської практиці. У верхніх відділах органів дихання спостерігаються звапніння хрящів носа, тканинних утворень в придаткових порожнинах і конкременти - носові камені. Звапніння хрящів носа - дуже рідкісна знахідка в рентгенівської практиці. Воно представляється у вигляді щільної тіні, що проходить по передньому краю латеральних хрящів і великого хряща крила носа (рис. 119). Причини такого звапніння невідомі. В анамнезі не вдається відзначити явищ, які можна було б поставити з ним у зв'язок. Можна думати про відмороженні як первинної причини звапніння, однак ця причина проблематична: досить згадати, як часто спостерігаються відмороження носа і як виключно рідкісні звапніння хрящів носа!
Також винятково рідко спостерігаються звапніння поліпозних розростань в гайморових порожнинах. Ми спостерігали таке звапніння у жінки 65 років. При рентгенологічному дослідженні в лівої гайморової порожнини виявлено подушкоподібне потовщення на широкій основі. На бічній рентгенограмі воно представляється освітою круглої форми чітко окресленим. У товщі його і по периферії визначаються відкладення вапняних солей у вигляді вкраплень, інкрустацій (рис. 120, 121). У разі кісти рентгенологічно визначалася чітка кільцеподібна тінь звапнення по краю круглого освіти в гайморової порожнини, сидів на широкій основі.
Носові камені, ринолиты - конкременти, які виявляються в порожнині носа. Вони є каменями-импрегнантами, що виникають внаслідок вапняних відкладень солей з відокремлюваного носа в сгустившийся секрет. Іноді ринолиты утворюються навколо чужорідних тел. Ці камені досягають іноді значної величини - 100 - 120 м (А. В. Абрикосів) і виконують майже всю порожнину носа. За хімічним складом ринолиты складаються з фосфорнокислого кальцію і магнію і в меншій кількості - з фосфорнокислих солей натрію і калію, хлору (сліди) і сірчанокислого заліза. | |
Переглядів: 2968 | |