Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика захворювань серця і судин

Коарктація аорти
Локалізація стенозу аорти буває на різних рівнях: вище і нижче лівої підключичної артерії, частіше - у перешийка аорти та місцезнаходження артеріальної зв'язки. Різною може бути і протяжність стенозу - від короткої до декількох сантиметрів аж до атрезії аорти, коли кровообіг підтримується за рахунок потужних колатералей. За літературними даними, коарктація аорти зустрічається у 18%, людей з вродженими вадами серця (К. А. Кяндарян, 1953, та ін).

При коарктації аорти механічне перешкода в ній току крові викликає зайве надходження останньої в артерії верхньої частини тулуба і голови, де розвивається гіпертоніяРазом з тим в нижню частину тулуба і нижні кінцівки крові надходить недостатньо. Тут виникає гіпотонія і, таким чином, розвивається два режиму кровообігу.

Ми спостерігали за 32 хворими з коарктації аорти у віці від 7 до 30 років. Вони скаржилися на головні болі, задишку, запаморочення, пульсації в області шиї і голови, шум у вухах, серцебиття, болі в області серця, стомлюваність при ходьбі, мерзлякуватість в ногах і ін. З віком скарги прогресували, багато відставали у фізичному розвитку. При огляді дорослих хворих артеріальний тиск на їх верхніх кінцівках доходило до 175/100, в окремих випадках - до 280/120 мм рт. ст. Тиск на нижніх кінцівках було, навпаки, низьким.Це є диференціальним клінічною ознакою коарктації аорти.

В міжреберних проміжках іноді фіксувалася пульсація розширених колатеральних артерій; був посилений верхівковий і серцевий поштовх.Выслушивался грубий інтенсивний систолічний шум у другому міжребер'ї справа, що поширюється на шийні судини і в межлопаточную область; акцент другого тону над аортою був ослаблений. На електрокардіограмі у більшості випадків електрична вісь відхилялася вліво. 

 Рентгеноморфологические критеріїФорма і розміри. При коарктації аорти серце має аортальную конфігурацію (рис. 71) з добре вираженою талією і закругленою верхівкою. Серцево-легеневий коефіцієнт залишається в межах норми. Об'єм серця у наших хворих коливався від 553 до 943 мл і вище; збільшення відбувалося за рахунок ізометричної перевантаження в систолічний період і гіпертрофії лівого шлуночка. При цьому його порожнину і розміри збільшувалися незначно.
 

Рис. 71. Рентгенограма хворий з коарктації аорти. Узурація задніх відділів ребер.

Надалі, як правило, відбуваються ізотонічна перевантаження та гіпертрофії лівого шлуночка у діастолічний період, а якщо м'яз серця вражена - м'язові дилатація порожнини шляхів припливу лівого шлуночка і значне збільшення поперечника серця вліво. Серцево-легеневий коефіцієнт зростає до 60%. Праві відділи серця не змінюються. У маленьких дітей збільшується ліве передсердя (М. А. Іваницька і В. С. Савельєв, 1960).

При коарктації аорти на рентгенограмах відмічається типова конфігурація судинного пучка. Аорта у висхідному відділі розширена, проступає вправо, дуга її виражена слабо. У верхньому відділі тінь судинного пучка звужена і схожий на дзьоб. Нижче спостерігається западання аорти. До речі, всі ці морфологічні особливості можна визначити і при контрастуванні стравоходу. Він відхиляється вперед і вправо, нижче і вище звуження аорти.

Найбільш важливим рентгенологічним ознакою коарктації аорти є узурація нижніх країв 3 - 7 ребер (переважно в задніх відділах). Вона визначається на рентгенограмі в прямій проекції і викликається тиском розширених і напружених колатеральних міжреберних артерій. Краї ребер мають хвилястий, поїдене вигляд; відзначаються окремі вдавлення, які можуть бути глибокими або поверхневими. Узурации зазвичай розташовуються симетрично (див. рис. 71). Вони були виявлені у 23 хворих. У дітей до 12 років і деяких дорослих вони не спостерігалися зовсім.Разом з тим іншим рентгенологічним ознакою цього пороку була виїмка «карби» у вигляді цифри 3 на рівні 5 - 6 грудних хребців. Такі карби утворюються від тиску на ліву сторону хребця розширеної лівої підключичної артерією і аортою і визначаються на прямій рентгенограмі.

 Рентгенофункциональные критерії. При рентгеноскопії і рентгенокимографии у більшості хворих відзначалася збільшена амплітуда пульсацій і зубців лівого шлуночка (до 7 - 9 мм); лівошлуночкова зона сягала 8 - 9 смуг. При настанні недостатності міокарда амплітуда скорочення лівого шлуночка зменшувалася. Амплітуда скорочення і зубці правого шлуночка і передсердь залишалися в межах норми. Крім того, констатувалася збільшена пульсація висхідного відділу аорти в прямій і в другій косою проекціях; амплітуда її зубців досягала 6 - 7 мм.Між тим, в області дуги аорти зубці були звичайною або зменшеної амплітуди, а на низхідному відділі аорти - або зовсім невеликі, або відсутні повністю. На лівої підключичної артерії іноді виявлялася глибока пульсація, що є ранньою ознакою цього пороку.

Характерним симптомом коарктації на электрокимограмме аорти є різниця у формі і амплітуді кривої до місця звуження і після нього. У першому випадку підйом систолічного коліна буває спочатку швидким, а потім кілька уповільненим; вершина його гостра, діастолічний коліно спускається круто, инцизура на ньому ледь помітна. Після звуження аорти уповільнений підйом кривої починається через 0,15 - 0,2 с після початку систоли; вершина зміщена до початку діастоли; на висхідному коліні фази швидкого й повільного вигнання крові не визначаються;вершина хвилі - двогорбий або плоска, на низхідному коліні відсутні инцизура і дикротический зубець.

 Рентгеногемодинамические критеріїПри коарктації аорти судинний малюнок у більшості обстежуваних не змінювався через відсутність гемодинамічних порушень в малому колі кровообігу. У решти відзначалося посилення легеневого судинного малюнка, збільшення коефіцієнта Мура 2 ступеня і лівого передсердя. 

19 хворим проведена резекція звуженої ділянки аорти. У 17 випадках ця операція мала успіх. При необхідності точно визначити ділянку звуження аорти рекомендується застосувати контрастну аортографию.

Коарктація аорти іноді поєднується з відкритою артеріальною протокою. При цьому артеріальна протока частіше впадає в аорту вище місця звуження; утворюється шунт крові зліва направо. Частина артеріальної крові надходить з аорти в легеневу артерію; в малому колі кровообігу розвивається гіпертензія. 

Клінічно відзначається поєднання ознак обох вад. Рентгенологічно, крім ознак коарктації аорти, виявляються легенева артеріальна гіпертензія, поява дуги легеневої вліво і збільшення правого шлуночка і лівого передсердя.

Категорія: Рентгенодіагностика захворювань серця і судин | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 775 | Рейтинг: 0.0/0