Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика захворювань серця і судин

Клапанний стеноз легеневої артерії
При клапанному стенозі під час ембріонального розвитку плода стулки клапанів не розділяються, а утворюють єдину мембрану з круглим отвором у ній, выпячивающуюся в просвіт легеневої артерії. Через утрудненого проходження крові через звужений отвір із правого шлуночка в легеневу артерію навантаження правого шлуночка збільшується в 6 - 8 разів (В. С. Савельєв, 1961), а кров, вдаряючись об стінки, викликає постстенотическое розширення стовбура і лівої легеневої артерій.

Ми спостерігали за 32 хворих з клапанним стенозом легеневої артерії у віці від 7 до 30 років. Всі вони скаржилися на задишку, що підсилюється при фізичному навантаженні. Вона з'являлася у них зазвичай в ранньому віці. У числі інших скарг були слабкість, стомлюваність, серцебиття, запаморочення, рідше - болі в області серця.

Аускультативно, як правило, над легеневою артерією вислуховуються грубий систолічний шум і систолічний тремтіння - «котяче муркотіння». Другий тон над легеневою артерією був відсутній або був ослаблений. Ці ознаки не можна назвати патогномоничными, так як вони зустрічаються і при інших вадах без ціанозу. На електрокардіограмі у більшості хворих електрична вісь відхилялася вправо. 

 Рентгеноморфологические критеріїРентгенологічна картина при клапанному стенозі легеневої артерії залежить від ступеня стенозу. Їх три: незначна, помірна і виражена (рис. 69).
 

Рис. 69. Рентгенограма хворого з клапанним стенозом легеневої артерії в прямій проекції. Легеневий судинний малюнок збіднений.Постстенотическое розширення легеневої артерії.

Невелика ступінь стенозу,спостерігалася у 12 хворих. На форму серця впливу вона не надавала. При помірному ступені стенозу у 13 осіб дуги загального стовбура легеневих артерій і лівої легеневої артерії, частково виконують талію серця, проступали вліво. При вираженому ступені стенозу у семи хворих серцево-легеневий коефіцієнт перевищував 50%. Об'єм серця коливався від 297 мл у дітей до 1340 мл у дорослих. Збільшення його, відбувалося за рахунок правого шлуночка і правого передсердя, було: 1 ступеня - у п'яти, 2 ступеня - у 20 і 3 ступеня - у семи хворих.

У всіх обстежуваних відзначалися ізометрична перевантаження і гіпертрофії шляхів відтоку правого шлуночка в систолічний період, що виражалося їх значним проступанием в першій косій проекції. При вираженому ступені стенозу до цього приєднувалася ізотонічна перевантаження правого шлуночка в діастолічний період. Атрио-вазальный кут в прямій проекції у таких хворих був піднятий.Спостерігалося також закруглення контурів серця з утворенням гострих серцево-діафрагмальних кутів, а в другій косою проекції - збільшення шляхів припливу у вигляді збільшення дуги правого шлуночка і звуження правого легеневого поля (рис. 70). Іноді правий шлуночок ставав кровообразующим ліворуч. Збільшення правого передсердя було зареєстровано у половини обстежуваних. Розміри лівого шлуночка, лівого передсердя та аорти зазвичай відповідали нормі. Однак у важко хворих аорта була навіть зменшена.
 

Рис. 70. Рентгенограма хворого з клапанним стенозом у другій косою проекції. Дуга правого шлуночка збільшена.

 Рентгенофукциональные критерії. При більш тяжкій формі захворювання амплітуда скорочення правого шлуночка була зменшеною, а в інших випадках - збільшеною. Така ж картина спостерігалася і на рентгенокимограммах. По другій дузі праворуч або відзначалися однофазні деформовані зубці шлуночкового типу (так звані " зубці «вентрикулизации»), або в передсердних зубцях переважав шлуночковий компонент. Амплітуда зубців цієї дуги була від 1 до 5 мм при нормі 2 - 2,5 мм і залежала від збільшених пульсаторных рухів гіпертрофованого правого шлуночка. Характерний був також ознака, описаний О. С. Антоновим і Є. Д.Коноваловим (1964) і іншими авторами,- різні амплітуди пульсації загального стовбура і лівої легеневої артерії. Пульсації другої дуги у більшості хворих були збільшені, пульсації лівої гілки зменшені, а пульсації правої гілки або значно зменшені або навіть не спостерігалися зовсім.

На электрокимограмме стовбура легеневої артерії типовою для цього пороку була анакротическая хвиля. Відзначалися повільний хвилястий підйом і запізніла вершина діастолічного коліна кривий, згладжена инцизура і дикротический зубець на низхідному коліні (Ст. Ст. Зарецький). Анакротическая хвиля виходила в результаті проступання мембрани в просвіт легеневої артерії на початку систоли, а запізніла вершина - за рахунок подовження фази вигнання крові з правого шлуночка. Крива останнього мала високу амплітуду. Криві лівого шлуночка, лівого передсердя та аорти зазвичай не змінювалися.

Підклапанний або инфудибулярный стеноз обумовлює розростання фіброзної тканини у вихідний частини правого шлуночка при інтактних клапанах легеневої артерії. Систолічний шум частіше всього вислуховується в 3 - 4 міжребер'ї, зліва. Постстенотического розширення легеневої артерії не спостерігається. Навпаки, дуга стовбура легеневих артерій в прямому і першому косому положеннях западає, легеневі артеріальні судини стають вузькими або ж не змінені. В іншому рентгенологічна картина така ж, що і при клапанному стенозі. 

 Рентгеногемодинамические критерії. Збіднення легеневого судинного малюнка, служить важливим диференціальною ознакою, спостерігалося у п'яти хворих. На рентгенограмах виділялися підвищена прозорість легеневих полів і вузькі (іноді покручені) артеріальні судини. Число їх нерідко було зменшеним. У 27 хворих відзначалося, навпаки, посилення легеневого судинного малюнка з безформними, розширеними судинними тінями у зв'язку з розвитком легенів колатерального кровообігу або перенесеними пневмоніями. Характерним було і відмінність коренів легень.Лівий корінь, як правило, розширено, від нього відходять широкі судинні тіні, незабаром звужуються. Правий корінь вузький, ответвляющиеся від нього судини теж вузькі. Ударний і хвилинний об'єм крові знижувалися; коефіцієнт скорочення у більшості обстежуваних, перевищуючи норму, доходив до 20.

Клапанний стеноз легеневої артерії часто спостерігався в поєднанні з іншими вродженими вадами серця і магістральних судин.

З 32 осіб з клапанним стенозом легеневої артерії 24 зроблені операції. Через 6 - 8 місяців після цього більшість хворих відчула себе значно краще. Нормалізувалися або зменшилися об'єм серця, правий шлуночок (динаміка його зменшення у дорослих була виражена менше), коефіцієнт Мура, легеневий судинний малюнок. Відбулися позитивні рентгенокимографические і электрокимографические зрушення. Нормалізації або зменшення правого передсердя не спостерігалося.

Категорія: Рентгенодіагностика захворювань серця і судин | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 612 | Рейтинг: 0.0/0