Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта

Переломи хребців - деформуючі ознаки
По суті справи, можна дивуватися, що частина дітей з переломами шийних хребців у пологах виживає. Переломи хребців при родових пошкодженнях відносяться до найбільш важких травм. Вони в клінічних спостереженнях виявляються рідко, так як такі діти частіше гинуть в процесі пологів.

Рентгенівські ознаки перелому хребців виявлені нами у 4% всіх спостережень. У всіх цих дітей відзначалися ізольовані переломи тіл хребців, в основному в їх передніх відділах, подібно компресійним переломам при звичайних травмах. Найчастіше зміни виявлялися на рівні четвертого хребця, рідше - на рівні другого, третього і п'ятого хребців.

Переломи у цієї групи хворих легше виявлялися на бічних рентгенограмах. При цьому характерна деформація тіла хребця, частіше в передньому відділі - знижена висота тіла хребця (клиноподібна деформація), а іноді рівномірно знижена висота хребця як на передньому, так і в задньому відділах.

Рентгенівські міжхребцеві щілини між тілами пошкоджених хребців у наших спостереженнях залишалися незміненими, за винятком поодиноких випадків.

В одному з наших спостережень відзначалася особливо груба деформація шийного відділу хребта: травмованими виявилися одночасно кілька хребців (рис. 50).
 

Рис. 50 Рентгенограма шийного відділу хребта в положенні розгинання хворий Ч., 5 років. Третій, четвертий хребці зміщені вперед, тіла С3-С4-С5 хребців деформовані в передньому відділі. Змінені суглобові щілини. Обмежена функція хребта з-за травматичної блокування між остистими відростками С4-С5 хребців.

Механізм ушкодження у наведеному спостереженні нами розцінюється як разгибательный з «видавлюванням» декількох хребців вперед. 

При таких важких травмах, звичайно, втягуються в процес і міжхребетні диски, що видно з наведеного вище випадку. Пошкодження міжхребцевих дисків виявляється у вигляді звуження висоти диска і деформації. Надалі пошкодження диска можуть призвести до розвитку блокування між двома пошкодженими хребцями, як на наведеною рентгенограмі (рис. 51).
 

Рис. 51. Рентгенограма шийного відділу хребта хворий С., 6 років. Тіло С5 хребця зменшено в розмірах, звужена щілину між тілами С5-С6 хребців (придбаний травматичний блок).

У наведеному спостереженні конкресценцию між тілами С5 - С6 ми розцінили як посттравматическую реакцію внаслідок пошкодження міжхребцевого диска. У випадках, аналогічних наведеним, доводиться думати і про можливості вродженого злиття тіл хребців. В диференціальній діагностиці допомагають клінічні дані, електрофізіологічні дослідження і характер рентгенологічних ознак.При травматичних змін, крім блокування хребців, яке виникає через кілька місяців після травми, виявляються і інші рентгенівські симптоми: компресія тіл хребців, зміна міжхребцевих щілин, іноді - крайові остеофіти, симптоми звапнення зв'язок, а також непрямі симптоми перенесеної травми.

Слід відзначити ще одну особливість травматичних змін тіл хребців, характерних для дитячого віку. При компресійних переломах у дорослих типовим є пошкодження верхньої пластинки, а каудальные пластинки не змінюються У дітей можливо вдавлення верхньої і нижньої пластинок, на що вперше вказали В. С. Мазо і Л. Р. Бейлив (1972) при травмах грудного відділу хребта. Тому ми повністю згодні з думкою В. Л. Тагера і В. А.Дьяченко (1971): «Зустрічаючи такий «перелом», ми завжди відчуваємо занепокоєння, чи не є він насправді результатом инволютивной платиспондилии, пов'язаний чи дійсно з перенесеною травмою або рівномірна компресія існувала і до неї».Наступний приклад підтверджує цю точку зору (рис. 52).
 

Рис. 52. Рентгенограма шийного відділу хребта хворого 3., 16 років. Вроджене недорозвинення тіла шостого хребця.

Навіть в цьому випадку повністю виключити наявність родової травми не можна. Як показують наші спостереження, після травми надалі хребці частіше приймають більш або менш правильну форму, але невеликі зміни завжди залишаються. Ми нерідко відзначали у таких дітей відставання в розвитку травмованого відділу хребта.

Наступний випадок представляє, з нашої точки зору, інтерес через рідкісного рентгенівського симптому пошкодження тіла хребця у вигляді косого перелому, який був виявлений у дитини 5 місяців з клінічними ознаками родового ушкодження шийного відділу спинного мозку (рис.53). При повторному дослідженні через 1,5 місяця тріщина вже не визначалася, але відзначалися чіткі ознаки компресії двох хребців (рис.54). Е. А.Савченко повідомляє про 11 хворих з вертикальними переломами тіл хребців і вважає такі переломи характерними тільки для шийного відділу і особливо небезпечними через пошкодження при них передньої стінки спинномозкового каналу.
 

Рис. 53. Рентгенограма шийного відділу хребта хворого Б., 5 міс. Зміщення С3-С4 хребців ззаду, косий перелом тіла С5 хребця.


Рис. 54. Рентгенограма шийного відділу хребта того ж хворого через 1,5 місяці. Зменшення висоти тіл С3-С4 хребців (компресійний перелом і відставання в рості цих хребців). Перелом тіла С5 хребця не визначається.

У однієї хворої нами виявлено відрив остистого відростка третього хребця. Сам по собі відрив остистого відростка не говорить, звичайно, про пошкодження спинного мозку, але є важливим доказом важкої родової травми на цьому рівні.

Пошкодження остистого відростка пов'язують з перенапруженням шийних м'язів. Рентгенологічно при цьому відзначається відсутність частини остистого відростка, яке в літературі називають симптомом «спорожнілого ложа». На бічній рентгенограмі легко виявляється косий перелом з наявністю кісткового уламка на деякому віддаленні (рис. 55). При повторному дослідженні через 6 місяців кістковий осколок не простежується (очевидно, настав розсмоктування) Верхівка остистого відростка як і раніше представляється деформованою.
 

Рис. 55. Рентгенограма шийного відділу хребта хворий У., 2 роки 7 міс. Відрив верхівки остистого відростка С3 хребця, симптом «спорожнілого ложа».

Травми шийного відділу хребта нерідко супроводжуються ушкодженнями міжхребцевих дисків, аж до їх розривів. Можливі й ізольовані пошкодження. Рентгенологічно в таких випадках відзначається розширення міжхребцевого простору у вигляді «зияния» щілини. У спостережуваних нами хворих ці симптоми не були виявлені. Розриви дисків ми виявили тільки при патоморфологічних дослідженнях, причому у всіх випадках відзначався і розрив передньої поздовжньої зв'язки з «зяянням» міжхребцевого простору.Без сумніву, такі пошкодження, як переломи хребців, супроводжуються і більш вираженими і стійкими ознаками натальной травми спинного мозку і хребетних артерій, що відзначалося у всіх наших спостереженнях.

У загальній складності рентгенологічні ознаки травматичних ушкоджень шийного відділу хребта у вигляді дислокації і переломів, окремо або в поєднанні, виявлені у 23% наших хворих із 268. Велика частина рентгенівських симптомів травми виявлена у дітей першого року життя.

Категорія: Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 1003 | Рейтинг: 0.0/0