Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта

Морфологічні особливості родових ушкоджень спинного мозку
Проведені дослідження показали, що патоморфологічна картина родових ушкоджень спинного мозку досить демонстративна і її неможливо інтерпретувати двояко. Навіть непрямі ознаки переконливі. Крововиливи у паравертебральні м'які тканини, в передні поздовжні зв'язки і патологічну рухливість хребців ми вважаємо непрямими ознаками ушкодження спинного мозку. Як правило, на рівні таких пошкоджень при подальшому дослідженні виявляли крововиливи, хребетному каналі або безпосередньо в речовині спинного мозку.Вже при макроскопічному дослідженні у 19,3% розтинів знайдені геморагії в м'які тканини по ходу хребта, зв'язки хребта, частіше за все на рівні шийно-грудного відділу. В окремих випадках відзначався розрив поздовжньої зв'язки з зяянням щілини між тілами хребців і навіть розрив хребта з розривом спинного мозку в шийному відділі.

У поодиноких випадках вдалося виявити крововиливи в міжхребцевих дисках, що свідчать про інтенсивну тязі за хребет. Всього макроскопічні травматичні зміни в м'яких тканинах і зв'язках виявлені у 19,3% наших секційних спостережень (рис. 1).
 

Рис. 1. Макропрепарат хребта. Правою хребетної артерії. На рівні середньогрудного відділу масивний крововилив в передні поздовжні зв'язки.


Рис. 2. Масивне епідуральний крововилив по передній поверхні спинномозкового каналу в верхньо-грудному та шийному відділах.

Після розтину хребетного каналу вже макроскопічний огляд дає чимале уявлення про наявність епідуральних геморагій, про цілісність оболонок, про стан корінців і міжхребцевих гангліїв. Найчастіше в цих випадках виявляються епідуральні крововиливи в хребетному каналі (рис. 2). Такі зміни виявлені нами більш ніж у половині всіх аутопсій. Найчастіше вони локалізувалися в шийному відділі, а іноді епідуральні крововиливи відзначалися на всьому протязі хребетного каналу. Субдуральні геморагії в хребетному каналі спостерігалися дещо рідше, ніж епідуральні (рис. 3, а, б). Субарахноїдальні геморагії в наших спостереженнях зустрічалися рідко.
 
 
Рис. 3. Тверда мозкова оболонка покрита на всьому протязі (а). Субдуральное крововилив на кордоні шийного і грудного відділів (б).

Як видно з наведених даних, при макроскопічному вивченні вмісту хребетного каналу відмічається переважне ураження шийного відділу.Це з переконливістю доводить, що найбільше навантаження в пологах припадає саме на шийний відділ хребта і спинного мозку. Ці дані узгоджуються з теоретичними уявленнями про механізм родових ушкоджень хребта і спинного мозку з результатами неврологічних досліджень подібного роду хворих (Jates, 1959; Towbin, 1964; Ратнер А. Ю., 1975).

Крововиливи в речовину спинного мозку зустрічаються дещо рідше, ніж епідуральні і субдуральні геморагії, в цілому вони виявлені у чверті всіх спостережень. Вони являють собою дрібні скупчення еритроцитів, частіше в передніх рогах, і виявляються найчастіше в шийному відділі. 

Крововиливи в білій речовині спинного мозку зустрічаються рідше, ніж у передніх рогах, але вони пояснюють виникнення провідникових рухових порушень (рис. 4).
 

Рис. 4. Масивний крововилив в біле речовина передніх і бічних стовпів. Ув. 200.

Заслуговує уваги той факт, що поряд з геморагіями в речовині спинного мозку мертвонароджених та померлих новонароджених досить часто виявляються різноманітні судинні зміни у вигляді дистонії з явищами спазму-парезу судин, з периваскулярним та перицеллюлярным набряком, інколи з диапедезными крововиливами. Можуть бути різка гіперемія судин, стаз, іноді тромбоз.

Клінічні спостереження при родових ушкодженнях спинного мозку свідчать про те, що неврологічно у великому числі випадків при натальних спінальних синдромах у дітей можна припускати не стільки геморагічні, скільки ішемічні зміни. Цей факт був вперше показаний в цілому ряді досліджень клініки невропатології дитячого віку Казанського Гидув. При родовій травмі хребта навіть мінімальної дислокації хребців може виявитися достатньо для здавлення корінцевих артерій. Дослідженнями Zulch (1954), Lazorthes (1961), Д. Р. Герман (1972), Д. К. Богородинского і А. А.Скоромца (1973) доведено, що саме корінцеві артерії відіграють провідну роль у кровопостачанні спинного мозку - навіть незначне порушення гемодинаміки може призвести до поширеної спінальної ішемії. Рішення цього питання стосовно до родових ушкоджень спинного мозку має велике значення і в діагностичному, і в терапевтичному плані.
 

Рис. 5. Ішемічні зміни - пікноз, ектопія ядер. Ув. 300.

За нашими даними, ішемічні зміни в спинному мозку (незважаючи на всю складність їх виявлення) виявлені у третини всіх спостережень. Зміни нейронів спинного мозку зазвичай невеликі і виражаються хроматолизом, ектопією ядер, набуханням клітин тіла. Ці зміни стосуються зазвичай всіх нейронів передніх і бічних рогів, ядер Кларка. Можлива вакуолізація ядер деяких нейронів, нерідко зустрічаються так звані клітини-тіні (рис. 5). Описані зміни нейронів більш різко і частіше зустрічаються у довгастому мозку та шийного відділу спинного мозку.

Таким чином, в цілому зміни в спинному мозку, розцінені нами як травматичні, виявлені в 75% всіх аутопсій.

Категорія: Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 662 | Рейтинг: 0.0/0