Головна » Статті » Пневмоперитонеум |
Сучасна рентгенологія озброєна численними методами дослідження сечовивідних шляхів. Зокрема, для вивчення поверхні нирок знайшов широке поширення пневморетроперитонеум. По-цьому введення газу в черевну порожнину втратило практичне значення для діагностики хвороб нирок і надниркових залоз. Але все ж знайомство з рентгенівською картиною нирок при пневмоперитонеуме необхідно, щоб орієнтуватися в ній при диференційній діагностиці пухлин черевної порожнини.Нам доводилося розпізнавати ураження нирки за допомогою пневмоперитонеуму у хворих, у яких до того передбачалася пухлина або кіста печінки. Малле і Кольє ще в 1922 р. підкреслили значення пневмоперитонеуму для диференціальної діагностики пухлин, розташованих у лівій підреберній області, і, зокрема, пухлин лівої нирки. Тінь нирок при пневмоперитонеуме визначається найкраще при положенні хворого на животі і в додаткових косих проекціях. При великій кількості газу можна окреслити контури нирки на всьому протязі і судити про її величиною, формою і поверхні (рис. 55). Довгошерстий нирки на рентгенограмі становить 9 - 13 см, а поперечний розмір - 5 - 7 див. Контури тіні нирки рівні. Часто вимальовується поглиблення на внутрішньому контурі, в області воріт органу. Однак внутрішній контур нирки видно далеко не завжди.При пневмоперитонеуме нирки помітно зміщуються досередини, і їх тінь частково зливається із зображенням великих поперекових м'язів і хребта. Але контур зовнішнього краю нирки визначається у всіх випадках. Якщо на нього нашаровується зображення кишкових петель, то можна усунути заважають тіні допомогою томографії.
Введення газу в черевну порожнину дозволяє без особливих труднощів провести диференціальну діагностику між пухлиною правої нирки і печінки, між пухлиною і кістою селезінки і лівої нирки. Пухлина нирки обумовлює збільшення і деформацію цього органу, нерівність його контурів, обмеження смещаемости при диханні (рис. 56). Діагностику уточнює і робить більш впевненою одночасне введення контрастної речовини в миску і чашечки.
Нормальні наднирники зазвичай не дають помітною тіні при пневмоперитонеуме. Пухлини наднирників можуть бути розпізнані. Перший такий випадок був описаний фон Тойберн (1923). Ланжерон. Дешерф і Данэ після введення газу в черевну порожнину виявили пухлина наднирника у хворого, що страждав вирилизмом та гірсутизмом. Гюльцоф з допомогою пневмоперитонеуму діагностував пухлина лівого наднирника у жінки 23 років. Пухлина була видалена і виявилася аденомою. | |
Переглядів: 734 | |