Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Основи флюорографії

Особливості організації флюорографічних обстежень в різних умовах
При організації флюорографічних обстежень необхідно враховувати характер різних контингентів (організовані, неорганізовані), територіальні умови (обстеження в стаціонарі або з виїздом на різні відстані), завдання, поставлене при обстеженні (виявлення туберкульозу, силікозу та ін), і ряд інших моментів.

Флюорографічне обстеження населення може бути представлена наступними групами:

1. Міське населення: а) організовані контингенти, флюорографія на підприємствах, в школах, вищих навчальних закладах; б) неорганізовані контингенти, флюорографія в районній поліклініці, в житлових масивах (житлово-експлуатаційна контора, домоуправління і т. д.).

2. Сільське населення. Флюорографічне обстеження в радгоспах, колгоспах та в районному центрі.

ОРГАНІЗАЦІЯ ФЛЮОРОГРАФІЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ

 Організовані контингенти. Організація флюорографічних обстежень на підприємствах має свої відмінні риси.

Детальний план обстеження кожного великого підприємства складається за участю його керівників і представників громадськості.

План-графік обстеження повинен бути оформлений наказом по підприємству і доведений до відома всього обстежуваного колективу. Адміністрація спільно з представником флюорографической бригади вирішує питання про місце і час проведення обстеження.

При наявності медико-санітарної частини або здоровпункту їх працівники обов'язково повинні залучатися до підготовчим заходам.

Адміністрація підприємства складає загальний список обстежуваних у двох примірниках і виділяє особа, відповідальна за проведення оглядів.

На уповноваженої адміністрацією покладається регулювання потоку і спостереження за своєчасною явкою людей на обстеження, а також забезпечення обстеження тих осіб, які в призначений час не змогли з'явитися на огляд.

Для отримання повноцінних результатів флюорографічного обстеження необхідно домагатися стовідсоткового охоплення обстежуваного колективу. Досвід роботи показує, що серед тих, що залишилися не охопленими флюорографією досить часто виявляються хворі (туберкульоз, іншими легеневими захворюваннями), невідомі лікувально-профілактичним установам.

Для того щоб забезпечити найбільший охоплення колективу, графік флюорографічного обстеження на об'єкті повинен бути складений гранично чітко з урахуванням часу роботи окремих груп. На великому підприємстві доцільно організувати огляд по цехах, прольотах і іншим підрозділам підприємства, розташовуючи флюорографічну установку безпосередньо в цеху і в міру потреби переміщаючи її з одного цеху в інший. Це забезпечує повноту охоплення і скорочує його терміни.

Незначна тривалість флюорографічного обстеження (2 - 3 хвилини на людину) дозволяє без порушення виробничого процесу проводити огляди не тільки в перервах, але і під час роботи.

По закінченні огляду робітників у цехах флюорограф переносять на здоровпункт або в медико-санітарну частину. Туди викликають робочих дрібних підрозділів, службовців різних відділів та осіб, що не встигли з різних причин вчасно пройти обстеження в цеху.

На невеликих підприємствах флюорограф відразу встановлюють на здоровпункті або в якому-небудь іншому зручному приміщенні і туди викликають робітників цехів і відділів.

При обстеженні підприємств з пиловою професійною шкідливістю, оглядаючи робітників, необхідно враховувати дані про їх пиловій стажі. Ці дані слід заздалегідь виписати з трудових книжок на флюорографічні картки і позначити цифрою, яка вказує, скільки років працював даний робочий в пилових умовах. Це дозволяє при перегляді флюорограмм зіставляти стаж роботи у шкідливих умовах з виявленими змінами, що набагато спрощує і полегшує роботу лікаря при інтерпретації флюорограмм.

Після перегляду флюорографической плівки і відбору осіб з підозрою на ту чи іншу патологію для її уточнення необхідно провести додатково рентгенологічне обстеження.

При наявності в медико-санітарної частини рентгенівського кабінету рентгенологічне дообстеження повинно проводитися в цьому кабінеті, що забезпечує найбільший охоплення осіб з підозрою на патологію. При відсутності такого кабінету осіб з підозрою на патологію направляють в рентгенівський кабінет, заздалегідь прикріплений для обслуговування даної флюорографической установки.

Для забезпечення явки хворих на дообстеження слід залучати цехових лікарів та представників громадських організацій.

По закінченні флюорографічного та контрольного рентгенологічного дослідження виявленим хворим дають висновок, напрямок у відповідний лікувальний заклад або рекомендації по працевлаштуванню. Це слід проводити спільно з лікарями медико-санітарної частини, медпункту та іншими фахівцями, які беруть участь у роботі.

 Флюорографія в школі. У відповідності з постановою Ради Міністрів та наказом Міністерства охорони здоров'я повинно бути забезпечено щорічне флюорографічне обстеження школярів, починаючи з 5-го класу. Школярі 1 - 4-х класів підлягають обстеженню лише при наявності клінічних показань.

Крім учнів, в обов'язковому порядку повинні бути обстежені викладачі, весь адміністративний та обслуговуючий персонал.

Для ознайомлення з цілями і завданнями майбутньої роботи необхідно попередньо провести нараду в роно, в райздравотделе за участю директорів шкіл, районного педіатра і шкільних лікарів, намітити черговість проведення обстеження шкіл і скласти конкретний план роботи всіх що беруть участь в обстеженнях.

Основним організатором, відповідальним за проведення всіх етапів обстеження, є районний педіатр. Свою роботу він повинен проводити в тісному контакті зі шкільним лікарем, який є безпосереднім керівником проведених заходів.

Перед виїздом флюорографической бригади в школі складається графік обстежень, призначаються особи, відповідальні за явку на флюорографію. Шкільний лікар знайомить дирекцію школи та класних керівників з планом флюорографической роботи, залучаючи до виконання плану викладачів і комсомольську організацію.

Флюорограф встановлюється в спеціально виділеному для обстеження приміщенні (клуб, червоний куточок, фізкультурний кабінет тощо).

Тут, так само як на підприємствах, по закінченні обстеження основної маси школярів і персоналу флюорограф затримують на 1 - 2 дні, протягом яких проходять флюорографію особи, які не з'явилися своєчасно.

Флюорографії передує, як завжди, санітарно-просвітня робота, яку проводять лікарі, які беруть участь в організації обстеження.

Класний керівник приходить на огляд разом з групою і допомагає його проведення. Медична сестра школи регулює потік і своєчасно попереджає про явку чергової групи.

Пропускна здатність флюорографії в школі планується з розрахунку 20 - 25 хвилин на один клас. Таким чином, в одну зміну флюорографічно може бути обстежено 250 - 300 школярів.

Районний педіатр і шкільний лікар допомагають і беруть активну участь у проведенні обстеження всіх шкіл району, контролюють повноту охоплення всього шкільного колективу і стежать за виконанням дирекцією шкіл всіх необхідних заходів, безпосередньо випливають з результатів обстеження (наприклад, надання тривалої відпустки через хворобу, звільнення учнів від додаткових навантажень і т. д.).

 Флюорографія у вузах. Незважаючи на щорічні флюорографічні обстеження, в студентських колективах відсоток знову виявлених хворих активним туберкульозом легень залишається майже стабільним. Це, мабуть, пов'язано з щорічним поповненням складу за рахунок осіб, які приїжджають не тільки з різних міст, але й з інших країн. Це робить необхідним особливо ретельне проведення щорічних флюорографічних обстежень студентів вищих навчальних закладів з повним охопленням всього колективу.

Наявність медичної організації у вузі дозволяє покласти на нього всю підготовчу організаційну роботу, а також активну участь в обстеженні та виконання намічених заходів. Навчальна частина і деканат сприяють медичного пункту в організації потоку і забезпечення завантаження флюорографічного кабінету у відповідності з графіком обстеження. Господарські працівники вузу забезпечують приміщення та обладнують його відповідної меблями, складають списки обстежуваних і допомагають персоналу медичного пункту в заповненні флюорографічних карток.

Крім планових щорічних флюорографічних обстежень учнів вузів, рекомендується проводити обстеження знову вступників у вищі навчальні заклади.

Кожен вступник до вузу при подачі заяви отримує направлення до відповідного флюорографічний кабінет, прикріплений до цього вишу для проходження обстеження. Останнє проводиться незалежно від відомостей про стан здоров'я вступника до внз.

Результати обстеження (флюорограм і висновок з неї) передаються медичного пункту і служать для порівняння при подальших обстеженнях.

 Неорганізовані контингенти. Населення, що не входить у перелічені вище організовані контингенти, обстежується головним чином у флюорографічних кабінетах при районних поліклініках. Крім того, великі житлові масиви обслуговуються флюорографічними бригадами в житлово-експлуатаційних конторах, будинко-управліннях і т. д.

 Флюорографія в районній поліклініці. Організація флюорографічного обстеження в поліклініці повинна забезпечувати повне охоплення відвідувачів, які звертаються в поліклініку з будь-якого приводу (лікарська допомога, оформлення надходження на роботу, отримання різних довідок тощо).

Профілактичні обстеження поліклінічних контингентів є дуже важливими, так як можуть сприяти виявленню туберкульозних хворих значно раніше, ніж в інших лікувальних установах, в тому числі і в протитуберкульозних диспансерах.

Крім того, серед поліклінічних контингентів нерідко вдається виявити клінічно мало виражені і важко визначувані легеневі захворювання, в тому числі пухлини легенів, що перебігають безсимптомно.

Повний охоплення обстеженнями в умовах поліклініки може бути забезпечений лише в разі такої його організації, при якій кожен відвідувач поліклініки потрапляє на прийом до лікаря, тільки пройшовши попередньо флюорографічну перевірку. На історії хвороби робиться спеціальна відмітка про проходження флюорографічного обстеження, обов'язкова для поліклінічного прийому.

Організація потоку обстежуваних здійснюється наступним чином: реєстратура - флюорографічний кабінет, процедурна перед відвідуванням лікаря (вимірювання температури та ін) - флюорографічний кабінет, відвідування лікаря - флюорографічний кабінет.

В реєстратурі поліклініки, а також в процедурному кабінеті відвідувач повинен бути попереджений про необхідність попереднього проходження обстеження. Про це ж йому можуть нагадувати відповідні плакати, а також текст бланка-напряму в флюорографічний кабінет.

Контроль за явкою первинних поліклінічних хворих на профілактичні огляди здійснюється в реєстратурі флюорографічного кабінету наступним чином:

1. На спеціально разграфленном бланку щодня відзначається кожен з'явився на флюорографічне обстеження по відділеннях і кабінетах: а) по відділеннях - хірургічне, очне, стоматологічне та ін; б) терапевтичне - по окремих кабінетах (дільницях), в) обов'язкові контингенти.

2. Відомості про щодня пройшли флюорографічне обстеження зіставляються з даними реєстратури поліклініки (за первинним листками), що забезпечує охоплення всіх первинно відвідують поліклініку.

Для стовідсоткового охоплення профілактичними обстеженнями населення в межах обслуговування районної поліклініки складаються списки осіб, які проживають на даній ділянці. В списку вказується гриф ділянки, назву вулиці, номер будинку і квартири, прізвище, ім'я, по батькові, вік та рід занять.

Всі ці списки концентруються в реєстратурі флюорографічного кабінету поліклініки і потім звіряються з картотекою флюорографічного кабінету, в якій зберігаються флюорографічні картки пройшли обстеження.

У цій картотеці зосереджуються флюорографічні картки по ділянках: 1) пройшли флюорографічне обстеження в поліклініці; 2) обстежених на підприємствах, в установах і в навчальних закладах, які проживають у районі, що обслуговується даною поліклінікою;

3) обов'язкових контингентів, що працюють в даному районі, що проживають на даній ділянці; 4) які працюють в інших районах міста, але живуть на даній ділянці.

Після перевірки та уточнення по кожній дільниці складаються списки осіб, які підлягають обстеженню.

Календарний план обстеження і списки по домівках передаються санітарного активу, що сповіщає за списком кожна особа, що підлягає обстеженню, про місце, день і час явки до поліклініки для обстеження. Осіб, які не користуються послугами районної поліклініки, рекомендується також викликати в поліклініку в призначені дні і годинник.

Велику допомогу в залученні неорганізованого населення до проходження обстеження можуть надати відвідують хворих на дому дільничні лікарі і медичні сестри, проводячи відповідну роз'яснювальну роботу.

Ретельний, повсякденний контроль за явкою обстежуваних повинен здійснювати санітарний актив.

 Флюорографія у житлових масивах. Повнота охоплення профілактичними обстеженнями населення, що проживає в даному районі, обмежена труднощами, пов'язаними з тими контингентами, які рідко або зовсім не звертаються в районні поліклініки (наприклад, особи, які відвідують відомчі лікувальні установи). Для обстеження зазначених контингентів рекомендується проводити огляди шляхом виїзду в будинкоуправління, житлово-експлуатаційну контору та ін.

Організація профілактичних обстежень в будинко-управліннях, житлово-експлуатаційних конторах та ін. доцільна лише в тому випадку, якщо в найближчих будинках проживає значне число осіб, які підлягають огляду (300 чоловік і більше).

Успіху флюорографічних обстежень сприяє організація в період таких оглядів консультації різного роду фахівців (окуліст, ларинголог, невропатолог та ін), що проводиться у тому ж приміщенні, де і профілактичне обстеження.

Для комплексного обстеження необхідно підібрати відповідне приміщення (клуб, червоний куток). У зв'язку з тим, що вже йшлося вище, серед осіб, які підлягають обстеженню, будуть працюючі, доцільно роботу флюорографической бригади проводити переважно у другій половині дня.

Для забезпечення явки населення на флюорографічне обстеження рекомендуються такі заходи, щоб населення відчувало необхідність явки на обстеження. Одним з них може бути видання міським, районним виконкомом спеціального постанови про обов'язкове проходження всіма жителями міста або району профілактичного флюорографічного обстеження.

Така постанова має бути доведено до відома всього населення. Крім того, виправдані практикою санітарно-освітні заходи (лекції, доповіді, бесіди, поширення літератури серед населення тощо).

Категорія: Основи флюорографії | Додав: 05.07.2016
Переглядів: 1995 | Рейтинг: 0.0/0