Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Скарлатина
Гостра інфекція, що передається повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом, що вражає переважно дітей до 10 років; характеризується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ангіною і мелкоточечной висипом. Захворюваність підвищується в осінньо-зимові місяці.

Збудник — бетагемолитический токсигенний стрептокок групи А. Заселяє носоглотку, рідше шкіру, викликаючи місцеві запальні зміни (ангіна, регіонарний лімфаденіт). Його токсин викликає симптоми загальної інтоксикації і екзантему (висип). Стрептокок може провокувати лімфаденіт, отит, септицемію. У розвитку патологічного процесу велику роль відіграють алергічні механізми, що беруть участь у виникненні і розвитку ускладнень у пізньому періоді хвороби.

Інкубаційний період триває 5-7 днів. Захворювання починається гостро. Підвищується температура тіла, з'являються виражене нездужання, головний біль, біль при ковтанні. Типовий і постійний симптом — ангіна, характеризується яскравою гіперемією м'якого піднебіння, збільшенням мигдаликів, в лакунах або на поверхні яких нерідко виявляється наліт. Верхньошийний лімфатичні вузли збільшені, болючі. Часто виникає блювота, іноді неодноразова. У 1-й, рідше на 2-й день на шкірі всього тіла з'являється яскраво-рожева або червона мелкоточечная висип.Носогубний трикутник залишається блідим (симптом Філатова), в згинах кінцівок нерідкі точкові крововиливи. Висип тримається від 2 до 5 днів, а потім блідне, одночасно знижується температура тіла. На другому тижні хвороби з'являється лущення шкіри — пластинчасте на далеких частинах кінцівок, дрібно - і крупноо-трубевидное — на тулубі. Мова спочатку обкладений, з 2-3-го дня очищається і до 4-го дня приймає характерний вигляд: яскраво-червоне забарвлення, що різко виступають сосочки («малиновий» язик).При наявності вираженої інтоксикації спостерігається ураження ЦНС (збудження, марення, затемнення свідомості).

При легкій формі скарлатини інтоксикація виражена слабо, лихоманка і всі інші прояви хвороби зникають до 4-5-го дня; це найбільш частий варіант сучасного перебігу скарлатини. Середньотяжка форма характеризується більшою виразністю всіх симптомів, у тому числі явищ інтоксикації; гарячковий період триває 5-7 днів.

Важка форма, в даний час дуже рідкісна, зустрічається в двох основних варіантах: токсична скарлатина з різко вираженими явищами інтоксикації (висока лихоманка, симптоми ураження ЦНС: затемнення свідомості, марення, а у дітей раннього віку судоми, менінгеальні знаки), всі симптоми з боку зіву і шкіри яскраво виражені; важка септична скарлатина з некротичною ангіною, бурхливою реакцією місцевих лімфатичних вузлів і частими ускладненнями септичного порядку; некрози в зіві можуть розташовуватися не тільки на мигдалинах, але і на слизовій оболонці м'якого піднебіння і глотки.Токсико-септична скарлатина характеризується поєднанням симптомів цих двох варіантів важкої форми.

До атипових форм хвороби відноситься стерта скарлатина, при якій всі симптоми виражені слабо, а деякі зовсім відсутні. Якщо вхідними воротами інфекції є шкіра (опіки, поранення), то виникає екстрафарінгеальная, або екстрабукальна, форма скарлатини, при якій такий важливий симптом, як ангіна, відсутня.

Ускладнення: гломерулонефрит (головним чином на 3-му тижні), синовіт, так зване інфекційне серце, рідше міокардит. При наявності септичного компоненту хвороби можуть виникати гнійні ускладнення: лімфаденіт, аденофлегмона, отит, мастоїдит, синусит, септикопіємії. Можливі пневмонії. Рецидиви скарлатини та рецидиви ангіни пов'язані зі стрептококовою реінфекція. В останні десятиліття частота ускладнень різко скоротилася.

Після перенесеної скарлатини зберігається, як правило, довічний імунітет. Проте останнім часом частота повторних захворювань дещо збільшилася. Труднощі при розпізнаванні виникають при атипових формах хвороби. Диференціювати слід від кору, краснухи, лікарської висипки, скарлатиноподібної форми псевдотуберкульозу. Спостерігаються випадки стафілококової інфекції з скарлатиноподібної синдромом.

Лікування. При наявності відповідних умов терапію проводять на дому. Госпіталізують хворих з тяжкими та ускладненими формами скарлатини, а також за епідеміологічними показаннями. Постільний режим протягом 5-6 днів (і більш важких випадках). Проводять антибіотикотерапію. Лікування ускладнень (лімфаденіту, отиту, нефриту) проводять за звичайними правилами. Прогноз сприятливий.

Профілактика. Хворого ізолюють в домашніх умовах або (за показаннями) госпіталізують. Палати в лікарні заповнюють одночасно протягом 1-2 днів, виключають контакти видужуючих з хворими в гострому періоді скарлатини. Видужуючих виписують з лікарні при відсутності ускладнень на 10-й день хвороби. Діти, що були в контакті з хворим і не хворіли раніше на скарлатину, допускаються у дошкільний заклад або в перші два класи школи після 7-денної ізоляції на дому. В квартирі, де перебуває хворий, проводять регулярну поточну дезінфекцію.

В якості додаткового лікування можна застосовувати ті ж збори лікарських трав, що і при ангіні (так як вона буває майже завжди при скарлатині).

Категорія: Хвороби | Додав: 03.12.2016
Переглядів: 385 | Рейтинг: 0.0/0