Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Поліомієліт


Загальна інформація

Поліомієліт – гостре вірусне захворювання, головним патогенетичним моментом якого є ураження нервової системи (рухових нейронів головного і спинного мозку), що супроводжується розвитком паралічів.

Ще не так давно поліомієліт був однією з найпоширеніших інфекцій. Але з 1988 року, коли під егідою Всесвітньої Організації охорони Здоров'я почала проводитися масова імунізація населення по всьому світу, частота випадків хвороби знизилася в 350 000 (!!!) раз. В даний час 99% захворюваності на поліомієліт реєструється в країнах Азії та Африки, хоча окремі випадки хвороби періодично реєструються по всьому світу.

Етіологія, патогенез

Збудником є вірус поліомієліту з сімейства Picornaviridae, несе в своєму ядрі молекулу РНК. Він дуже стійкий у зовнішньому середовищі, і в стічних водах, фекаліях, молоці і овочах може зберігатися кілька місяців, а заморожування – до 3 – 4 років. Також він здатний виживати при дії кислот, лугів і багатьох поширених дезінфікуючих речовин. Не виносить він тільки високої температури, ультрафіолетового випромінювання, хлор - і йодовмісних рідин.


Джерелом інфекції є хвора людина або вірусоносій, що не має клінічних проявів хвороби. Вірус може виділятися зі слизом з носа або фекаліями. Найбільш заразними є хворі в гострому періоді захворювання.

Зараження відбувається фекально-оральним шляхом, тобто вірус потрапляє в організм людини разом із забрудненими продуктами харчування. Також можливий контактний шлях передачі через «брудні руки». У перші дні хвороби можливе інфікування оточуючих і повітряно-крапельним шляхом. Хворіють люди всіх віків, хоча більш сприйнятливі до інфекції діти у віці до 3-х років.

Вірус проникає в організм через слизову оболонку шлунково-кишкового тракту і носоглотки, де і відбувається його первинне розмноження. Розвиток захворювання може на цьому закінчитися, і тоді заражена людина стає вірусоносієм. Якщо ж вірус проникає в кров і лімфу, то він розноситься по організму, проникаючи в своє «улюблене» місце – сіра речовина спинного і головного мозку.Розвивається запалення рухових нейронів, що призводить до їх пошкодження і загибелі. Внаслідок цього відбувається розвиток паралічів і парезів.

Клінічна картина

Інкубаційний період при поліомієліті тривати від 3 до 35 днів, зазвичай – від 7 до 12 днів.

Клінічна картина поліомієліту залежить від форми перебігу захворювання. Виділяють наступні форми:

 Абортивну (катаральна) форма. Так звана «мала» форма поліомієліту. Для хвороби характерно гострий початок і сприятливий перебіг.Починається вона з короткочасного підвищення температури, помірного інтоксикаційного синдрому (головний і м'язовий біль, слабкість).Пізніше з'являються біль у горлі, сильний кашель, болі в животі. Іноді спостерігаються нудота, блювота і рідкий стілець без патологічних домішок). Одужання настає через 3 – 7 днів. Діагноз «Поліомієліт» виставляється виключно на підставі лабораторних досліджень.

 Менінгеальна форма. Більш важка форма хвороби. Починається з різкого підйому температура до 39,5 – 40 Сᵒ, потім з'являються виражена головний біль, біль в спині, кінцівках і шиї, неприборкана блювота. Симптоми ураження головного мозку (менінгеальні знаки) зазвичай виражені слабо або відсутні зовсім і з'являються вже по ходу хвороби. При виконанні люмбальної пункції визначається підвищення внутрішньочерепного тиску і зміни спинномозкової рідини, характерні для серозного (вірусний) менінгіт.У деяких випадках спостерігається двохвильовий перебіг хвороби: спочатку поліомієліт протікає по абортивному варіанту, а через кілька днів після удаваного одужання розвивається менінгіт. Протягом менингеальной форми хвороби зазвичай доброякісне, і через 2 – 3 тижні настає одужання.

 Паралітична (спінальна) форма«Класичний» варіант перебігу поліомієліту. Розвивається вона лише в 1 з тисячі інфікованих, і, як правило, провокується вираженим імунодефіцитом на фоні недостатності харчування, вагітності, важкого супутнього захворювання, надмірного фізичного навантаження, тонзилэктомии. Протягом паралітичної форми поліомієліту поділяється на 4 періоди;

• Препаралитический період. Триває зазвичай від 3 до 6 днів. Хвороба починається з високої лихоманки, вираженої інтоксикації. Також відмічаються катаральні симптоми: кашель, біль у горлі, закладеність носа. Іноді виявляється послаблення стільця. Через 2 – 3 дні з'являються виражена головний біль, блювання, біль по ходу нервових стовбурів, підвищена пітливість. Хворі стають примхливими, сонливими, млявими. Можуть виявлятися спонтанні посмикування м'язів, затримка сечовипускання і зниження чутливості шкіри.До кінця препаралитического періоду загальний стан хворих поліпшується, але спостерігається посилення головних і м'язових болів.

• Паралітичний період. На тлі посилення больового синдрому на 3 – 6 день хвороби різко розвиваються асиметричні парези і паралічі.Найчастіше уражаються рухові нейрони в поперековому відділі хребта. Це призводить до порушення функції тазових органів (нетримання сечі і калу), паралічу нижніх кінцівок. При ураженні грудного відділу спинного мозку спостерігається параліч міжреберних м'язів і діафрагми, що призводить до неможливості здійснення спонтанного дихання (і хворі можуть померти від дихальної недостатності). При загибелі нейронів в шийному відділі спинного мозку спостерігається параліч м'язів рук і шиї.Спинний мозок може пошкоджуватися як в окремих сегментах, так і на всьому протязі. Параліч окремих груп м'язів може призводити до порушення взаємодії між ними, що супроводжується розвитком деформацій суглобів, кісток, анкілозів (відсутність рухів у суглобі). Паралітичний період протікає протягом 3 – 14 днів.


• Відновлювальний періодПочинається після припинення прогресування хвороби. У цей час відбувається відновлення м'язової сили і шкірної чутливості. Найбільш помітно воно проходить у перші 3 – 6 місяців після хвороби, і може розтягнутися на період до 2-х років.Спочатку відновлюються руху в менш пошкоджених групах м'язів, у яких ще збереглися живі нейрони. Відновлення інших м'язів відбувається за рахунок гіпертрофії (збільшення) волокон, що зберегли іннервацію.

• Резидуальний період. Розвивається при неповному відновленні м'язової активності. Уражені м'язи атрофуються, розвиваються контрактури (обмеження рухливості) суглобів, деформації кісток, виражений остеопороз. При розвитку поліомієліту у дітей можливе відставання ураженої кінцівки у зростанні. Часто спостерігаються викривлення хребта і деформації живота. Зазвичай залишкові явища спостерігаються в нижніх кінцівках.

 


 Бульбарна форма. Найбільш важкий варіант поліомієліту. Для хвороби характерна важка інтоксикація і виражені симптоми менінгіту.Спостерігається ураження рухових ядер головного мозку, що може призвести до розладу життєво важливих функцій організму: дихання, кровообігу і терморегуляції. Спостерігаються порушення ритму серця, падіння артеріального тиску, пригнічення дихання, порушення акту ковтання. Нерідко розвивається аспіраційна пневмонія, коматозні стани. У багатьох випадках хворі гинуть протягом 2 – 3 днів. У тих, що вижили ж спостерігається повне відновлення функції мозку.

 Понтинная формаЄ варіантом перебігу бульбарного поліомієліту. Спостерігається ізольоване ураження лицьового нерва. У хворих спостерігається парез або параліч мімічної мускулатури, опущення кута рота, неможливість повністю зімкнути повіки (лагофтальм).Параліч мускулатури може зберігатися протягом всього життя.

 


Лікування

Всі хворі з підозрою на поліомієліт повинні бути в найкоротші терміни ізольовані в медичному закладі у зв'язку з високою їх небезпекою для оточуючих.

Специфічного ліки для лікування поліомієліту не існує. Лікування абортивної та менингеальной форм хвороби проводиться симптоматично.

Всі хворі в препаралитическом і паралітичній періоді хвороби повинні дотримувати строгий постільний режим, оскільки фізичне навантаження зазвичай прискорює розвиток паралічів та ускладнює їх. Проводиться масивна дезінтоксикаційна терапія. Також призначаються анальгетики і вітаміни.

Всім хворим з метою активізації імунітету призначаються інтерферон альфа-2, рибонуклеаза, імуноглобуліни. У перші 30 днів хвороби щодня вводять дибазол, який позитивно впливає на функціонування спинного мозку. Призупиняють розвиток паралічів великі дози аскорбінової кислоти. При розвитку дихальних розладів хворі переводяться на штучну вентиляцію легень. Годівля здійснюється через зонд.

У відновлювальному періоді призначаються анаболічні препарати (метандростенолон, ретаболіл), нікотинову кислоту, вітаміни групи В. Деформації кісток і суглобів виправляються з допомогою різноманітних ортопедичних конструкцій. Функцію м'язів покращують препарати калію і фосфору, а також фізіотерапевтичні процедури.

 


Єдиним дієвим способом захисту від поліомієліту є своєчасна вакцинація.



Категорія: Хвороби | Додав: 01.07.2016
Переглядів: 864 | Рейтинг: 0.0/0