Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Хейліт
Хейліт — одне з найпоширеніших захворювань губ. Визначальним чинником, що сприяє виникненню хейліту, є порушення форми губ, їх неправильне змикання.

Зовнішнім проявом цього є змикання губ по лінії, розмежовує слизову оболонку і червону облямівку. Найчастіше при цьому хворий дихає ротом, що викликає пересушування слизової оболонки порожнини рота і особливо губ. Дихання через рот використовується навіть тоді, коли немає захворювання носоглотки, що перешкоджає нормальному подиху через ніс. Це стає звичкою, для позбавлення від якої потрібна допомога не тільки спеціаліста, але й власні вольові зусилля по привчання себе до нормального дихання.

Інша група причин захворювання хейлитом — порушення покривних тканин губ; шкіри, червоної облямівки і слизової оболонки; алергічні реакції, знижена стійкість до мікроорганізмів (бактерій і грибків). Взаємодіючи, ці два чинники призводять до ураження губ патогенною мікрофлорою.

Висушені покрови губи тріскаються, туди проникають мікроорганізми і починається запальний процес. У запущених випадках на червоній облямівці губ з'являються невеликі ранки, бульбашки, які після дозрівання залишають хворобливі ерозії. У більш пізніх стадіях утворюється тріщина, не гоїться і приносить страждання.

Причиною розвитку хейліту може бути і алергія (часто на косметичні засоби). Такий хейліт протікає з наявністю вологих ерозій, важче піддається лікуванню і вимагає спостереження у лікаря-алерголога.

Види і симптоми хейліту

Гиапоцилярный хейліт пов'язаний з порушенням роботи слинних залоз в області червоної облямівки губ. На червоній облямівці помітні червоні точки — розширені гирла слинних залоз, з яких виділяється слина. Слина, як краплі роси, постійно покриває губу і з'являється вже через 5-10 с після висушування серветкою. Червона облямівка починає лущитися, з'являються тріщини, ерозії.

Контактний алергічний хейліт з'являється при алергічної реакції червоної кайми губ на хімічні речовини, що виникає у зв'язку з роботою — контакт з алергенними сполуками на виробництві. Але частіше з'являються алергічні реакції на губні помади. При тривалому контакті з алергеном шкіра губ стає сухою, лущиться, з'являються печіння та свербіж.

Основне лікування пов'язано із звільненням від першопричини — речовини, що викликав алергію.

Метеорологічний хейліт — запальні захворювання губ, причиною виникнення якого є фактори погоди — вологість, вітер, запиленість повітря, сонячна радіація.

Зазвичай уражається нижня губа, виникає відчуття стягування, шкіра починає лущитися.

Екзематозний хейліт може бути обумовлений різними факторами — алергічними, нервовими. На червоній каймі губ спочатку виникає почервоніння, потім пухирці, скоринки. Губа може значно набрякати. Розкриваючись, бульбашки залишають після себе болючі кровоточиві тріщини — екземи. Виникають болі при їжі та розмові, турбує свербіння на губі.

Лікування. Терапія хейліту включає в себе:

1) нормалізацію носового дихання, для чого потрібна допомога лікаря в позбавленні від звички дихати ротом, а якщо необхідно — лікування захворювань носа (хронічних синуситів);
2) виправлення аномалій прикусу;
3) миотерапию для відновлення нормального тонусу кругового м'яза рота.

Лікування хейліту полягає в призначенні фізіопроцедур (лазеротерапії, нейрофлексотерапии), кортикостероїдних препаратів, антиалергічних препаратів, що знижують чутливість слизової оболонки, вітамінів, заспокійливих засобів.

Для збереження нормального зволоження слизової губ потрібно користуватися гігієнічною помадою.

Основний цілющої мірою є відновлення правильного змикання губ.

Воно проводиться після основної терапії, коли вдається зняти запалення, позбутися від ерозії і виразок. Міотерапія — відновлення нормального тонусу м'язів проводиться за допомогою спеціальної гімнастики.

Краще проводити цю терапію в дитячому віці, поки не розвинувся хейліт, але вже виявляються проблеми в правильному диханні, а губи при закритті рота як би вивернуті назовні і видно червону облямівку. Спочатку лікар перевірить (це стосується дорослих), є дихання через рот необхідністю або шкідливою звичкою. Для цього даються навантаження, при яких дихати треба обов'язково через ніс. Якщо не виникає особливих труднощів, але навіть при цьому відчувається напруга, то можна приступати до м'язових вправ.Якщо утруднене дихання, треба розібратися з первинною причиною — наявністю аденоїдів, хронічного гаймориту або інших порушень носового дихання. Ці обстеження проводяться лікарем-отоларингологом.

Вправи для тренування м'язів дозволяють виховати правильне змикання губ, сприяють нормалізації дихання.

Найбільш вдалими вправами, дають добрі результати, є наступні.

1. Надування повітря на нижню губу, надувають повітря на нижню губу, намагаючись розслабити губу й підборіддя.

Вправа сприяє нормалізації тонусу кругового м'яза рота, яка максимально розслабляється в районі підборіддя, а в зоні червоної кайми губ мобілізується, тонізується, забезпечуючи повне змикання губ. Важко виконати цю вправу пацієнтам із сильним порушенням змикання губ, оскільки порушений тонус кругового м'яза в області нижньої губи. У таких випадках до початку вправи треба виконати спеціальний розслабляючий масаж. Для цього великим і вказівним пальцями потрібно захопити м'яз (нижню губу), злегка відтягнути і розім'яти круговими рухами протягом 1-2 хв.Потім приступити безпосередньо до вправи, яку виконувати протягом 5-10 хв щодня.

2. Надування щік. Щільно зімкнути губи і надути обидві щоки, потім як би переганяти повітря з однієї щоки в іншу.

Виконувати протягом 7-10 хв.

3. «Хоботок». Зімкнути зуби, а витягнути губи вперед трубочкою, утворивши як би невеликий хоботок.

Поперемінно при зімкнутих губах зміщувати його вниз, вгору, вправо, вліво.

Щелепа при цьому не рухати, а зуби не розмикати. Потім витягнути губи вперед і поперемінно відкривати їх (як рупор) і закривати. Виконувати вправи протягом 10 хв.

Результати вправ будуть помітні вже через кілька тижнів, хоча весь курс триває 1-1,5 місяця. Крім власне тренування кругової м'язи рота, міотерапія і сприяє нормалізації роботи центральної нервової системи. Вправи повинні проводитися регулярно, старанно, тоді ефект буде найбільш помітний.

В комплексі з вправами призначаються аплікації настою льнянки звичайної або інших протизапальних трав (мати-й-мачуха, квіток календули, подорожника — 1 ст. л. сировини на склянку окропу), соку коланхоэ, обліпихової олії. Для цього рушник змочують теплим настоєм, соком або маслом і накладають на запалену поверхню. Серветку потрібно міняти кілька разів протягом 10 хв. Потім змастити губи натуральним жиром (краще топленим свинячим нутряним салом) або кремом, не викликає алергічної реакції.

У важких випадках, коли не вдається нормалізувати змикання губ за допомогою вправ, вдаються до хірургічної корекції.

Категорія: Хвороби | Додав: 03.12.2016
Переглядів: 436 | Рейтинг: 0.0/0