Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Гострий холецистит
Гострий холецистит

Загальна інформація

Гострим холециститом називається раптово розвинене запалення жовчного міхура. В даний час ця патологія стає найбільш поширеною причиною так званого «гострого живота», випереджаючи за своєю частоті навіть гострий апендицит.

Тільки 10 % гострих холециститів є «бескаменными», інші ж розвиваються на тлі наявної у людини жовчнокам'яної хвороби. 25 % хворих при цьому раніше діагностується «хронічний калькульозний холецистит». Цьому захворюванню більше схильні жінки старше 45 років, які страждають від зайвої ваги і часто народжували.

Етіологія та патогенез

Головною причиною гострого холециститу є інфікування жовчного міхура на тлі порушення відтоку жовчі. Саме тому у більшості хворих виявляється жовчнокам'яна хвороба. Конкремент (камінь) закупорює жовчний протік, що призводить до надмірного скупчення жовчі в міхурі, розтягування його стінок і їх ішемії. Жовчний проток також може здавлюватися пухлиною, запаленими сусідніми тканинами або спайками. Уражена стінка стає ідеальним субстратом для розмноження бактерій, що потрапляють в міхур разом з жовчю або струмом крові.Також можливе так зване «ретроградне» інфікування (мікроби потрапляють в жовчний міхур з дванадцятипалої кишки за холедоху - загального жовчного протоку).

Гострий холецистит може стати наслідком панкреатичного рефлюксу. У цьому випадку потрапляє в міхур секрет підшлункової залози, що призводить до аутолизу (самоперевариванию) його стінок. Саме панкреатичний рефлюкс стає найбільш частою причиною «безкам'яного» холециститу.

Клініка 

Симптоматика гострого холециститу визначається ступенем ураження стінки жовчного міхура.

• Катаральний (банальний) холецистит проявляється зазвичай після погрішності в дієті (вживання жирних, копчених, гострих страв, алкоголю). З'являються інтенсивні постійні болі в правому підребер'ї (інколи в епігастральній області). Спочатку вони можуть мати переймоподібний характер, що пов'язано зі збільшенням тонусу жовчного міхура. Болі віддають в шию, праве плече, лопатку або стегно.Може з'явитися блювота не приносить полегшення. Температура піднімається помірно. На корені язика може з'являтися білястий наліт.При пальпації область жовчного міхура різко болюча, визначаються специфічні хірургічні симптоми Мерфі, Ортнера, Георгієвського-Мюссі.Симптоми перитоніту відсутні або виражені слабо. Клініка катарального холециститу багато в чому аналогічна печінковій коліці, але при цьому у пацієнта виявляються достовірні ознаки запалення (збільшення ШОЕ, лейкоцитоз, гіпертермія).
 
Катаральний банальний холецистит

• Флегмонозний холецистит протікає набагато гостріше. Болі виражені сильніше, різко посилюються при перекиданні, кашлі, диханні.Пацієнта турбують часта блювота і постійна нудота. Спостерігається здуття живота (ознака парезу кишечника). Пальпаторно визначається різка болючість збільшеного жовчного міхура. З'являються виражені симптоми перитоніту.
 
Флегмонозний холецистит

• Гангренозний холецистит розвивається з флегмонозного через виснаження компенсаторних резервів організму. На перший план виходить симптоматика перитоніту. Спостерігається виражений парез кишечника, напруга живота, сухість мови. Стан хворого стає важким.Можлива перфорація (прорив) жовчного міхура. При цьому спостерігається зменшення болю, оскільки жовч згубно діє на больові рецептори очеревини. Гангренозний холецистит нерідко спостерігається у літніх пацієнтів, у яких знижена больова реакція при розвитку запалення.
 
Гангренозний холецистит

Діагностика 

Зазвичай клініка гострого холециститу досить типова, але іноді під його личиною можуть ховатися панкреатит, гострий апендицит, виразки дванадцятипалої кишки і шлунка, сечокам'яна хвороба та інші гострі захворювання. Тому всім хворим призначаються додаткові діагностичні процедури.

Головним з них є УЗД-дослідження. На ньому визначається збільшений жовчний міхур з набряклими стінками, як правило, містить у собі конкременти. Також можливе проведення холангіографії, що дозволяє візуалізувати всю систему жовчних проток. В складних діагностичних випадках достовірно встановити діагноз дозволяє лапароскопія.
 
УЗД-дослідження

Лікування 

Всі хворі з ознаками гострого холециститу повинні бути госпіталізовані, оскільки їм у будь-який момент може знадобитися операція.

Консервативна терапія проводиться тільки при відсутності ознак перитоніту. Хворих обмежують в їжі, дають лужне пиття (оскільки їжа і кислі напої стимулюють вироблення жовчі). Болі усуваються спазмолітичні і протизапальними препаратами. Наркотичні анальгетики застосовувати не можна, оскільки вони сильно пригнічують сприйняття пацієнта і маскують справжню симптоматику хвороби. На праве підребер'я можна покласти міхур з льодом (застосування грілок категорично заборонено!). Також в обов'язковому порядку призначаються антибіотики.

Зазвичай консервативна терапія дозволяє купірувати напад холециститу, що дозволяє підготувати хворого до планової операції.

Операція проводиться при наявності ознак перитоніту, при повторному холециститі, погіршення стану пацієнта. Найбільш поширеною операцією є видалення жовчного міхура (холецистектомія). Видалення міхура досить безпечно, і практично не впливає на якість життя пацієнта. До того ж застосування лапораскопических технологій значно знижує хірургічний травматизм. Під час операції проводиться холангіографія для перевірки жовчних проток на предмет наявності конкрементів та інших вад. При їх виявленні проводиться відповідна операція.
 
холецистектомія

Холецістостомія (розсічення міхура та видалення каменів) зазвичай дає лише тимчасовий ефект. У збереженому жовчному міхурі з часом знову утворюються конкременти, які призведуть до його повторного запалення. Тому дана операція сьогодні практично не застосовується.

У хворих з високим операційним ризиком можливе проведення черезшкірного дренування жовчного міхура. Це дозволяє усунути «гостроту» захворювання і краще підготувати хворого до холецистектомії.

Категорія: Хвороби | Додав: 01.07.2016
Переглядів: 1403 | Рейтинг: 0.0/0