Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Апендицит
Загальна інформація
 
апендикс

Апендицитом називають гостро або хронічно розвинуте запалення червоподібного відростка – апендикса. Він являє собою невелике сліпо замкнутий випинання сліпої кишки і розташовується прямо на кордоні тонкої і товстої кишки.

Апендицит є однією з найбільш поширених хірургічних патологій (в окремих регіонах він поступається пальмою першості лише жовчнокам'яної хвороби). Пов'язано це з тим, що апендикс, що складається в основному з лімфоїдної тканини, виконує роль своєрідного «сторожа» черевної порожнини, тобто він зазвичай першим реагує на потрапляння інфекції в організм. Тому проводяться на початку двадцятого століття експерименти з профілактичного видалення червоподібного відростка у дітей обернулися повним крахом і призвели до значного погіршення здоров'я досліджуваних.

Причини апендициту

Довгий час вважалося, що єдиною причиною апендициту є закупорка його просвіту і порушення відтоку вмісту. В даний час погляди на етіологію цього захворювання дещо змінилися.

Просвіт червоподібного відростка дійсно може бути перекритий каловими каменями (що характерно для літніх людей) або стороннім тілом (що більш типово для маленьких дітей). У деяких випадках може також статися перегин або перекрут відростка. У всіх цих випадках відбувається нагноєння вмісту апендикса, що і призводить до його запалення.

Але на практиці вище перераховані ситуації зустрічаються не так і часто. В даний час апендицит найбільш часто зустрічається у молодих практично здорових людей (тобто варіант калових каменів і чужорідного тіла практично виключений). Тому дане захворювання слід розглядати більше як інфекційне або імунологічне. Тобто апендицит стає наслідком занесення інфекції в черевну порожнину або будь-яку іншу область тіла.Тому запалення червоподібного відростка нерідко спостерігається після (або під час) таких захворювань, як мезаденит, харчове отруєння або гостра респіраторна інфекція. У деяких же випадках ніякої вказівки на перенесене захворювання немає, що зайвий раз підтверджує тезу, що апендикс першим приймає удар на себе, захищаючи всі інші органи від мікробів.

Класифікація апендициту 

Клінічно апендицит поділяється на гострий і хронічний. При цьому хронічний апендицит, який характеризується атрофією та склерозом тканин відростка, є надзвичайно рідкісною патологією. Розвивається як самостійне захворювання, або як наслідок млявого перебігу гострого апендициту.

Велике значення має морфологічна класифікація апендициту, заснована на патологоанатомічних змін в червоподібному відростку. Точна морфологічна форма встановлюється виключно під час операції. Розрізняють апендицити:

• Катаральний (раніше званий «простий»). Являє собою звичайне запалення слизової оболонки відростка.
 
Катаральний апендицит

• ФлегмонознийЗапалення захоплює всю стінку відростка. У просвіті спостерігається кров і гній. Поверхня покрита фібрином.
 
Флегмонозний апендицит

• ГангренознийСпостерігається некроз (руйнування) стінки апендикса.
 
Гангренозний апендицит

• ПерфоративныйВідбувається розрив апендикса з-за повного некрозу стінки.
 
Перфоративный апендицит

Ускладнення

Апендицит, не дивлячись на свою уявну банальність, є вельми небезпечною патологією. І в першу чергу через те розвитку серйозних ускладнень.

• Перитоніт (запалення очеревини). Найнебезпечніше ускладнення не тільки апендициту, але і всіх інших захворювань черевної порожнини.Інфекція дуже швидко поширюється по очеревині, і з-за її досить великій площі, утворюється дуже велика запальна поверхню. Сепсис.Також смертельно небезпечне, але, на щастя, більш рідкісне ускладнення. Сепсис представляє собою поширення (генералізацію) інфекції по всьому організму, приводить до появи множинних віддалених запальних вогнищ і інфекційно-токсичного шоку. Як правило, є наслідком розвинувся перитоніт.

Апендикулярний інфільтратУтворюється внаслідок споювання червоподібного відростка з оточуючими органами: ободової та сліпої кишки, а також сальником. Є єдиним (крім відмови самого пацієнта) підставою для відмови від операції (з-за того, що апендикс просто неможливо виділити з конгломерату органів). У більшості випадків спостерігається розсмоктування інфільтрату під дією консервативної терапії.

• Апендикулярний абсцес. Утворюється в тому випадку, коли навколо запаленого апендикса утворюється замкнута порожнина. Всередині її дуже швидко відбувається гнійне розплавлення тканин. При прориві абсцесу розвивається перитоніт. Можливе утворення абсцесів не тільки навколо червоподібного відростка, але і в будь-якому іншому місці черевної порожнини або заочеревинного простору.

• ПілефлебітЦе розвинене внаслідок занесення інфекції запалення гілок ворітної вени, яка несе кров в печінку. При цьому можливий розвиток механічної жовтяниці та печінкової недостатності.

Симптоми апендициту

Апендицит можна назвати «класичним» хірургічним захворюванням зважаючи типовості його клініки. Основні симптоми апендициту:

• Біль. Зазвичай вогнище хворобливості з'являється в епігастральній області (верхня частина живота під грудиною), і лише через кілька годин він переміщається в праву клубову область (праворуч і донизу від пупка) і навіть може розливатися по всьому животу. Біль посилюється при пальпації або постукуванні черевної стінки, виконанні рухів, кашлі, в положенні на лівому боці.

• Нудота. Блювота буває досить рідко, і звичайно однократна.

• Підвищення температури. Зазвичай вона піднімається до 38 С⁰ (у дітей до - 40 С⁰). У літніх або ослаблених пацієнтів температура може залишатися нормальною.

• Почастішання сечовипускання. Зазвичай це говорить про те, що апендикс має нетипову тазову локалізацію.

• Затримка випорожнення або діарея.

Крім того, апендицит має ряд специфічних хірургічних симптомів, визначити які в змозі тільки лікар.

Лікування апендициту

Людина з підозрою на апендицит повинен бути в найкоротший строк доставлений в хірургічний стаціонар. До приїзду швидкої допомоги він повинен знаходитися на строгому постільному режимі. Забороняється пити або вживати їжу, робити клізму і вживати будь-які лікарські препарати.

У стаціонарі для підтвердження діагнозу виконується загальний аналіз крові, в якому зазвичай спостерігається збільшення кількості лейкоцитів із зсувом формули вліво. У сумнівних випадках виконується рентгенографія та УЗД органів черевної порожнини.

Апендицит є суворим показанням до операції апендектомії. В даний час можливо три варіанти оперативного лікування.

• Класична аппендектомия виконується через розріз на передній черевній стінці. Запалений апендикс при цьому виводиться з черевної порожнини і відсікається. Рана в сліпій кишці ушивається Z-образним або кисетным швом.

• Лапароскопічна аппендектомияВидалення апендикса проводиться з використанням лапароскопа через три невеликих отвори в черевній стінці.

• Малоінвазивна аппендектомия. Дана операція користується все більшою популярністю завдяки тому, що після неї не залишається ніяких косметичних дефектів. Видалення апендикса при цьому проводиться з використанням ендоскопічних інструментів через склепіння піхви або стінку шлунка.

Категорія: Хвороби | Додав: 30.06.2016
Переглядів: 1130 | Рейтинг: 0.0/0