Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Вагітність

Інфаркт міокарда та раптова смерть
Інфаркт міокарда у жінок виникає набагато рідше, ніж у чоловіків, і в більш пізньому віці, тому випадки цього захворювання у жінок дітородного віку раніше були великою рідкістю (вперше випадок інфаркту міокарда у породіллі був описаний в 1922 р.). Причиною їх були зазвичай аномалії розвитку коронарних артерій, рідше - їх ранні атеросклеротичні зміни, зумовлені спадковими гиперлипопротеидемиями або важким цукровий діабет.Але в останні десятиліття, у зв'язку з широким розповсюдженням тривалого вживання гормональних протизаплідних засобів, що містять естрогени, помітно зросла кількість повідомлень про виникнення тромбоемболічних ускладнень (в тому числі і інфарктів міокарда), пов'язаних з використанням цього способу контрацепції. Прийом естрогенів призводить до виникнення ліпідних зрушень, подібних тим, що спостерігаються при атеросклерозі, підвищення артеріального тиску, змін згортальної системи крові, що розглядається як фактор ризику розвитку ішемічної хвороби серця.Відомий випадок виникнення інфаркту міокарда у 18-річної жінки, яка брала регулярно эстрогенопрогестиновые протизаплідні препарати. Тромбоемболічні ускладнення частіше спостерігаються у жінок, які вже мають гіперхолестеринемію, артеріальну гіпертонію, цукровий діабет. Але найчастіше вони виникають у курящих жінок, які приймають гормональні протизаплідні засоби. 8% з числа хворихінфарктом міокарда віком 36 років становлять жінки, більшість з них мають ці два чинники ризику. За даними L. Rosenberg і співавт (1983), регулярне куріння, як єдиний фактор ризику, підвищує у молодих жінок ризик розвитку інфаркту міокарда у 5 разів. Інтенсивне ж регулярне куріння підвищує цей ризик до 10 - 13-кратного, а доповнення цього фактору ризику прийомом протизаплідних пігулок доводить ризик розвитку інфаркту міокарда до 23-кратного і навіть 41-кратного. Через 2 - 3 роки після припинення куріння ризик порівнянний з таким у некурящих.

У жінок, які приймали протизаплідні пігулки, на аутопсії нерідко виявляли атеросклеротичне ураження однієї з коронарних артерій (у деяких випадках атеросклеротичні зміни були відсутні).

У вагітних факторами ризику інфаркту міокарда є артеріальна гіпертонія, цукровий діабет, сімейна гіперхолестеринемія, еклампсія при передувала вагітності, куріння. Зокрема, всі три спостерігалися вагітні з інфарктом міокарда регулярно й інтенсивно курили.Очевидно, у тих випадках, коли з допомогою коронарографії (виробленої після пологів) не вдається виявити змін коронарних артерій у жінок, що перенесли інфаркт міокарда під час вагітності, виникнення його можна пояснити ретроспективно коронароспазмом, або тромбозом коронарних з подальшим спонтанним або обумовленим лікарськими препаратами тромболизисом. На розтинах у померлих від інфаркту міокарда вагітних знаходили коронарний атеросклероз, тромбоз коронарних артерій, іноді аневризму коронарних артерій або внутристеночную гематому в них.У 25% вагітних, у яких виник інфаркт міокарда, була артеріальна гіпертонія.

За даними B. Linz (1970), раніше частота виникнення інфаркту при вагітності і після пологів становила 1 на. 100 000 пологів, а летальність від нього - 28%. Тепер частота виникнення інфаркту міокарда при вагітності і після пологів стала вищою що, ймовірно, обумовлено широким поширенням куріння сигарет жінками, а летальність від нього, за узагальненими даними G. D. V. Hankins et al. (1985), сягає 37%. Летальність вище при розвитку інфаркту в кінці вагітності, при пологах раніше 2 тижнів після виникнення інфаркту міокарда, при повторних інфарктах, особливо в пологах.Летальність значно вище у жінок молодше 35 років. Частіше інфаркт виникає у 2 і 3 триместрах вагітності та після пологів, рідше в 1 триместрі вагітності (результати в цьому випадку більш сприятливі) та під час пологів. Спостерігалися випадки рецидивування інфаркту: перед пологами і після них. Дитяча смертність коливається в різних спостереженнях від 28 до 52%.

Деякі особливості відзначаються у випадках виникнення інфаркту після пологів (зазвичай протягом перших 14 днів післяпологового періоду). Він частіше виникає у молодих первородивших жінок, у більшості з яких під час вагітності була прееклампсія. У деяких з цих хворих виявляли атеросклероз коронарної (зазвичай однієї) артерії, коронарну тромбоемболію, в інших судини виявлялися незміненими, і ймовірною причиною виникнення інфаркту міокарда в них вважають коронароспазм, не виключена можливість і спонтанного тромболізису.В деяких випадках інфаркт міокарда в 3 триместрі вагітності або в післяпологовому періоді виникає в результаті розшарування коронарної артерії, можливо, пов'язаного з надривом інтими судини і крововиливом в медию (або з розривами vasa vasorum у медії), що виникають в результаті великої напруги в пологах. При гістологічному дослідженні атеросклеротичних змін зазвичай не виявляють, виявляють фрагментацію еластичної пластинки, накопичення мукоидной основної субстанції, вогнищеві інфільтрати в адвентиції.Але в більшості випадків розшарування коронарної артерії (або коронарних артерій) буває причиною раптової смерті.

В цілому раптова смерть у вагітних та у післяпологовому періоді наступає рідко. Причиною її бувають аортальний стеноз, кардіоміопатії, легенева гіпертонія, тромбоемболія легеневої артерії, повна атріовентрикулярна блокада, фібриляція шлуночків, міксома передсердь і ізольований періартеріїт, етіологія якої невідома (в деяких випадках він може бути причиною згаданого вище розшарування коронарних артерій або розвитку їх аневризм).

Діагностика інфаркту міокарда у вагітних представляє серйозні труднощі, хоча іноді типова клінічна картина, наявність в анамнезі нападів стенокардії, що передував стійкого больового приступу важкого психоемоційного перенапруження і характерні зміни ЕКГ дозволяють розпізнати це захворювання. У вагітних інфаркт міокарда нерідко ускладнюється набряком легенів.

У типових випадках основною скаргою є інтенсивний стискаючий (може бути й іншого характеру) біль за грудиною, часто іррадіює в ліву руку, плече (або ширше), стійка, не купирующаяся прийомом нітрогліцерину. Характер та іррадіація болів можуть виявитися і нетиповими. При огляді відзначають блідість шкірних покривів, посилене потовиділення. На 2-й день хвороби зазвичай підвищується температура тіла. Перкуторно межі серця в перші дні хвороби не змінюються (якщо немає існували раніше пороку серця або артеріальною гіпертонії).

При аускультації відзначають ослаблення 1 тону серця, іноді протодіастолічний і систолічний ритм галопу (поява 3 і 4 тони) і систолічний шум над верхівкою серця, а також порушення серцевого ритму. Артеріальний тиск під час больового нападу підвищується, а потім може знижуватися нижче нормального.

Основний електрокардіографічний ознака інфаркту міокарда - поява широкого і глибокого зубця Q, а найбільш ранній - підйом сегмента ST вище ізоелектричної лінії (у відведеннях, які реєструють електричні явища в неураженої частини міокарда, зазначається дискордантних зниження цього сегменту), зубець Т зливається з піднесеним сегментом ST, а через 3 - 5 днів від початку захворювання починає формуватися негативний глибокий загострений зубець Т. Фібриляція шлуночків як ускладнення інфаркту міокарда може виникнути і у вагітних.

За допомогою ехокардіографії виявляються можливі ускладнення: розрив міжшлуночкової перегородки, відрив папілярних м'язів, відрив хорд. При допплерехокардіографіі в першому випадку в області дефекту реєструється високошвидкісний турбулентний систолічний потік, спрямований зліва направо; в двох останніх випадках реєструється систолічний турбулентний потік в порожнині лівого передсердя.

Вважаються характерними для інфаркту міокарда збільшення ШОЕ і поява лейкоцитозу, а також підвищення активності лактатдегідрогенази в сироватці крові при вагітності діагностичного значення не мають. Зберігають діагностичне значення зміни активності креатинфосфокінази, особливо її МБ-ізоферменту та аспартат-амінотрансферази, а поза періоду пологів також і підвищення вмісту міоглобіну в крові і в сечі. У вагітних, які перенесли інфаркт міокарда, може швидко утворитися аневризма лівого шлуночка.

Раніше перенесений неускладнений інфаркт міокарда, очевидно, не представляє великої небезпеки в разі виникнення у подальшому вагітності, хоча були поодинокі випадки смерті таких вагітних. Свіжий інфаркт міокарда є серйозною загрозою для вагітних, особливо якщо він розвивається в останні 12 тижнів до пологів або під час них. Але в деяких випадках при виникненні інфаркту навіть і в ці терміни все ж таки відбувається благополучне розродження.

Жінкам, які перенесли інфаркт міокарда, все ж таки слід уникати вагітності. Переривати вагітність в гострому періоді інфаркту міокарда не можна, та й в подальшому доцільніше адекватне ведення і розродження вагітної.

Категорія: Вагітність | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 447 | Рейтинг: 0.0/0