Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження новонароджених

Вроджені мозкові грижі

Мозкові грижі являють собою вроджені випинання вмісту черепа, сполучені з його порожниною через дефект в кістках. За матеріалами Н.Ст. Шварца, одна мозкова грижа припадає на 4000 - 5000 новонароджених. В даний час мозкову грижу вважають пороком розвитку черепа: частина мозку може залишитися поза порожнини черепа, якщо у ранньому періоді утробной життя мозкові міхури виявляться не покритими мезобластом, з якого утворюються кістки черепа.Тому, якщо виходити з його патогенезу, сама назва пороку є неправильним, так як при мозкової грижі не завжди відбувається випадання мозку і мозкових оболонок через вроджений дефект кісток черепа. По локалізації розрізняють передні і задні мозкові грижі. При вродженій передньої мозкової грижі є кістковий дефект в передньому відділі черепа між лобової і носовою кісткою і в області перенісся або у внутрішньому краю очниці. При задньої мозкової грижі кістковий дефект визначається в потиличної кістки вище або нижче потиличного бугра - верхні і нижні задні мозкові грижі.

Серед передніх мозкових гриж, в залежності від місця розташування кісткового дефекту, розрізняють: носо-лобові, носо-орбітальні та носо-этмоидальные грижі.

Клінічна картина передньої мозкової грижі характеризується наявністю еластичною флюктуирующей пухлини в області перенісся.Натискання на пухлину підвищує внутрішньочерепний тиск і може викликати поява судом.

Частіше спостерігаються задні мозкові грижі, при яких дефект кістки знаходиться нижче потиличного бугра. У цих випадках при пальпації визначається флюктуирующая пухлина м'якої консистенції різних розмірів (від 5 до 20 см), що звисає крізь луску потиличної кістки.

За характером вмісту грижового мішка розрізняють менінгоцеле, коли пухлина містить тільки мозкові оболонки, наповнені рідиною, энцефалоиеле, коли пухлина містить змінена мозкова речовина, і гидроэнцефалоцеле (энцефалоцистоцеле), коли пухлина містить мозкову тканину з порожниною, наповненої рідиною. Маса випали м'яких тканин може бути різною; при випаданні всього мозку спостерігається різко виражена мікроцефалія.

Діагноз мозкової грижі у новонароджених встановлюється вже при зовнішньому огляді. Рентгенологічне ж дослідження є додатковим, дозволяє встановити розташування, розміри і форму кісткового дефекту; однак відповідність між величиною кісткового дефекту і масою випали м'яких тканин не обов'язково.


Рис. 23. Передня мозкова грижа у дитини 2 доби.

У тих випадках, коли внутрішня стінка орбіти є зовнішньою стінкою грижового кісткового каналу, визначається зміна форми орбіти. Однак незначний дефект біля кореня носа або у внутрішнього краю орбіти при рентгенологічному дослідженні зазвичай виявити не вдається, так какпроизвести рентгенограму в носоподбородочном або полуаксиальном положенні у новонароджених неможливо.

При диференціальній діагностиці з дермоидной кістою важливою ознакою є відсутність кісткової щільності включень в стінках м'якотканного випинання (рис. 23).

При наявності задньої мозкової грижі рентгенологічне дослідження слід проводити в передньому положенні дитини, щоб уникнути тиску на пухлину і з тим, щоб не пошкодити грижовий мішок.

Мозкові грижі часто поєднуються з мікроцефалією, спинномозковою грижею, аномаліями скелета, а також з іншими множинними не сумісними з життям аномаліями.

На рентгенограмах черепа у дітей з задніми мозковими грижами ми виявляли в потиличної кістки дефекти величиною від 0,5 до 6 див.

Рис. 24 відноситься до спостерігалася нами новонародженій дівчинці з задньої мозкової грижі. На оглядовій передній рентгенограмі визначалося: недорозвинення черепа, облітерація швів, кістковий дефект в області луски потиличної кістки розміром 3 х 2 см і кефалогематома в області правої тім'яної кістки. На бічній рентгенограмі в області лобової і тім'яних кісток визначалося потоншення кістки за типом лакунарного черепа. Тінь грижового мішка була видна за межами потиличної кістки. Дівчинка померла. На розтині було встановлено недорозвинення черепа і задня мозкова грижа з отвором в потиличної кістки;в грижовому мішку виявилися мозочок і частини великого мозку.



Категорія: Рентгенологічне дослідження новонароджених | Додав: 08.07.2016
Переглядів: 2313 | Рейтинг: 0.0/0