Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенологічне дослідження новонароджених

Хребет

Анатомія

У новонародженого тіло хребця, дуги і суглобові відростки вже окостенели. Дуги мають три хрящові прошарки: одна задня на місці майбутнього кісткового спаяния полудугой між собою і дві бічні на місці майбутнього прикріплення дуг до тіла хребця. Остисті відростки, кінці поперечних і суглобових відростків - хрящові.

Кісткове спаяние полудугой і дуг з тілом хребця починається пізніше, приблизно до кінця першого року життя. Міжхребцевий диск починає свій розвиток на 5-му тижні внутрішньоутробного життя з краниально розташованої частини первинного сегмента.

У новонародженого висота окремих міжхребцевих дисків дорівнює кісткової частини хребця. До закінчення періоду росту вона в поперековому відділі дорівнює 1/3 висоти кісткового хребця, в середньому грудному - 1/6 у верхньому і нижньому грудному - 1/5 і в шийному - 1/4.

Тіло хребця у новонародженого овальної форми і має на передній і задній поверхнях вдавлення, зумовлені входженням і выхождением судин. Пізніше тіло хребця приймає форму прямокутника із закругленими кутами і невеликою увігнутістю (талією) посередині.

Загальна кількість хребців у зародка більше, ніж у дорослого: шийних хребців - 7, грудних - 13, поперекових - 5, крижових та куприкових - 13. Всього 38 хребців замість 33 або 34 у дорослого.

До моменту народження зникають 4 - 5 куприкових хребців і загальне число хребців стає таким же, як у дорослого.

Що стосується фізіологічних вигинів хребта, що спостерігаються у дорослих, то, як це показали дослідження багатьох авторів, вони розвиваються поступово. У новонародженого хребет представляється майже прямим; лише у грудному відділі є незначний кіфоз, що з'являється під час внутрішньоутробного життя, і невеликий лордоз в поперекової частини.

Рентгеноанатомия

 Задня рентгенограма. На задній рентгенограмі тіло хребця новонародженого має овальну форму з невеликим просвітленням в центрі. Між тілами хребців видно поперечні смуги просвітлення, відповідні міжхребцевим хрящовим дисків і хрящовим гиалиновым пластинок, за рахунок яких відбувається ріст хребця у висоту (рис. 43). Останні займають всю верхню і нижню поверхні тіла хребця аж до його країв; у дорослого ж вони знаходяться тільки над замикаючими пластинками.Краніальні і каудальные поверхні тіл хребців у новонародженого є зонами попереднього звапнення, а гіалінові пластинки - эпифизами тіл хребців. В рентгенівському зображенні верхні і нижні поверхні тіл хребців у новонародженого в нормі одноконтур і мають вигляд однієї чіткої толстой кілька опуклої лінії, що обумовлено наявністю надлишкової кількості вапна у зоні попереднього звапнення. В протилежність цьому у дорослої людини в нормі визначається двухконтурность.Окостеневшая частина тіла хребця дає на рентгенограмі тінь, по висоті рівну поперечної смузі просвітлення. Між тілом хребця і окостеневшими частинами полудугой з обох боків видно відповідно до наявних тут хрящовим прошаркам вертикально спрямовані світлі проміжки.


Рис. 43. Рентгенограма хребта.
А - задня; Б - бічна; 1 - тіло хребця; 2 - дуга; 3 - виїмки по передній і задній поверхнях хребців; 4 - суглобовий відросток; 5 - поперечний відросток.

Так як у новонародженого ще відсутня спонгіозна структура в тілах хребців, то на рентгенограмі вони мають вигляд однорідної безструктурної тіні. Остисті відростки і верхівки поперечних і суглобових відростків не визначаються. Форма тіл хребців двояковыпуклая.Бічні поверхні їх тіл на задній рентгенограмі і передні і задні поверхні на бічній рентгенограмі одноконтур. Тіні шийних хребців ширше тіней грудних хребців, якщо прийняти за ширину відстані між світлими проміжками в місцях відходження полудугой від тел.В області грудних і верхніх поперекових хребців по середній лінії визначаються просвітлення, відповідно ще не окостеневшим остистих відростках. Це фізіологічне несрастание дуг в медіанній площині є віковою особливістю даного періоду. У рідкісних випадках, коли залишається роздільне існування двох хрящових закладок тіла хребця, визначається серединно розташована щілину по передній поверхні тіла хребця.

Для виробництва знімків верхніх шийних хребців у новонароджених не потрібно спеціальної укладання, що застосовується у дорослих. При звичайному положенні дитини на спині і при напрямку центрального променя перпендикулярно до 1 шийного хребця на знімку чітко видно бічні маси атланта, нерівномірно окостеневший зуб эпистрофея, а також тіла і поперечні відростки всіх інших шийних хребців.

Тіла 3 - 4 - 5 - 6 - 7 шийних хребців мають неправильну овальну форму; по висоті вони майже в 2 рази менше тіл грудних хребців.Довжина поперечних відростків цих хребців значно перевершує висоту тіл хребців.

Поперечні відростки грудних хребців мають циліндричну форму; довжина їх близько 0,5 див. Тіла поперекових хребців трохи масивніший тіл грудних хребців. Поперечні відростки у них настільки ж мало виражені, як і у грудних хребців.

1 крижовий хребець за формою і величиною має схожість з поперековими хребцями. Тіла нижчих крижових хребців поступово зменшуються в розмірах; разом з поперечними відростками вони утворюють клиноподібну фігуру крижів.

2 і 3 крижові хребці поперечних відростків не мають. Куприкова хребці у новонародженого ще не окостенели і на рентгенограмі не визначається.

 Бічна рентгенограмаНа бічній рентгенограмі хребта новонародженого чітко видно шийні хребці. В атланті видно тінь тільки задній його дуги; передня ж дуга не визначається; эпистрофей розташований попереду задньої дуги атланта, має конусоподібну форму, з верхівкою, оберненою догори.

Тіла шийних хребців мають форму овалів з довгими поперечними відростками, косо перетинають тіні суглобових відростків.

На передній поверхні тіл грудних і поперекових хребців визначаються поверхневі вдавлення для входження судин. На задній поверхні видно поперечні і суглобові відростки.

На бічній рентгенограмі чітко диференціюються тіла і бічні маси крижових хребців і помірний фізіологічний лордоз попереково-крижового відділу хребта.

Методика і техніка рентгенологічного дослідження хребта

Приводом до дослідження хребта у новонародженого є головним чином вроджені аномалії розвитку. Рентгенограми виробляються в двох проекціях: задній і бічній, причому новонародженого зазвичай не розгортають. При спинномозкової грижі дослідження проводиться в передній і бічній проекціях.

Знімки хребта в задній проекції слід проводити за таких технічних умов: напруга і витримка мінімальні, фокусна відстань 80 - 100 див Знімки в бічній проекції виробляються при тих же умовах, що і в передній або задній.



Категорія: Рентгенологічне дослідження новонароджених | Додав: 08.07.2016
Переглядів: 1244 | Рейтинг: 0.0/0