Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений

Звапніння і окостеніння зв'язкового апарату травматичного походження

Звапніння і окостеніння зв'язкового апарату травматичного походження загальновідомі. Зазвичай вони виникають в результаті гострої травми - забиття, розтягнення - і представляються у вигляді навколосуглобових тіней. Навколосуглобових тканини часто піддаються прямим впливів травми, а також розтягування, розривів при надмірних насильницьких рухах в суглобі.

Звапніння і окостеніння сухожиль, суглобових сумок травматичного походження спостерігаються у багатьох в колінному суглобах, у внутрішнього виростка стегнової кістки, в ліктьовому - у виростків плечової кістки, в ділянці щиколоток, в ахілловом сухожиллі. Це - широко відомі параартикулярні звапніння або, частіше, окостеніння. Вони зазвичай з'являються через 3 - 4 тижні після травми, іноді значно пізніше. Досить часто виникають звапніння або окостеніння в гематомах при їх організації (рис. 28, 29).


Рис. 28. Звапніння гематоми при вогнепальному пораненні гомілки. Видно тіні гематоми (овальної форми звапніння по периферії) і металевих сторонніх тел.


Рис. 29. Обызвествленная гематома праворуч у нижньому відділі, шиї і в надключичной зоні після вогнепального поранення. У центрі звапнення (на рентгенограмі) видно металевий осколок. Звапніння щільне, камнеподобное.

Звапніння і окостеніння у внутрішнього виростка стегнової кістки - хвороба Пеллегріні-Штида 

Хвороба Пеллегріні-Штида являє собою звапніння або окостеніння у внутрішнього виростка стегнової кістки, вперше описане Пеллегріні в 1905 р. і Штида в 1908 р. як особлива знахідка при рентгенологічному дослідженні. Це звапніння або окостеніння рентгенологічно представляється у вигляді кісткової щільності трикутної, крючковіднимі тіні, розташованої, як правило, паралельно краю метафіза. Тінь відділена від кістки світлої прошарком. Величина тіні,в середньому 2х3 - 4х5 мм (рис. 30).


Рис. 30. Звапніння у внутрішнього виростка стегна (хвороба Пеллегріні-Штида).

Анатомічні дослідження, проведені на трупах, показують, що це звапніння відноситься до сухожилля великого привідного м'яза і розташовується біля внутрішнього виростка стегнової кістки, у tuberculum adductori. У деяких випадках звапніння не обмежується сухожиллям привідного м'яза, а поширюється і на бічну великогомілкову зв'язку і слизову сумку. Звапніння відокремлене від кістки мембраною, що покриває мищелок.

Жодне з звапніння і окостенений м'яких тканин не вивчалося з таким інтересом з точки зору генезу, морфології і гістологічної сутності, як утворення при хворобі Пеллегріні-Штида. Досить сказати, що в літературі описано понад 300 випадків таких звапніння і окостенений.Багато автори встановили гістологічними дослідженнями, що рентгенологічно визначається тінь внутрішнього виростка стегнової кістки являє собою або звапніння, або метапластическое кісткоутворення, або, що дуже рідко, кістковий травматичний фрагмент.Залежно від результатів досліджень це утворення трактується по-різному: як звапніння травматичної гематоми, метапластическое окостеніння, відрив окістя з подальшим окостенением або відрив кісткового фрагмента. Відрив фрагмента кістки може бути безсумнівним лише в разі появи у тіні внутрішнього виростка незабаром після травми і при виявленні порушення нормальної чіткості краю кістки внаслідок відриву від нього кісткової пластинки. Дійсно, такий відрив фрагмента кістки доказывался деякими дослідниками при операції та гістологічному дослідженні.Однак такі відриви вкрай рідкісні.

Куловский висловлюється проти періостального походження цього освіти і проти перелому, погоджуючись з думкою, висунутими ще Пеллегріні, що це окостеніння метапластического типу. У своїх гістологічних дослідженнях він виокремлює три стадії розвитку: інфільтрацію сполучної тканини, утворення мозолі - каллюса і эндохондральную осифікацію (у деяких випадках).

Динамічне спостереження А. А. Цейтліна та І. Н. Одеського над розвитком цього освіти показує, що воно не стабільно, змінюються його форма і структура, є тенденція до збільшення, зростання. Все це говорить на користь того, що воно є окостенением, що відбуваються за типом оссифицирующего міозиту. Це - досить поширена теорія генезу звапніння або окостеніння при хворобі Пеллегріні-Штида. Більшість авторів вважають цю тінь метапластическим кісткоутворенням. Багато авторів розглядають її як звапніння гематоми.Але, як відомо, звапнення в подальшому часто переходять у окостеніння.

Причиною появи звапніння або окостеніння у внутрішнього виростка стегнової кістки в переважній більшості випадків є пряма безпосередня одномоментна травма - удар, удар - або повторна, малопомітна, непряма - розтягнення зв'язок та ін. У деяких випадках виключається травматичний момент і автори схильні вважати причиною цього утворення дегенеративні зміни в сухожиллі, що виникли внаслідок хронічної мікротравми - розтягнень та ін.

Тінь біля внутрішнього виростка стегнової кістки - це локальний процес травматичного походження, що представляє або звапніння або окостеніння сухожилка великого привідного м'яза стегна, частіше останнім, з малою клінікою і з малим правом на назву «хвороба».

Послетравматические звапніння і закостеніння в області кісточок

В області гомілковостопного суглоба, біля щиколоток, частіше внутрішньої, спостерігаються послетравматические звапніння і окостеніння, аналогічні таким у внутрішнього виростка стегна (при хворобі Пеллегріні-Штида). Ці звапніння розташовані паралельно задній поверхні внутрішньої або зовнішньої кісточки і заходять кілька догори вздовж відповідної кістки у вигляді щільної тканини. Тінь відділяється ясною прошарком від кістки, що вказує на її параоссальное походження. Часто звапніння видно в нижньому відділі міжкісткової мембрани між берцовыми кістками.При динамічному спостереженні зазвичай можна помітити, що величина і щільність тіні збільшуються. Спочатку звапніння має вигляд неправильною, аморфної тіні, у більш пізній стадії відмічається зникнення ясною прошарку між обызвествлением і кісткою внаслідок спаяния звапніння з останньою і кісткова структура.

Такі звапніння часто з'являються в результаті травми, особливо після невдалих стрибків. У перші дні після травми визначається біль, припухлість та обмеження рухливості. Біль тримається тривалий час. Через 3 - 4 тижні при рентгенологічному дослідженні виявляється звапніння.

Діагностика звапніння можлива тільки при рентгенологічному дослідженні. Зазвичай на рентгенограмі в області надпяточного трикутника - світлої тіні між ахілловим сухожиллям, верхнім краєм п'яткової кістки і задньою поверхнею великогомілкової кістки - можна бачити щільну тінь, яка і є післятравматичним обызвествлением і окостенением у щиколотки.

Звапніння і окостеніння ахіллового сухожилля 

У ахілловом сухожиллі нерідко визначаються звапніння і окостеніння. Вони представляються в різноманітній формі та локалізації.Розрізняють звапніння і закостеніння в середині сухожилля, в області його прикріплення до кістки або переходу в м'яз.


Рис. 31. Окостеніння ахіллового сухожилля.

Ці звапніння і окостеніння виникають головним чином в результаті гострої травми як одномоментним, так і багаторазової, професійної.Відомі випадки звапніння ахіллового сухожилля у осіб з професією, пов'язаною з особливою напругою зв'язкового апарату, наприклад у балерин, акробатів та ін (рис. 31). Вони розвиваються в результаті метаплазії сполучної тканини (Гуфнагль). Гістологічні дослідження показують збільшення всередині сухожилля сполучної тканини, атрофічні явища, гиалинизацию волокон сухожиль, крапчатое звапніння сполучної тканини і метаплазію в хрящ і кістка. При рентгенологічному дослідженні часто вдається визначити кісткову структуру.

Звапнення ахіллового сухожилля у місця прикріплення до п'яткової кістки виникають за типом шпорообразований часто симетрично в обох стопах і разом з підошовними шпорами в п'яткових кістках. Вони відомі в рентгенологічної практиці під назвою шпор ахіллового сухожилля.



Категорія: Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений | Додав: 06.07.2016
Переглядів: 2450 | Рейтинг: 0.0/0