Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений

Звапніння і окостеніння хрящів гортані і трахеї

Процесами звапніння і окостенений хрящів гортані цікавився ряд авторів, починаючи з 16 століття (Везалій, Колумб), аж до останніх десятиліть нашого часу. Вивчення цих процесів присвячено багато дослідницьких робіт (Біша, гільдебрандт, Науман, Саппей, Хиевитц).Особливо великий інтерес до процесів звапніння і окостеніння проявився з боку дослідників в рентгенівську еру, про що свідчить велика кількість рентгенологічних робіт (М. Шенер, Френкель, Тост, Вейнгертнер, Р. А. Ліберман, Гельфан і Попов, С. В. Вольфсон і В. Р. Гінзбург, Л. Н.Рейхлин та ін) Рентгенологічні дослідження у поєднанні з анатомічними надзвичайно полегшили і розширили можливості вивчення цих процесів.

Процеси звапніння і окостеніння хрящів гортані являють собою звичайне фізіологічне явище, що виникає в певному віці. Процесів окостеніння зазвичай передують процеси звапніння. Останні починаються рано - в 15 - 18 років. У цьому віці настає васкуляризація хрящів гортані і з'являється відкладення вапна в них. У молодому віці судини в хрящах гортані відсутні. Вони з'являються разом з наповненими кров'ю щілинами до часу статевого дозрівання. В цей час в хрящах з'являються дегенеративні процеси і ділянки звапніння.

За даними Хиевитца, процеси окостеніння хрящів гортані відбуваються за эндохондральному типу. З боку охрястя в глибину хряща вростають сполучнотканинні тяжі з судинами. Ділянки обызвествленного хряща піддаються розсмоктуванню і на місці їх створюється спонгіозна кісткова тканина. Пізніше активну участь у побудові кісткової тканини приймає і надхрящница.

Хрящі гортані костеніють неоднаково стосовно темпу і віку. Перші ділянки звапнення і окостеніння з'являються в щитовидном хрящі приблизно в 16 - 17-річному віці нижнезаднем куті платівок, у місця підстав нижніх рожков. Надалі, зазвичай до 30-річного віку, звапніння поширюється на задню частину пластинок і ріжки. Потім воно йде вперед, більше уздовж нижнього краю хряща до злиття з появляються ядром звапніння в передньому відділі пластинок.Залишаються ділянки необызвествленного хряща, так звані хрящові вікна, які з віком все більш зменшуються аж до повного звапніння і окостеніння пластинок.

Звапніння і окостеніння персневидно хряща настають дещо пізніше, ніж житовидного, - у 17 - 18-річному віці. Перші ділянки звапніння з'являються у верхній частині заднього відділу хряща - в області суглобових майданчиків, зчленовуються з черпаловидными хрящами, в місці прикріплення задньої черпалоперстневидной зв'язки (Л. Н. Рейхлин). Надалі звапніння і окостеніння поширюються кпереди. Нижня частина хряща довго не окостневает - до 40 - 45 років. Повне окостеніння персневидно хряща відбувається у віці старше 50 років (Л. Н.Рейхлин).

Звапніння і окостеніння черпаловідних хрящів відбувається пізніше персневидно, воно починається у 20-річному віці. Перші ділянки звапнення виникають у підставах хрящів - в м'язовому відростку. Надалі з'являються багато точки звапніння, зливаються між собою і поширюються догори. Повне звапніння і окостеніння черпаловідних хрящів спостерігається рідко, і то тільки у людей старше 50 років.Особливо рідко костеніють голосові відростки черпаловідних хрящів.

Надгортанник, санториниевы, врисберговы хрящі ніколи не обизвествляется. Лише одного разу Келер спостерігав невелике відкладення вапна в обох санториниевых хрящах у жінки 102 років.

В процесі звапніння хрящів відзначаються не тільки вікові, а й статеві особливості. Останні виступають у віці 25 - 30 років. У чоловіків у цьому віці спостерігається більш значна інтенсивність звапніння і більш значне прогресування аж до повного окостеніння великих хрящів. У жінок відзначається лише часткове окостеніння хрящів і ніколи не спостерігається повне окостеніння щитовидного хряща. Лише в деяких випадках спостерігається повне окостеніння персневидного хряща.

Деякі автори (Сьгоні та ін) відзначають найбільш інтенсивне окостеніння хрящів у місць прикріплень м'язів, чому і вважають, що у осіб з більш розвиненими м'язами гортані (співаки, оратори) окостеніння хрящів гортані відбувається значніше. С. В. Вольфсон, В. Р. Гінзбург, Френкель та інші, не підтверджують у своїх спостереженнях такої думки.

Відзначаються особливості в процесах окостеніння хрящів гортані залежно від патологічних станів і инкреторных порушень. Тост, С. В. Вольфсон, В. Р. Гінзбург, Л. Н. Рейхлин відзначають великий вплив на процеси окостеніння таких захворювань, як туберкульоз,атеросклерозсифіліс, подагра. Так, туберкульоз та атеросклероз, як правило, затримують темп окостеніння, а сифіліс і подагра прискорюють. Инкреторные порушення дуже різко позначаються на процесах окостеніння хрящів гортані. У літературі є повідомлення про низьку ступеня звапніння і окостенений хрящів гортані у кастратів. Так, Грубер наводить випадок відсутності окостеніння в хрящах гортані у кастрата 65 років (кастрація в дитинстві), Таптас - випадок з дуже малими слідами окостенений щитовидного хряща у 42-річного євнуха. М. Шепер спостерігав у 43-річного кастрата жіночий тип окостеніння.Зобенман зазначає вельми слабке окостеніння хрящів гортані у жінок, які страждають остеомаляцией.

Рентгенологічне дослідження не виявляє всіх подробиць в звапнінні і окостенении хрящів гортані. Рентгенограма в прямій проекції являє гортань з накладенням на хребет, в боковій - з накладенням пластинок щитовидного хряща одна на іншу. Все це ускладнює диференційоване подання відкладень вапна і кістки в хрящах гортані. Тим не менш рентгенологічне дослідження є єдиним методом виявлень звапніння і окостенений хрящів.При значно вираженому звапнінні щитовидних хрящів останні представляються тінями подвійних паралельних смужок, що проходять симетрично з обох сторін в області поперечних відростків 4, 5 і 6 шийних хребців.

Виявлення процесів звапніння і окостеніння хрящів гортані має не тільки пізнавальне, але й практичне значення. Вони повинні враховуватися при деяких захворюваннях, у судовій медицині для визначення віку і пр.

Кільця трахеї, що складаються з гіалінового хряща, нерідко піддаються "обызвествлению" і плісняві (рис. 122). Звапніння і окостеніння кілець трахеї - індивідуальна вікова особливість, але суворого паралелізму між ними і віком не відзначається. Ми спостерігали звапніння кілець трахеї у деяких суб'єктів у віці 50 років, але спеціальні дослідження, проведені у старих (старше 70 років) суб'єктів, не показали особливої частоти звапніння.


Рис. 122. Звапніння хрящів гортані і хрящових кілець трахеї у хворого 45 років (анатомічний препарат).

Звапнення кілець трахеї представляються на рентгенограмі у вигляді щільних паралельних смужок з чіткими рівними контурами. Найчастіше вони відзначаються у верхній половині трахеї, але іноді поширюються до великих бронхів.

Звапніння і окостеніння кілець трахеї відомі з давніх часів, ними цікавилися ще середньовічні анатоми. З літератури відомо, що анатом Діоніс (1696) перший виявив кісткову тканину у хрящових кілець трахеї.



Категорія: Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений | Додав: 06.07.2016
Переглядів: 2251 | Рейтинг: 0.0/0