Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений

Звапнення судинних сплетінь шлуночків

Судинні сплетення бічних шлуночків головного мозку - мезенхімальні освіти, вирости м'якої мозкової оболонки, покриті шаром кубічних эпендимальных клітин. Вони дуже васкуляризовані від судинної і павутинної оболонок. В задніх відділах бічних шлуночків, де останні поділяються в потиличні та скроневі рогу, судинні сплетення гостро згинаються і поширюються в нижні роги. В місцях вигинів сплетення особливо розвинені і утворюють клубки - гломусы.

В судинних сплетеннях часто розвиваються тканинні освіти, відомі під назвою псаммом, телець псаммом. Часто ці тільця обизвествляется і називаються мозковим піском, пісковими тільцями, крохмальними тільцями та ін.

Обызвествленные тільця псаммом різні за формою і величиною. Найчастіше вони бувають круглої форми і досягають 3 мм в діаметрі. Ці тільця локалізуються або в стромі сплетення, або в судинно-павутинної його частини.

Механізм утворення тілець псаммом і особливо їх звапніння складний і суперечливий. Відкладення солей вапна найбільш часто відбуваються в гломусах сплетень. Інші відділи сплетень дуже рідко піддаються "обызвествлению".

Звапнення судинних сплетінь зазвичай виявляються у людей похилого віку, старше 40 років. Однак спостерігаються випадки звапніння і в більш молодому віці. У літературі є повідомлення про виявлення звапніння судинних сплетінь у дітей у віці 2 - 3 і 4 років.

Звапнення судинних сплетінь у рентгенологічної практиці зустрічаються досить часто - у 8 - 10% всіх досліджень черепів. Швартц і Коллінс відзначали звапніння сплетень в 8% усіх досліджень черепів осіб у віці старше 20 років. За даними Дайка, частота звапніння становить 8% у осіб у віці старше 20 років і 1% у дітей у віці до 10 років.


Рис. 8. Звапніння судинних сплетень бічних шлуночків мозку (схема з профільної рентгенограми).


Рис. 9. То ж спостереження (схема з прямою рентгенограми).


Рис. 10. Звапніння судинних сплетень бічних шлуночків мозку (схема з профільної рентгенограми).


Рис. 11. То ж спостереження (схема з прямою рентгенограми).

Рентгенологічна картина звапніння судинних сплетінь характеризується тінями у формі конгломератів точкових або більш великих зерен, розташованих на прямій рентгенограмі косо над очницями на відстані 2,5 см від середньої лінії, на бічній - кілька кзади і догори від звапніння шишкоподібної залози. Нерідко на бічній рентгенограмі звапніння судинних сплетінь мають вигляд тіней, зігнутих під відкритим кутом вперед, що є типовим для звапніння сплетень в області центральної частини бічного шлуночка і нижнього рогу (рис. 8 - 11).Іноді звапніння сплетень представляються зернистими тінями круглої форми (рис. 12 - 13). Такі форми тіней характерні для звапніння гломусов сплетень.


Рис. 12. Звапніння гломусов судинних сплетень бічних шлуночків мозку (схема з профільної рентгенограми). Видно дві круглі тіні звапніння.


Рис. 13. То ж спостереження (схема з прямою рентгенограми). Видно дві круглі тіні звапніння відповідно проекціями бічних шлуночків.

Звапнення судинних сплетень бічних шлуночків у більшості випадків симетричні. Рідко зустрічаються асиметричні і односторонні звапнення (рис. 14 - 15). Вкрай рідко спостерігаються односторонні звапніння гломусов сплетінь у дітей (Терлие, Адельман). Всі ці варіанти звапніння сплетень слід враховувати при диференціальній діагностиці цих звапніння з обызвествлениями при багатьох патологічних процесах.


Рис. 14. Звапніння гломуса судинного сплетення правого бічного шлуночка мозку (схема з профільної рентгенограми). Видна одна кругла тінь звапнення.


Рис. 15. То ж спостереження (схема з прямою рентгенограми). Видна одна кругла тінь звапніння, по локалізації відповідна проекції правого бічного шлуночка.

Звапнення судинних сплетінь III і IV шлуночків спостерігаються рідко. У літературі є лише поодинокі повідомлення про це. Вони зазвичай виявляються випадково при дослідженні черепа з якого-небудь приводу і не представляють патологічного стану, так як не проявляються клінічними симптомами.

Розпізнавання звапніння судинних сплетінь має практичне значення в сенсі правильної інтерпретації виявлених на рентгенограмі тіней, що виключає можливі помилкові висновки про зсувах обызвествленной шишкоподібної залози, про обызвествлениях пухлинних мас та ін. Обызвествленные судинні сплетення зміщуються при патологічних змінах мозку: при пухлинах, крововиливах, рубцевих деформаціях та ін.

Звапнення в судинних сплетеннях іноді заміщуються кістковою тканиною. Такі утворення кістки у сплетіннях описані Фриндлеем, Захсом, Уитнеем.



Категорія: Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений | Додав: 06.07.2016
Переглядів: 10610 | Рейтинг: 2.0/1