Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений

Звапнення півмісяцевих хрящів - менісків в колінних суглобах

Звапнення півмісяцевих хрящів - менісків в колінних суглобах у рентгенівської практиці зустрічаються рідко. Розрізняють два види звапніння менісків - первинний і вторинний. Первинний вигляд представляється як би самостійним захворюванням, що розвивається первинно, і спостерігається переважно у людей похилого віку і зазвичай симетрично в обох суглобах. Вторинний вид зазвичай спостерігається в зв'язку з травмою (часто отриманої під час гри у футбол) і є наслідком безпосереднього ушкодження меніска.

Однак у більшості випадків первинний вигляд звапніння менісків не є самостійним процесом, що розвивається первинно. Це - вторинний процес, прояв давнього суглобового страждання, як і видно з даних анамнезу. Клінічна картина цього виду звапніння не характерна. Воно виражається болем в області суглобів, припухлістю, іноді обмеженням рухливості і водянкою. Суглобова біль не постійна, переміжна, малої інтенсивності. У деяких випадках звапніння менісків протікають безсимптомно і виявляються випадково.Іноді вони спостерігаються при артрозних змін в кістках суглобів.

При вторинному типі звапніння менісків переважають симптоми травматичного характеру - гострі болі, припухлість, обмеження рухливості, наслідки гемартрозу.

Звапнення менісків при первинному типі представляються у вигляді точкових тіней в суглобової щілини, відповідно до положення менісків, за формою відображають або меніск, або частина його залежно від поширення звапніння в ньому (рис. 58).


Рис. 58, а, б. Звапніння півмісяцевих хрящів, менісків в обох колінних суглобах.

Хворий К., 60 років, скаржиться на перемежовані болі в обох колінних суглобах, хрускіт при рухах. Болі незначні. Видимих змін в колінних суглобах немає. Достатня рухливість. В юнацькі роки часто страждав захворюванням колінних суглобів, яке трактувалося тоді як ревматизм. Надалі захворювання суглобів пройшли і хворий про них забув, лише іноді відчувалися незначні болі в колінних суглобах. В останні роки болі стали відчуватися все частіше.

Рентгенологічне дослідження: в кістках суглобів змін не виявлено; суглобові щілини нормальної ширини; визначаються звапніння менісків в обох колінних суглобах.

Хворий Р., 74 років, скаржиться на болі в колінних суглобах. Видимих змін не виявлено. Рухливість не обмежена. Колись в молодості хворіла «ревматизм»: відчував болі в колінних суглобах, які не були настільки тяжкими і незабаром відбулися.

Рентгенологічне дослідження: в кістках обох колінних суглобів мало виражені инволютивные зміни; суглобові щілини нормальної ширини; визначаються часткові звапніння менісків в обох суглобах (рис. 59).


Рис. 59, а, б. Звапніння півмісяцевих хрящів - менісків в обох колінних суглобах.

При вторинному, травматичному типі звапніння менісків спостерігається локальне відкладення вапна на місці пошкодження хряща, що представляється на рентгенограмі тінню палочковидной або Про-образної форми (Д. Р. Рохлін).

При первинному типі звапніння менісків є тіні, паралельні краях суглобових виростків, більш інтенсивні і широкі в периферичних відділах хрящів. У напрямку до центру тіні звапніння губляться. При травматичному типі звапніння представляється у формі осередкової тіні, яку іноді можна прийняти за тінь суглобового тіла - суглобової миші.

Звапнення півмісяцевих хрящів - менісків виникають внаслідок дегенеративних змін в них. Гістологічні дослідження Верварта показують розвиток фіброзної тканини і значне зменшення хрящових клітин в звапнілих бляшок півмісяцевих хрящах. Поряд з обызвествлениями спостерігалися і ділянки окостенений, що утворилися внаслідок вростання судин з костеобразовательными елементами в обызвествленные маси хрящів. У суглобовій сумці також відзначалися дегенеративні явища - атрофія синовіальних ворсин, розвиток фіброзної тканини.

Звапніння менісків спостерігається при кісткових процесах в субхондральном відділі кістки, що пояснюється порушенням живлення хряща, виникненням у ньому регресивних змін. Ми спостерігали виражене звапніння менісків при фіброзному остите - кісткової кісти в мета-эпифизе великогомілкової кістки. Кіста близько підходила до суглобового хряща, відділяючись від останнього вузенькою смужкою кісткової тканини.



Категорія: Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений | Додав: 06.07.2016
Переглядів: 2884 | Рейтинг: 0.0/0