Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений

Окостеніння і звапнення в зв'язках і м'язах невідомого походження

В зв'язковому апараті і м'язах іноді виявляються виражені окостеніння і звапнення, причини яких залишаються нез'ясованими. Їх не можна пов'язати ні з травматичним, ні з прогресуючим миозитом, ні з іншими захворюваннями або розладами іннервації. Ці окостеніння представляються оформленими утвореннями, з виразно помітною кісткової структурою, існують безсимптомно і виявляються або випадково при рентгенологічному дослідженні, виробленому з якогось приводу, або при дослідженні прощупываемого ущільнення.

У нашій практиці такі окостеніння і звапнення виявлялися в плечовій м'язі і її сухожиллі, в сухожиллі триголовий м'язи плеча, грушоподібної тазу, в м'язах стегна, у малого вертлюга, в потиличної зв'язці, у верхівки великого вертлюга та ін. У ряді випадків ці окостеніння швидше слід розглядати як самостійні кісткові сверхкомплектные елементи, варіанти розвитку, ніж безформні кісткоутворення типу оссифицирующего міозиту. Рідше доводиться спостерігати масивні відкладення вапна. Наведемо приклад.

Хворий Р., 15 років, 2 місяці тому помітив у задневнутреннем відділі стегна пухлина завбільшки більше курячого яйця. Травми не зазначає.При огляді визначається безболісна пухлина, не спаяний з кісткою. При рентгенологічному дослідженні в м'яких тканинах стегна, ближче до заду, видно тінь вапняної щільності, завбільшки з куряче яйце. З внутрішньої сторони видна друга тінь такої ж щільності, але меншої величини (рис. 53).

Операція - видалено щільне утворення, що перебувало серед м'язових пластів.

Гістологічне дослідження: серед атрофованою м'язової тканини визначаються великі відкладення вапняних солей. Навколо деяких осередків виявлена продуктивна реакція з наявністю великої кількості гігантських клітин.


Рис. 53. Звапніння в області м'язів стегна (гістологічне дослідження).

Наступне спостереження поширеного кісткоутворення в м'язах також залишається невідомим по етіології і патогенезу. Воно відноситься до локального типу оссифицирующего міозиту, в своєму походженні не пов'язано ні з травмою, ні з іншими якими-небудь захворюваннями.

Хвора Р., 50 років. Деформація лівого стегна у вигляді значного потовщення, обмеження рухливості в тазостегновому і колінному суглобі.На дотик стегно ущільнено на всьому протязі від сідниці до колінного суглоба. Ця деформація існує вже багато років, розвинулася поступово, непомітно, без травми і будь-яких інших захворювань, протікає без болю.

Рентгенологічне дослідження: визначається виражене кісткоутворення в м'язах стегна протягом від сідниць до колінного суглоба; кісткоутворення представляється в густою гіллястою формі в м'язах назад та назовні від стегнової кістки, воно інтимно пов'язана з кісткою, має вигляд як би розростання окістя; поверхня кістки, з якої виходить кісткоутворення, деформована (рис. 54).


Рис. 54. Міофасцити міозит м'язів стегна. На профільній рентгенограмі видно кісткоутворення, що виходить з періосту задньої поверхні стегнової кістки. У пластах м'язів видно виражені тіні костеобразований.

В даному випадку є приклад вираженого прояву остеобластической потенції мезенхімальних тканин - сполучної і м'язової.

Хворий П., 50 років. Визначаються деформації в колінних суглобах нижче надколенников у виді випинань. Там промацуються ущільнення. У минулому не зазначає яких-небудь захворювань, травм, які можна було б поставити в зв'язок з деформаціями суглобів. Рухливість суглобів достатня.

Рентгенограма: в кістках суглобів змін не виявлено, визначаються виражені окостеніння у власних зв'язки надколінка з обох сторін; у правому колінному суглобі повне окостеніння зв'язки, в лівому - з перервою посередині; виразно видно кісткова структура (рис. 55).


Рис. 55. Окостеніння власних зв'язки надколінка в обох колінних суглобах.

У цьому спостереженні визначається двобічне симетричне окостеніння власних зв'язок надколінника, самостійно розвинуте. Причина і природа таких окостенений залишаються неясними. Їх не можна пов'язати ні з травмою, ні з яким-небудь захворюванням. По оформленню, кістковому будовою їх можна трактувати як скелетні варіанти.

Такі ж безсимптомні знахідки виявлялися в потиличної зв'язці, при дослідженні шийних хребців, у плечовій м'язі (рис. 56, а, б), в сухожиллі триголовий (рис. 56, в). Ні в одному з наведених спостережень не можна було відзначити причинного травматичної моменту, зв'язку з яким-небудь стражданням.

 
Рис. 56. Окостеніння м'язів і сухожиль невідомої етіології (не зв'язало з травмою).
а, б - окостеніння плечовий м'язи;

 
в - пухлиноподібне окостеніння, спаяні з окістям плечової кістки;
р - окостеніння сухожилля триголовий м'язи.

При вродженому високому положенні лопатки, відомому під назвою хвороби Шпренгеля, нерідко виявляється кісткове утворення між верхнемедиальным краєм лопатки і нижніми шийними хребцями. Це кісткове утворення називається омовертебральной кісткою.

Омовертебральная кістка розвивається з окремого ядра окостеніння. На рентгенограмі вона видна як тінь трикутної чи овальної форми, розміром 3х4 див. Кістка з'єднується з лопаткою та хребцями допомогою або суглоба, або фіброзного зрощення (рис. 57).


Рис. 57. Омовертеоральная кістка (видно тінь кістки трикутної форми між верхнемедиальным краєм лопатки і нижніми шийними хребцями).



Категорія: Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений | Додав: 06.07.2016
Переглядів: 3427 | Рейтинг: 0.0/0