Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика захворювань серця і судин

Рентгеноанатомия серця
 Форма і положення серцяСерце має неправильну овоідную форму, його поздовжня вісь спрямована косо ззаду, зверху та праворуч - вперед, вниз і ліворуч. Від лівого шлуночка серця відходить аорта, від правого - загальний стовбур легеневих артерій. Чотири легеневі вени впадають у ліве передсердя. Зверху в праве передсердя впадає верхня порожниста вена, а знизу - нижня порожниста вена.

Форма і положення серця в грудній клітці залежать від кута нахилу по відношенню до серединної площини, висоти стояння діафрагми, статі, віку досліджуваного і т. д. В прямій проекції серединною площиною, що визначає правильне положення серця в грудній клітці, приймають ту, яка проходить через грудну кістку і хребет (В. Л. Ріц, 1976).

В залежності від кута нахилу серця людини розрізняють три основні його положення: вертикальне, косе і горизонтальне (рис. 12). Кут нахилу при вертикальному положенні серця дорівнює 49 - 56°, при цьому серединна лінія, що проходить по остистих відростках хребта, ділить серце приблизно навпіл. Таке положення серця зустрічається у людей астенічної конституції і у виснажених.
 

Рис. 12. Схема положення серця в прямій проекції (за Гаудеку): а - вертикальне; б - косе; - горизонтальне.

Найчастіше зустрічається косе положення серця. Кут його нахилу дорівнює 43 - 48°, 2/3 серця знаходиться зліва, а 1/3 - праворуч від серединної лінії.

При горизонтальному положенні серця кут нахилу становить 35 - 42° і більше 2/3 серця знаходиться зліва від серединної лінії. Таке положення серця притаманне людям з широкою і короткою грудною кліткою, при високому стоянні діафрагми і ожирінні. При цьому положенні великий ділянку серця стикається з діафрагмою, верхівка серця розташовується вище діафрагми і зсунута вліво. Зустрічаються і перехідні положення серця, наприклад, косо-горизонтальне та ін. 

 Дуги серця і великих судин. При рентгенологічному дослідженні серце і великі судини дають однорідне тіньовий зливається зображення окремих анатомічних елементів. Диференціюються тільки крайові контури зображення, звані в рентгенології дугами.Рентгеноанатомическое вивчення дуг при стандартних проекціях встановило певні особливості в картині відділів серця і великих судин. 

 Основні проекціїПряма проекціяВ серцево-судинної тіні зліва розрізняють чотири дуги, праворуч дві.

Перша дуга зліва утворюється дугою аорти і частково низхідним відділом аорти, друга - загальним стовбуром і частково легеневою артерією, третя - вушком лівого передсердя, на рівні якого є деякий западіння, зване талією серця (рис. 13), четверта дуга утворюється лівим шлуночком.
 

Рис. 13. Схема рентгенівського зображення серця і великих судин у прямій проекції (за Ст. Ст. Зодиеву); впв - верхня порожниста вена; ва - висхідна аорта; так - дуга аорти; пп - праве передсердя; пж - правий шлуночок; пк - пульмональный конус правого шлуночка; ла - ліва артерія; лп - ліве передсердя; лж - лівий шлуночок.

У цій проекції лівий шлуночок серця виходить вузькою смугою на передню поверхню серця і утворює його верхівку. Вушко лівого передсердя виходить на передню поверхню. Загальний стовбур легеневих артерій і ліва легенева артерія злегка мають невелику увігнутість, знизу і зліва злегка прикриті вушком лівого передсердя; на тлі світлих легеневих полів видно дуга аорти і частково низхідний відділ аорти. 

Праворуч судинна дуга утворюється висхідною аортою, а серцева дуга - правим передсердям, що підтверджено ангиокардиографическими дослідженнями.

Правий шлуночок розташовується спереду. З одного боку він межує з лівим шлуночком, з іншого - з правим передсердям. Вушко правого передсердя спереду прикриває устя верхньої порожньої вени. Висхідний відділ аорти біля виходу з лівого шлуночка прикритий спереду і зліва правої легеневої артерією, а праворуч - вушком правого передсердя і тінню верхньої порожнистої вени. Верхня порожниста вена розташовується позаду і дещо назовні від висхідного відділу аорти. Нижня порожниста вена прикрита спереду правим передсердям і правим куполом діафрагми. 

 Перша коса проекція. Передній контур серцево-судинної тіні утворюється чотирма дугами (рахуючи зверху): дистальною частиною висхідної аорти; стовбуром легеневої артерії (на невеликому протязі); шляхами відтоку правого шлуночка і контуром лівого шлуночка (рис.14). У нормі друга і третя дуги являють пряму або злегка увігнуту лінію.
 

Рис. 14. Схема рентгенівського зображення серця і великих судин у першій косій проекції.

Задній контур серця і судин відділений від хребта світлою смужкою близько 3 см, званої ретрокардиальным простором. Судинна дуга заднього контуру утворена верхньою порожнистою веною, а при великому повороті досліджуваного - на деякому протязі правої легеневої артерією. Серцевий дугу у верхній частині утворює ліве передсердя, в нижній частині - праве передсердя. Слід врахувати, що при невеликому повороті задній контур утворюється тільки правим передсердям. З подальшим збільшенням кута повороту дуга лівого передсердя розташовується вище.Іноді при глибокому вдиху в серцево-діафрагмальному кутку видно тінь нижньої порожнистої вени.

 Друга коса проекція (рис. 15). Передній контур серця і аорти, звернений до грудини, в цій проекції утворений трьома дугами: верхній - висхідною аортою, середньої - вушком правого передсердя і нижній - правим шлуночком. Між ними і краєм легень знаходиться світлий ділянку правого легеневого поля. У цій проекції і при інших поворотах досліджуваного добре видно всі три відділу аорти.
 

Рис. 15. Схема рентгенівського зображення серця і великих судин у другій косою проекції.

Верхня дуга по задньому контуру серця утворюється лівим передсердям, нижня - лівим шлуночком. Ліве передсердя і лівий шлуночок великими своїми частинами розташовані в задньому силуеті серця. Між ними, з одного боку, і хребтом, з іншого, утворюється ретрокардиальное простір, що досягає при повороті на 70 - 80° ширини до 3 см. На рівні лівого передсердя воно називається світлим трикутником, а висхідний, дуга і спадний відділи аорти утворюють світлий ділянку, званий аортальним вікном.

Таким чином, ліве косе положення є практично зручним для дослідження всіх відділів серця і великих судин. 

 Ліва бічна проекція (рис. 16). У цій проекції серце знаходиться близько до екрану. Тому контури його видно чітко і можна добре судити як про положення серця в грудній клітці, так і про глибину його залягання (передньо-задній діаметр), а також про ступінь прилягання серця до передньої грудної клітки. Передній контур утворений трьома дугами: першої, верхній - висхідною аортою, другий - середньою частиною стовбура легеневої артерії і пульмональным конусом правого шлуночка, третій, нижній - правим шлуночком.Між контуром правого шлуночка та задньої поверхнею грудини є вузька світла смужка, звана ретростернальным простором. Задній контур утворений також трьома дугами: першої, верхній - лівим передсердям, другий - правим передсердям, третій, нижній - лівим шлуночком. При глибокому вдиху в серцево-діафрагмальному куті іноді видно тінь нижньої порожнистої вени.
 

Рис. 16. Схема рентгенівського зображення серця і великих судин у лівій бічній проекції.

У нормі правий шлуночок займає передню поверхню серця і безпосередньо примикає до передньої грудної клітки протягом 4 - 7 див. Лівий шлуночок на такому ж протягом прилягає до діафрагми, так що ділянки прилягання шлуночків до передньої стінки грудної клітки і діафрагми виглядають, як катети рівнобедреного прямокутного трикутника (В. Х. Рабкін, 1967). 

У лівій бічній проекції вивчаються так звана серединна тінь грудної клітки, всі органи середостіння.

Як відомо, середостіння ділиться на переднє і заднє. Кордон між ними утворюють задній контур серця і задня стінка трахеї, а також медіастинальні листки плеври обох легень, які не сходяться між собою. У передньому середостінні розташовані серце, трахея, висхідний відділ аорти і її дуга, верхня порожниста вена, легеневі артерії і вени, лімфатичні вузли та ін. В задньому середостінні - низхідний відділ аорти, стравохід, лімфатичні вузли, чревные і блукаючі нерви, грудної лімфатичний проток та ін.

Таким чином, у лівій бічній проекції добре видно всі відділи аорти, ретростернальное і ретрокардиальное простору, ліве передсердя, лівий, правий шлуночки, органи середостіння. 

 Права бічна проекція - дзеркальне відображення лівій бічній. У практиці праве бокове положення застосовується для дослідження великих гілок легеневих артерій, зсувів і поворотів серця, особливо при дослідженні легень.

 Додаткові проекціїЗадня пряма проекція. Зважаючи значного видалення серця від екрану силует серця збільшений, спотворений, контури його нечіткі, внаслідок чого цій проекцією зазвичай не користуються. 

 Задня перша коса проекція. Задній контур в цій проекції у верхній третині утворений лівим передсердям, в іншій частині - лівим шлуночком. При повороті досліджуваного з цього положення в будь-яку сторону спостерігається симптом Вакеза і Борді, полягає в тому, що тіні хребта і лівого шлуночка рухаються назустріч один одному і в нормі схрещування їх відбувається під кутом в 25 - 30°. Зважаючи на велику видалення серця від екрана в першому задньому косому положенні видно збільшена амплітуда пульсацій лівого шлуночка і в нормі. 

 Друга задня коса проекція (рис. 17). Вона має важливе практичне значення для дослідження низхідній аорти, яка в цій проекції розташована ближче до екрану або касеті. На глибокому вдиху чітко вимальовується весь її грудний відділ.

Категорія: Рентгенодіагностика захворювань серця і судин | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 2646 | Рейтинг: 0.0/0