Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Рентгенодіагностика захворювань серця і судин

Поєднані вади серця
Успіхи одномоментного хірургічного втручання при ураженні різних клапанів серця і великих судин викликало необхідність поглибленого рентгенологічного вивчення поєднаних вад. Нижче розглянуті найбільш часто зустрічаються з них. 

 Мітральному-аортальний порокПід нашим спостереженням знаходилося 90 хворих мітральному-аортальним пороком. Клінічна картина у них складалася з ознак обох вад, однак у більшості випадків превалюють ознаки мітрального пороку, а ознаки, властиві аортальному пороку, менш виражені і непостійні.
 

Рис. 60. Рентгенограма хворого з поєднаною мітральному-аортальним пороком серця. Переважають компоненти мітрального пороку.

 Рентгено морфологічні критеріїПри рентгенологічному дослідженні хворих мітральному-аортальним пороком підтверджується превалюючий характер мітрального пороку. У всіх хворих встановлена переважно мітральна конфігурація серця (рис. 60). Збільшення об'єму серця 1 ступеня було у 37 осіб, 2 ступеня - у 17, 3 ступеня - у 36. Воно відбувалося за рахунок збільшення лівого передсердя, правого і лівого шлуночків.

Збільшення лівого передсердя в прямій проекції визначається проступанием третьої дуги вліво від слабко до значною мірою. При великій мірі збільшення ліве передсердя утворює додаткову дугу справа. 

Збільшення лівого передсердя у другій і лівій бічній проекції 1 ступеня зазначалося у 42 чоловік, 2 ступеня - у 45, 3 ступеня - у 3. Радіус вигину відхилення контрастированного стравоходу до 5 см був у 20 осіб, до 6 - 7 см - 70.

Збільшення правого шлуночка спостерігалося у всіх хворих. Збільшення лівого шлуночка 1 ступеня було у 22 осіб, 2 ступеня - у 25, 3 ступеня - у 23. Не встановлено збільшення лівого шлуночка у 9 осіб. 

Лівошлуночкова зона на рентгенокимограммах була до 7 смуг у 9 осіб, до 8 смуг - у 31, до 9 смуг - у 25, до 10 - 11 смуг - у 25.

Слід підкреслити, що при поєднаному мітральному-аортальному пороці на величину лівого шлуночка надають взаємно протилежні впливу: у бік його зменшення - мітральний стеноз, у бік збільшення - аортальний стеноз. Звідси зрозуміло мінливість величини, а іноді навіть відсутність збільшення лівого шлуночка при цьому виді страждання. У цих випадках не відзначається також і постстенотического розширення початкової частини висхідного відділу аорти, що ускладнює діагностику аортального стенозу. Вирішити питання допомагає зондування серця і рентгенокинематография.

 Рентгенофункциональные критеріїПри рентгенокимографии встановлені наступні рентгенофункциональные ознаки: збільшена амплітуда зубців лівого шлуночка у 60 осіб, помірна - у 19, зменшена - у 11. У 62 хворих мала місце скошеність систолічного і діастолічного коліна зубців лівого шлуночка, що вказувало на утруднення його систоли. 

Амплітуда зубців правого шлуночка у другій косою проекції спостерігалася збільшеної - у 43 осіб, помірною - у 37, зменшеної - у 10.Зменшення амплітуди було викликане ураженням міокарда.

Амплітуда зубців третьої дуги була збільшеною у 52 хворих, помірною - у 36, зменшеної - у 12. Зменшення амплітуди пов'язано зі збільшенням розмірів лівого передсердя. 

У переважного числа хворих були двухвершинные передсердні зубці однакової амплітуди. У 12 хворих у другій косою проекції спостерігалися зубці «систолічної експансії», у 4 осіб зубці вентрикулизации.

Амплітуда зубців аорти але другий косою проекції була збільшеною у 57, помірною - у 23, зменшеної - у 10 чол. Від постстенотического розширення аорти зубці в інших відділах аорти стають менше. В області дуги аорти - нормальними, іноді зменшеними. У деякого числа хворих амплітуда зубців аорти перевищувала амплітуду зубців легеневої артерії. 

При ураженні м'язи серця і зменшення амплітуди зубців лівого шлуночка збережені пульсації аорти служать диференціальною ознакою.

На електрокардіограмі при одночасному мітральному-аортальному пороці відображаються характерні ознаки обох вад - мітрального і аортального. 

 Рентгеногемодинамические критеріїНа рентгенограмах і у хворих поєднаною мітральному-аортальним пороком серця спостерігалися ознаки венозного застою у 41 хворого і легеневої артеріальної гіпертензії - у 49 осіб. 

Ударний об'єм крові коливався від 30 до 90 мл, в окремих випадках вище. Хвилинний об'єм був від 2000 до 6000 мл і вище. Коефіцієнт скорочення від 7 до 35,0.

Звапнення аортального клапана при мітральному-аортальному пороці зустрічаються значно рідше і менш значні, ніж при ізольованому аортальному стенозі. Виявлення звапніння в деяких випадках дозволяє діагностувати комбінований мітральному-аортальний порок у хворих з клінічною картиною ізольованого стенозу. 

Звапніння мітрального клапана при мітральному-аортальному стенозі відбувається з такою ж частотою, як і при мітральному стенозі (М. А. Іваницька та 
Ю. С. Петросян, 1970).

 Аортальному-мітральний порок. Цей вид пороку зустрічається рідше, ніж мітральному-аортальний. Його розпізнавання має практичне значення в цілях одномоментного оперативного втручання на двох клапанах. 

Під нашим спостереженням знаходилося 105 хворих аортальному-мітральним пороком. 

Клінічна картина при комбінованому аортальному-мітральному пороці складається із симптомів обох вад, але з переважанням аортального.
 

Рис. 61. Рентгенограма хворого з поєднаною аортальному-мітральним пороком серця. Переважають компоненти аортального пороку.

 Рентгено морфологічні критерії. При рентгенологічному дослідженні також превалюють ознаки аортального пороку. У наших хворих виявлена аортальна конфігурація серця з менш вираженими елементами мітрального пороку. Об'єм серця коливався від 400 до 1500 мл і вище (рис. 61). Звертає увагу виражене збільшення лівого шлуночка. Ізометрична перевантаження і викликана нею гіпертрофії шляхів відтоку лівого шлуночка була у 15 осіб, ізотонічна перевантаження і гіпертрофії шляхів припливу з адаптаційної дилатацією - у 44, а з гіпертрофією і миогенной дилатацією шляхів кровотоку - у 46 хворих.Збільшення правого шлуночка було відповідно 18, 49 і 38 хворих.Відхилення контрастированного стравоходу по радіусу вигину дуги до 5 - 6 см зазначалося у 87 осіб, до 6 - 7 см - у 18. У переважного числа хворих було встановлено постстенотическое відмежоване розширення висхідного відділу аорти.

 Рентгенофункциональные критеріїЗа даними рентгенокимографии, збільшення амплітуди скорочення лівого шлуночка зазначено у 98 хворих і зменшення її у верхівки серця - у 7. Спостерігалася скошеність і подовження систолічного коліна зубця. Пульсації правого шлуночка і легеневої артерії були збільшеними у 44 хворих, помірними - у 48, зменшеними - у 7 і невеликими - у 6. 

На электрокимограммах, знятих з вушка лівого передсердя і аорти, отримані криві, відповідні митральному і аортальному пороку. 

 Рентгеногемодинамические критерії. Ознаки венозного застою відзначалися у 76 хворих, артеріальної гіпертензії - у 29. Ударний об'єм крові коливався від 30 до 90 мл. Хвилинний об'єм крові від 3000 до 8000 мл, в окремих випадках - вище. Коефіцієнт скорочення був від 7,0 до 35,0.

Категорія: Рентгенодіагностика захворювань серця і судин | Додав: 07.07.2016
Переглядів: 523 | Рейтинг: 0.0/0