Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Оперізуючий лишай
Оперізуючий лишай

Загальна інформація

Оперізуючий лишай – гостре, циклічно протікає інфекційне захворювання, обумовлене повторною активацією вірусу вітряної віспи (Varicella zoster), головною ознакою якого є поява характерних бульбашкових висипань, що супроводжується ураженням периферичної і центральної нервової системи.

Як правило, оперізувальний лишай хворіють люди старше 45 років, хоча окремі випадки реєструються у людей всіх віків. При цьому у всіх з них в анамнезі є вказівки на перенесену вітряну віспу. Крім того, хворі на оперізувальний лишай можуть стати джерелом зараження для людей, ніколи раніше не хворіли на вітрянку.

Етіологія, патогенез

Як вже говорилося, збудником оперізувального лишаю є вірус вітряної віспи, що відноситься до сімейства Герпесвірусів. В якості генетичного матеріалу він несе в собі лінійну двуспиральную молекулу ДНК. Розмножуватися вірус може тільки в ядрах інфікованих клітин.

Після перенесеної вітряної віспи вірус Varicella zoster залишається в організмі назавжди. Зберігається він у генетичному апараті нейронів, які утворюють спинномозкові і черепні нервові вузли – ганглії. Довгі роки вірус може себе ніяк не проявляти. Але під дією деяких зовнішніх і внутрішніх факторів іноді відбувається активація інфекції. До цих факторів належать:

• Літній вік.

• Наявність тяжких захворювань (в першу чергу, гематологічних та онкологічних).

• Прийом стероїдних гормонів або цитостатиків.

• Перенесена променева терапія.

• ВІЛ-інфекція.

• Прийом наркотиків.

• Алкоголізм.

• Трансплантація органів.

• Стрес.

• Переохолодження.

• Фізичні травми.

• Наявність супутніх інфекційних захворювань.

Простіше кажучи, вірус активується в тих ситуаціях, коли спостерігається зниження імунітету. При цьому мікроорганізм починає активно розмножуватися, що викликає первинне запалення міжхребцевих і черепних гангліїв. У патологічний процес можуть залучатися периферичні нерви, мозок та його оболонки, а також внутрішні органи. Поширюючись по нервах, вірус проникає в клітини шкіри відповідного дерматома (ділянки шкіри, иннервируемого даним нервом). Внаслідок цього відбувається руйнування клітин епітелію і поява висипань у вигляді бульбашок, ідентичним таким при вітряній віспі.

У важких випадках вірус поширюється гематогенним шляхом (тобто через кров), що призводить до серйозного ураження всіх органів і тканин.

Клінічна картина

Протягом оперізувального лишаю виділяють чотири періоди:

• Продромальний, або період прегерпетической невралгії. Головною ознакою хвороби в цьому періоді є корінцеві болі різної інтенсивності (як правило, чим старше людина, тим сильніше болю). Біль носить нападоподібний характер, локалізується зазвичай по ходу міжребер і в спині. В області уражених дерматомов відзначається оніміння. Також з'являється інтоксикаційний синдром: слабість, озноб, підвищення температури, головні і м'язові болі.

• Період герпетичних висипань. Як правило, саме в цьому періоді і відбувається встановлення діагнозу. Зазвичай спершу по ходу міжреберних нервів з'являються яскраво-червоні плями, на місці яких через деякий час з'являються бульбашки (везикули) у вигляді грон винограду. Пухирці дуже маленькі, заповнені прозорою рідиною. Розташовуються вони лінійно навколо тіла, (саме з цієї причини хворобу назвали «оперізуючий» лишай), але, як правило, з одного боку. Також висипання можуть з'являтися в зоні іннервації трійчастого нерва і будь-яких спинномозкових сегментів.Через деякий час їх вміст каламутніє, пухирці розкриваються і покриваються кіркою, після чого стан хворих поліпшується. У ослаблених хворих везикули можуть трансформуватися в бульбашки великих розмірів. У періоді висипань також спостерігаються симптоми інтоксикації, біль, збільшення лімфовузлів і ознаки ураження центральної нервової системи (сонливість, головні болі, блювання, запаморочення). Можуть з'являтися порушення чутливості нервів. Тривати період герпетичних висипань близько 2 – 3 тижнів.
 
період герпетичних висипань

період герпетичних висипань

• Період реконвалесценції, або одужанняПочинається після зникнення висипань. Стан хворих починає прогресивно поліпшуватися. Але через 2 – 3 тижні у багатьох пацієнтів розвивається постгерпетична невралгія. Відчуваються інтенсивні болі по ходу уражених нервів, посилюються в нічний час. Біль може бути настільки нестерпним, що хворий буде потребувати введення наркотичних анальгетиків.Повністю болі зникають протягом декількох місяців.

• Період залишкових явищ. В цей час хворих можуть турбувати періодичні болі і порушення чутливості по ходу уражених нервів.

Оперізувальний лишай може протікати і в атиповій формі, коли хвороба зупиняється у продромальному періоді або з'являються лише окремі висипання. Також можуть розвиватися важкі ускладнення у вигляді полирадикулопатии, менінгіту, енцефаліту.

Повторні випадки оперізувального лишаю говорять про важкий імунодефіцит, який супроводжує онкологічні захворювання або ВІЛ-інфекції.При цьому повторні висипання в одному і тому ж місці можуть свідчити про наявність пухлини в даній зоні.

Лікування

Лікування хворих на оперізувальний лишай залежно від тяжкості стану може проводитись як у стаціонарі, так і амбулаторно. У будь-якому разі повинно бути максимально обмежене спілкування хворого з особами, які не болевшими вітряної віспи через досить високу ймовірність їх зараження.

Основу етіотропної терапії складають спеціальні противогерпетические препарати. Їх прийом тривати 7 – 10 днів. Призначаються ацикловір (по 800 мг 5 разів на добу всередину або по 700 – 1000 мг тричі на добу внутрішньовенно), валацикловір (по 1 г тричі на добу) або пенцикловир (по 250 мг тричі на добу).
 
ацикловір

Також показано внутрішньовенне введення розчинів з дезінтоксикаційної метою. Доцільно застосування таких імуностимуляторів, як имунофан, продігіозан або азоксимера бромід.

Для усунення болю використовують протизапальні препарати (диклофенак, індометацин) у поєднанні з анальгетиками. З метою захисту нервових структур від ураження призначаються вітаміни групи В.

Висипання обробляються розчином діамантової зелені («зеленкою») або 5 – 10 % розчином марганцівки. Після появи кірочок їх обробляють 5 % маззю вісмуту субгаллата. Довго не загоюються елементи обробляють «Солкосерилом» або метилурациловой маззю. При інфікуванні висипань призначаються антибіотики.

Категорія: Хвороби | Додав: 01.07.2016
Переглядів: 765 | Рейтинг: 0.0/0