Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Краснуха

Загальна інформація

Краснуха – гостре інфекційне захворювання вірусної природи, що характеризується помірною інтоксикацією, появою специфічної висипки (екзантеми) і збільшенням задньошийних та потиличних лімфовузлів.

Серед людей спостерігається висока сприйнятливість до вірусу краснухи, особливо схильні до захворювання діти у віці до 6 років. Пік захворюваності припадає на зимово-весняні місяці, спалахи спостерігаються кожні 6 – 9 років.

Етіологія, патогенез

Збудником є вірус краснухи роду Rubivirus з сімейства Togaviridae. В якості генетичного матеріалу він несе РНК. На відміну від інших вірусів цього сімейства, вірус краснухи несе на своїй поверхні особливі антигени – нейрамінідазу, що робить його тропным до клітин слизової оболонки дихальних шляхів.
 

Вірус краснухи дуже нестійкий у зовнішньому середовищі. Навіть при кімнатній температурі він інактивується протягом кількох годин, а при кип'ятінні – всього через 2 хвилини. Не виносить він висушування, дезінфектантів та ультрафіолетового опромінення. Тривалий час вірусні частинки можуть зберігатися тільки при заморожуванні.

Джерелом зараження при краснусі є виключно хвора людина або вірусоносій, оскільки ця хвороба є антропонозной (поширена лише серед людей). Заражені виділяють віруси в зовнішнє середовище з 1 – 2 тижнів до появи висипу і до 3 тижні після висипання. При вродженій краснусі вірус може виявлятися у виділеннях дитини до 1,5 – 2 років.

Передається інфекція повітряно-крапельним або трансплацентарным (від матері до плоду) шляхом. Краснуха – захворювання з низькою контагіозністю, тобто для зараження здорова людина повинна знаходитися в досить тісному контакті з хворим.

Вірус проникає в організм через слизову дихальних шляхів. Там же, в клітинах слизової оболонки, а також лімфатичних вузлах, відбувається його розмноження. Даний процес супроводжується розвитком катарального синдрому та лімфаденопатії (збільшення та болісність лімфовузлів). Далі вірус припадає в кров і розноситься по організму, затримуючись в шкірі, що призводить до появи висипки. В цей час зазвичай відбувається нейтралізація збудника, оскільки в крові починають з'являтися специфічні антитіла.

При зараженні краснухою плоду в утробі матері спостерігається пошкодження всіх органів і тканин дитини. Особливо небезпечно інфікування на ранніх термінах вагітності, коли організм плода ще не сформований. Вірус вражає судини плаценти, що порушує харчування зародка. Крім того, вірус краснухи може блокувати розвиток окремих груп клітин в організмі плода, що обертається його загибеллю або розвитком тяжких каліцтв.

Клінічна картина

Краснуха – захворювання циклічне, тобто в її розвитку виділяють ряд послідовних стадій:

• Інкубаційний період (14 – 21 день).

• Продромальний період (від кількох годин до 2-х днів).

• Період висипань (3 – 4 дні).

• Період реконвалесценції (одужання).

Під час інкубаційного періоду відбувається розмноження вірусу і ніяких об'єктивних ознак хвороби не виявляється.

 Продромальний період зазвичай короткий і проявляється катаральним синдромом і невираженою інтоксикацією. Температура рідко піднімається до високих цифр, може взагалі залишатися нормальною. З'являються нездужання, слабкість, головний біль, нежить, сухий кашель, першіння в горлі. Задня стінка глотки почервонілий, на м'якому небі визначається енантема – висипання у вигляді дрібних червоних плям. Задньоийні і потиличні лімфовузли збільшуються в розмірі, стають болючими. В даному періоді виставити діагноз «Краснуха» практично неможливо, оскільки захворювання нагадує будь-яку ГРВІ.
 

Більш явним діагноз стає в період висипаньЛімфаденопатія в цей час посилюється, в процес можуть залучатися привушні, переднешейные, підколінні і пахові вузли. Протягом перших діб на обличчі, грудях та животі з'являється висип у вигляді однакових, дрібних, блідо-рожевих цяточок. На другу добу сип може поширитися на кінцівки (особливо ноги), причому вона локалізується переважно на розгинальних поверхнях, і майже ніколи не зустрічається на стопах і долонях. У рідкісних випадках висип є яскравою, великою схильністю до злиття (і може нагадувати таку при кору).
 

Висип починає поступово зникати вже через 3 дні. Кілька довше вона може залишатися на розгинальних поверхнях плечей і передпліч, сідницях і зовнішніх поверхнях стегон. Як правило, вона зникає безслідно, і лише у деяких хворих може спостерігатися легка пігментація шкіри, яка зникає через 2 – 3 дні. Період одужання протікає гладко.

Краснуха зазвичай протікає досить доброякісно. Лише в рідкісних випадках її перебіг може ускладнюватися розвитком синовіту, ураженням дрібних суглобів кисті і стопи. Вкрай рідко спостерігається ураження нервової системи у вигляді краснушного енцефаліту.

Після лікування на все життя залишається стійкий імунітет до краснухи. Повторні випадки хвороби реєструються менш ніж у 3 % випадків.

Вроджена краснуха

Найбільш небезпечною формою захворювання є вроджена краснуха. Спостерігається вона при інфікуванні плода від хворої матері. Причому чим менше термін вагітності, тим вище вірогідність розвитку важких ускладнень. При інфікуванні на ранньому терміні дуже часто спостерігаються викидні через внутрішньоутробної загибелі плоду.
 

Симптоматика вродженої краснухи у дітей надзвичайно різноманітне. Але в більшості випадків у таких дітей виявляється класична тріада симптомів – глухота, катаракта вади серця. Причому глухота є найбільш поширеним пороком. Вона може бути як одно-, так і двосторонньої і мати різну ступінь вираженості. Безпосередньо при народженні вона визначається досить рідко, і стає більш очевидною у міру дорослішання дитини.

Наступним за частотою вадою є катаракта. Вона також може вражати як один, так і обидва ока. Нерідко спостерігається мікрофтальмія – недорозвинення очного яблука. Також можуть виявлятися міопія, помутніння рогівки, ретинопатія, недорозвинення століття.

Серед вад серця при вродженій краснусі найбільш часто спостерігається незарощення боталлова протоки. Також можуть виявлятися дефекти міжшлуночкової та міжпередсердної перегородок, стеноз аорти і легеневої артерії, ураження клапанів, коарктація аорти, транспозиція судин. Важкі вади, які призводять до швидкої загибелі дитини, спостерігаються досить рідко.

Безпосередньо після народження у хворих вродженою краснухою немовлят часто спостерігається дефіцит маси тіла, тромбоцитопенічна пурпура, гемолітична анемія, збільшення селезінки і печінки, жовтяниця, діарея. Також визначаються незарощення малих джерелець, ураження головного мозку та опорно-рухового апарату.

Лікування

Придбана краснуха зазвичай протікає досить доброякісно, і хворі потребують лише незначною симптоматичної терапії. Рекомендується постільний режим, рясне пиття, прийом жарознижуючих препаратів і ліків від нежиті та кашлю.

Термінової госпіталізації потребують лише хворі з ознаками ураження головного мозку.

Найдієвішим методом боротьби з краснухою є своєчасна вакцинація. Прищеплюються діти у віці 1 року і 6 років. Особливо важлива профілактика у дівчаток, у зв'язку з великою небезпекою розвитку вродженої краснухи у їхніх майбутніх дітей при контакті з хворим.

Також вакцинація рекомендується всім жінкам, які планують вагітність, не вакцинованих у дитинстві і ніколи не хворим краснухою.

Категорія: Хвороби | Додав: 30.06.2016
Переглядів: 1024 | Рейтинг: 0.0/0