Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Головна » Статті » Хвороби

Анорексія
Загальна інформація
 
Анорексія

Анорексія (нервова анорексія) – довгостроково розвивається порушення прийому їжі, що характеризується навмисним відмовою від їжі з метою схуднення або для профілактики набору надлишкової маси тіла. Основним моментом у розвитку анорексії є спотворення хворим власного уявлення про ідеальну форму тіла.

Кількість зареєстрованих випадків нервової анорексії постійно зростає. В даний час В тій чи іншій мірі вираженості вона зустрічається практично у 1,2% відсотків жінок, що проживають в розвинутих країнах. Захворюваність серед чоловіків в чотири рази менше. Більше 80% хворих нервовою анорексією – дівчата від 12 до 24 років.

Причини нервової анорексії

Головною причиною все більшої поширеності анорексії слід визнати негативний вплив на підлітків соціокультурного середовища у вигляді популяризації культу «модельно» зовнішності. Саме бажання «бути красивою» стає головним поштовхом до відмови від нормального харчування. Велике значення має також внутрісімейна адаптація, наявність родинних чи професійних конфліктів.

Ряд дослідників також відзначають наявність певної генетичної схильності до нервової анорексії. Підтверджують це досить часті випадки сімейної анорексії.

Розвиток захворювання

Нервова анорексія характеризується досить суворої етапністю, тобто захворювання розвивається за певною схемою. Виділяється чотири основних періоди:

1. Ініціальний. Хвороба починається з появи синдрому дисморфомании – наявності надцінних маячних ідей про власне «потворність», що визначається надлишковою масою тіла. Невдоволення викликає як все тіло в цілому, так і окремі його частини (стегна, живіт). Початок захворювання зазвичай збігається з періодом статевого дозрівання, під час якого дійсно відбуваються певні зміни конституції. Крім зайвої ваги хворого зазвичай не влаштовують і інші елементи зовнішності (довгий ніс, відстовбурчені вуха).При цьому людина має досить суворий власний «ідеал краси», не піддається ніякої зовнішньої критики. Початок захворювання супроводжується перманентної депресією.
 
синдром дисморфомании

2. Анорексічний. Остаточно переконавши себе у власному «недосконалості», хворий починає переходити до рішучих дій у боротьбі з жиром. Спочатку він зазвичай починає велику увагу приділяти спорту, а також обмежувати себе в споживанні висококалорійних продуктів. Хворі в цей час схильні до вегетаріанства, використання різних дієт. В цей же час у них з'являється небувалий інтерес до кулінарії, що виявляється у збиранні рецептів і, так званому, «закармливании» друзів і близьких. Але постійно наростаюче почуття голоду змушує йти на пошук нових способів схуднення.У хід йдуть проносні препарати, клізми, навмисно викликається блювота. У запущених випадках хворі не тільки викликають блювоту безпосередньо після їжі, але і промивають шлунок. При цьому у них розвивається сильний нездоланний голод – булімія. Для дівчат характерне порушення менструальної функції аж до аменореї.

3. КахексическийНа тлі сильного схуднення з'являються множинні соматоэндокринные розлади, які проявляються поліорганною недостатністю (про конкретних ознаках буде сказано нижче). На тлі повної відсутності підшкірної жирової клітковини хворі вперто продовжують вірити у свою «повноту». Відсутність професійної медичної допомоги на даному етапі призведе до інвалідизації чи смерті хворого.
 
Сильне схуднення при анарексии

4. РедуктивнаРозвивається при зверненні хворого за медичною допомогою. На тлі лікування з'являються маячні ідеї про набирання ваги, що призводить до посилення депресії. У міру одужання хворі знову починають вдаватися до фізичних вправ, прийому проносних і штучної блювоти. Тому на даному етапі надзвичайно важливий постійний контроль за пацієнтом та корекція його психологічного стану.

Симптоми нервової анорексії 

Симптоми нервової анорексії можна розділити на дві групи: психічні та соматичні.

Психічні симптоми:

• Страх ожиріння.

• Виражене неприховане невдоволення власною зовнішністю.

• Нав'язливе порівняння своєї фігури з «ідеалом».

• Підвищений інтерес до фізкультури і спорту.

• Порушення харчової поведінки: викликання блювання на фоні обжерливості, підвищений інтерес до приготування їжі, «приховування» їжі, цілковиту відмову від висококалорійної (на думку хворого) їжі, небажання бути присутніми на спільних трапезах.

• Різке негативне ставлення до коментарів і порад з приводу власної зовнішності.

• Депресія.

• Булімія.

• Повна відсутність критики до власного стану.

• Зниження розумових здібностей.

• Наявність суїцидальних думок.

Соматичні ознаки:

• Сильне схуднення аж до тотальної ліквідації підшкірної жирової клітковини.

• Порушення менструації у жінок, безпліддя.

• Почуття слабкості, адинамія (неможливість виконання рухів).

• Часті м'язові судоми.

• Часті непритомність, запаморочення.

• Постійне відчуття холоду.

• Блідість і сухість шкіри, ламкість і відшарування нігтів, випадання волосся.

• Серцеві аритмії (зазвичай брадикардії).

• Шлункові та кишкові спастичні болі, хронічні запори, нудота.

• Остеопороз, схильність до переломів кісток.

• Ендокринні розлади.
 
Хворі на анорексію фото

Хворі нервовою анорексією мають досить типову зовнішність (в прямому сенсі «шкіра та кістки»), тому діагностика захворювання зазвичай не викликає ніяких труднощів.

Лікування анорексії 

Лікування нервової анорексії на початкових етапах проводиться в психіатричному стаціонарі, оскільки саме психотерапія є головною запорукою зцілення.

Хворі кахексической стадії захворювання госпіталізуються у терапевтичне або навіть реанімаційне відділення, оскільки на перший план виходять соматоэндокринные симптоми захворювання. Від їх швидкого купірування безпосередньо залежить здоров'я, а іноді і життя пацієнта.

Головний етап лікування – відновлення достатньої маси тіла. Годують хворих часто і потроху. Добовий калораж їжі повинен перевищувати необхідний при даній масі тіла щонайменше на 500 ккал. Проводиться щоденне зважування. При відмові хворого від їжі виконується зондове або парентеральне (внутрішньовенне введення) харчування. Велика увага приділяється купіруванню авітамінозу. По мірі необхідності проводиться корекція розвинулися соматичних порушень. Головне в лікуванні хворих анорексією – постійний контроль за виконанням лікарських призначень.

Після збільшення у вазі пацієнт направляється на тривале лікування до психотерапевта. Велике значення мають індивідуальна і сімейна психотерапія. Головне завдання фахівця – усунення надцінних ідей про своїй повноті. Для усунення депресії призначають нейролептики або антидепресанти (наприклад, хлорпромазин).

Категорія: Хвороби | Додав: 30.06.2016
Переглядів: 666 | Рейтинг: 0.0/0