Категорії розділу

Ліки
Муміє
Новини
Хвороби
Рентгенологія
Флюорографія
Рак стравоходу
Йога та здоров'я
Як кинути палити
Основи флюорографії
Дитяча рентгенологія
Протиотрути при отруєнні
Питання рентгенодіагностики
Застосування рентгенівських променів в діагностиці та лікуванні очних хвороб
Рентгенодіагностика захворювань і ушкоджень придаткових порожнин носа
Рентгенодіагностика звапніння і гетерогенних окостенений
Рентгенодіагностика родових ушкоджень хребта
Рентгенодіагностика захворювань серця і судин
Вагітність
діагностика та лікування хвороб серця, судин та нирок
Кістки
фіброзні дистрофії та дисплазії
Рентгенологічне дослідження в хірургії жовчних шляхів
Рентгенологічне дослідження серцево-судинної системи
Рентгенологія гемофілічної артропатії
Пневмогастрография
Пневмоперитонеум
Адаптація організму учнів до навчальної та фізичного навантажень
Судова медицина
Рентгенологічне дослідження новонароджених
Спеціальні методи дослідження жовчних шляхів
Рослини на вашому столі
Діатез
Ще

Вхід на сайт

Статистика


Онлайн всього: 4
Гостей: 4
Користувачів: 0

Головна » Статті » Дитяча рентгенологія

Рентгеносемиотика захворювань органів травлення
Рентгенологічне дослідження дозволяє вивчити морфологічну та функціональну характеристики органів травлення. Дані морфології включають уявлення про положенні, формі і величині досліджуваного відділу, зовнішніх і внутрішніх його контурах. Функціональний стан оцінюють за перистальтиці, тонусу стінки, темпу просування барієвої суспензії по травній трубці і по здатності деяких органів виділяти контрастні речовини.

Положення стравоходу, верхніх відділів шлунка, дванадцятипалої і прямої кишок досить стабільне. Інші відділи шлунково-кишкового тракту і жовчний міхур мають великий діапазон фізіологічних відхилень положення, а при патології з боку сусідніх органів і тканин можуть бути значно зміщені.

Зміни форми і величини органу взаємопов'язані. Часто спостерігаються звуження просвіту органічного (вроджені стриктури, рубцеві звуження, інфільтрація стінки) або функціонального (спастичного) походження. Звуження просвіту може бути обумовлено також тиском ззовні. Розширення просвіту зазвичай виникає при порушеннях іннервації, що призводять до зниження тонусу стінки органу (ахалазія стравоходу, хвороба Гіршпрунга, гіпотонія шлунка).При наявності перешкоди для просування їжі по порожнистим органів шлунково-кишкового тракту (пухлини, рубцеві звуження) з'являється супрастенотическое розширення просвіту, більш виражене при доброякісному процесі.

Внутрішня поверхню органів травлення вкрита складками слизової оболонки. Виявлення їх стану - обов'язковий елемент рентгенологічного дослідження. Вивчення і порівняння з нормальними варіантами підлягають напряму складок, рівномірність їх калібру, еластичність, мінливість картини по мірі наповнення органу контрастним речовиною.

Зовнішні контури органів можуть бути вивчені тільки при штучному контрастуванні навколишнього середовища, наприклад шляхом введення газу (пневмоперитонеум - для дослідження шлунка і кишечника, пневмомедиастинум - для стравоходу). Зниження тонусу стінки органу зазвичай веде до розширення його просвіту і одночасно до сповільненого просування харчових мас; при гіпертонусі рухова активність, як правило, підвищена, темп спорожнення прискорений.

Перистальтика також характеризує рухову функцію органу - вона збільшується по амплітуді і частоті при неврозах або скрутному спорожнення органу. Відсутність перистальтики (особливо після медикаментозної стимуляції) - важливий показник органічного ураження.

Рентгенологічними показниками стану жовчовивідних шляхів служать час появи тіні міхура і проток після введення через рот або внутрішньовенно контрастної речовини і ступінь їх контрастування. Додаткові ознаки, що характеризують скоротливу здатність міхура, отримують при вивченні його форми і розмірів після пробного сніданку.

Рентгенологічно з допомогою спленопортографии може бути вивчено стан ворітної вени та її розгалужень. Під час цього дослідження визначають положення, форму, діаметр і контури, темп спорожнення ворітної вени і внутрішньониркових портальних судин. При тромбоз ворітної вени вона не заповнюється контрастною речовиною і виникають колатералі. Для цирозу печінки характерні збідніння і деформація малюнка внутрішньониркових судин, поява колатералей, для кіст і пухлин - розсовування судин і дефекти наповнення.

Категорія: Дитяча рентгенологія | Додав: 05.07.2016
Переглядів: 1787 | Рейтинг: 0.0/0